Чутки про те, що два найбільші українські державні банки планують об’єднати, народилися відразу після націоналізації Приватбанку. Наскільки цей крок можливий?
Для держави об’єднання Ощадбанку та Приватбанку бачиться цілком логічним. У найближчі п’ять років (як мінімум) інвесторів на купівлю ні одного, ні іншого банку не буде – це факт.
«Народне IPO» для будь-якого з цих банків також виглядає досить примарно.
Тому логічним кроком було б виділити роздрібних клієнтів і корпоративний портфель, що працює, і передати його Ощаду. А Приват вичищати, згортати і структурувати.
Наприклад, РайфайзенБанк Аваль (менший за розміром і більш оптимальний за структурою) давно хоче піти з українського ринку. Але покупців немає.
Плюси і мінуси можливого об’єднання Ощадбанку та Приватбанку для держави і вкладників.
Суть цих двох банків і їхні стратегії дублюють одне одного – великий роздрібний банк.
Сьогодні, коли Приват став державним, було б логічно передати в Ощадбанк технології по роботі з бізнесом і кредитний портфель, що працює.
Поступово можна переводити клієнтів: частково цей процес вже було проведено: нарахування бюджетних та пенсійних виплат для населення переводилося на картки Ощадбанку.
На Приваті неминуче залишаться інсайдерські та безнадійні кредити. З ними необхідно якісно працювати. Але це вже інша історія.
Якщо злиття відбудеться, платники податків зможуть заощадити значні кошти як на утримання менеджменту цих двох банків, так і на ведення їхньої операційної діяльності.
Сьогодні два дублюючі державні банки потенційно вступають в непотрібну конкуренцію.
Якщо цього уникнути, менеджмент зможе зосередитися на поліпшенні якості обслуговування клієнтів і необхідному розвитку кредитної політики.
І не варто забувати, що державі належать ще два банки – УкрГазБанк і Укрексімбанк. Так само без виразної стратегії і з постійними збитками.
Але якщо для Укрексіму легко можна виділити стратегію навіть виходячи з його назви, а УкрГаз позиціонує себе як банк для бізнесу, то Ощад і Приват просто конкурують один з одним.
Злиття має і мінус. Один величезний державний банк концентруватиме на собі всі ризики. Від цього постраждають усі учасники ринку, конкуренція і розвиток сервісів у банківському секторі.
Щоб цього уникнути, менеджменту потрібно переглянути депозитні програми і залучати депозити за ставкою значно нижчою, ніж пропонують сьогодні комерційні банки. Тим самим повернувши конкуренцію на ринок: хочеш 100% гарантій держави по вкладах – будь готовий отримати нижчу прибутковість за депозитом.
Але загалом злиття Ощадбанку та Приватбанку мені здається логічним і позитивним. Суттєво скоротяться витрати на персонал, оренду приміщень під відділення банків, операційні витрати. Відбудеться економія на витратах і здешевлення фондування.
Грошовий еквівалент від злиття необхідно якісно прораховувати. Але можна припустити, що мова йде про економію в кілька десятків мільйонів гривень щорічно.
В Приваті і Ощаді абсолютно різна внутрішньокорпоративна культура. Це може призвести до великих труднощів при злитті. Але з іншого боку – культури обслуговування немає у обох банків. Тому пересічний український користувач не помітить особливої різниці і нічого не втратить.
Якщо грамотно «причесати» цього величезного банківського монстра, налагодити механізми всередині державної двоголової махіни «Ощад-Приват» і вивести її на прибуткову діяльність, цілком можливо провести «народне IPO», бо я не вірю, що такий великий банк хтось захоче купити в найближчому майбутньому. А це вже відкриє відмінну можливість для перезапуску фондового ринку України.
Сергій Васьков, фінансист, керуючий партнер лізингової компанії «ЕСКА Капітал»
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.
Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.
Весь ринок: | Кредит&Депозит |
---|
Все, що ми знаємо про: | ПриватБанк Ощадбанк |
---|
Топ новини | ОбговорюютьЧитають |
---|
Навіщо в Україні потрібна «нульова» декларація - думка експертів
Вчора, 13:05 - 1723 11Зеленський вважає, що Nord Stream 2 загрожує енергетичній безпеці Європи
Вчора, 16:13 - 365 7Сергій Сароян: Депозити в Україні. Чи варта шкурка вичинки в 2021 році?
Вчора, 10:33 - 4858 4У Кабміні назвали переваги отримання пільг на оплату комуналки готівкою
Вчора, 14:04 - 2640 4До кінця року планують вакцинувати 80% українців
Вчора, 14:48 - 407 4У Кабміні назвали переваги отримання пільг на оплату комуналки готівкою
Вчора, 14:04 - 2640 4Україна йде на довгі вихідні: як працюватимуть банки
Вчора, 07:16 - 2142Єдиний рахунок: українців попередили про нові нюанси для сплати податків
Вчора, 08:02 - 1811 4Навіщо в Україні потрібна «нульова» декларація - думка експертів
Вчора, 13:05 - 1723 11Міжбанк: інтрига щодо курсу долара наростає
Вчора, 11:20 - 1318У Львові Робот Da Vinci вперше прооперував дитину
01.03.2021, 11:45 - 449Українські вчені запатентували унікальний надчутливий тест на COVID-19
26.02.2021, 15:10 - 917Вченим США вдалося підняти в повітрі предмет за допомогою світла
23.02.2021, 12:57 - 2012Українці розробили перший у світі військовий електромобіль-амфібію (відео)
22.02.2021, 11:44 - 1762 7У Франції створили маску, що вбиває коронавірус
21.02.2021, 12:10 - 1605 5