Вадим Іосуб: Безвізовий режим з ЄС. Чи зробить він істотний вплив на валютний ринок та економіку країни


Вадим Іосуб: Безвізовий режим з ЄС. Чи зробить він істотний вплив на валютний ринок та економіку країни

До отримання Україною безвізового режиму з Європейським Союзом уже рукою подати.

Всі принципові політичні рішення з цього питання вже прийнято, залишилася низка формальних дій: затвердження Комітетом постійних представників ЄС, яке очікується 26 квітня, затвердження Радою ЄС та остаточне підписання не пізніше 15 травня.

Як це не дивно, але серйозного впливу на економіку України «безвіз» не зробить, хоча опосередковано певні точкові наслідки розгледіти можна.

В першу чергу треба розуміти, що будь-яка безвізова угода – це не про економіку. Вона має, насамперед, політичне чи символічне значення. Ознака солідарності Європи з тим шляхом, який обрав для себе український народ.

Нагадаємо, що угода дає українцям можливість подорожувати Європою без віз на короткий термін, не більше ніж 90 днів. Не жити постійно в Європі, не працювати там легально «безвіз можливості не надає. Що ж при цьому може змінитися для економіки країни?!

По-перше, скоротяться витрати українців на консульські збори і послуги візових центрів. За грубою оцінкою йдеться про суму близько 50 млн євро.

По-друге, при виїзді треба буде підтверджувати свою економічну спроможність, пред’являючи готівку або виписку з рахунку в банку з сумою близько 50 євро на кожен день перебування в Європі. Це спричинить деяке зростання попиту на валюту, але воно буде дуже помірним і практично не вплине на звичний баланс попиту і пропозиції на валютному ринку.

По-третє, зросте попит на туристичні та транспортні послуги в напрямку Європи, страхування здоров’я при виїзді за кордон, «зелені карти». Але цей попит буде обмежений платоспроможністю населення, тому не матиме вибухового характеру.

Ну і нарешті, швидше за все, буде складніше знаходити нелегальну роботу в Європі, частина нелегальних гастарбайтерів змушені будуть повернутися на батьківщину, що буде означати скорочення грошових потоків від них і збільшення напруженості на ринку праці.

Кожен з перерахованих пунктів буде мати досить обмежений вплив у масштабах економіки України.

Набагато важливіше, що більше українців зможуть відчути себе європейцями і «помацати руками», що собою представляють європейський менталітет і європейські цінності.

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua