0 800 307 555
0 800 307 555

Боржників здали колекторам


Боржників здали колекторам

Фонд гарантування вкладів фізосіб залучив професійних «вибивачів» грошей з боржників 63 збанкрутілих банків. Портфель роздрібних беззаставних позик і автокредитів на 17,3 млрд грн було передано на аутсорсинг 11 колекторам. Фонд не готовий прогнозувати, скільки грошей зможе отримати, а учасники ринку пророкують незначні суми зборів.

Колектори прийшли на поклик

Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) не може впоратися зі стягненням боргів за кредитами. Якщо раніше він чекав, коли позичальники заплатять самі, або продавав їхню заборгованість, то тепер він вирішив залучати професійних помічників. Кваліфікаційний відбір компаній для стягнення простроченої заборгованості позичальників Фонд провів ще з 28 листопада до 19 грудня 2016-го. Він вибрав 11 переможців, але портфелі 63 банків розділив між ними тільки зараз.

Борги для «вибивання» отримали «УКГ Фінанс», боргове агентство «Пристав», Європейське агентство з повернення боргів, колекторське агентство «Фактор», «КредитЕкспресс Юкрейн Ел.Ел.Сі», «Фінансові перспективи», Центр врегулювання «Долгофф», «Вердикт Колекшн», юрфірма «Дельта», «Вердикт Консалтинг», «Прімоколект. Центр грошових вимог».

Їм передали 530,9 тис. беззаставних кредитів (споживчі та карткові кредити; овердрафти, кредити готівкою, кредити, заставою за якими є техніка; кредити, за якими банки вилучили заставу, але частина боргу залишилася непогашеною) на 14,58 млрд грн, а також 6,68 тис. автокредитів на 2,78 млрд грн. Кожна компанія отримала для роботи приблизно ідентичні кредитні портфелі по 48 тис. договорів на суму близько 1,6 млрд грн.

Від успішності стягнення заборгованості залежатиме прибуток колекторів: 8-25% від суми повернень за беззаставними кредитами (розмір винагороди залежить від терміну прострочення) і 9% – з автокредитів. Усі договори з колекторами Фонд повинен укласти до кінця березня.

Влітку Фонд планував виставити на торги беззаставні кредити банків «Надра» і «Форум» (140 тис. кредитів на 850 млн грн). У листопаді минулого року покупцям запропонували 367 забезпечених іпотекою кредитів банку «Надра» на 510 млн грн. Але покупця знайти не вдалося.

Копійка гривню береже

У Фонді поки не готові сказати, скільки коштів вони планують повернути. «Зарано говорити про очікувані повернення. По-перше, портфелі різних банків дуже неоднорідні, з різними типами боргів і на різній стадії прострочення. По-друге, необхідно близько трьох місяців для збору попередньої статистики», – кажуть у прес-службі. Практично всі передані кредити є проблемними на різних стадіях прострочення. «Вони або не потребують обслуговування, або обслуговуються в набагато меншому обсязі, ніж передбачено договором», – нарікають у Фонді.

Переможці тендеру ФГВФО вирішили не коментувати свою участь в цьому проекті. «Поки фінансовий ринок знаходиться в стадії летаргічного сну, цей напрямок приносить реальні живі гроші», – вважає начальник управління звітності процесів і підтримки повернення проблемної заборгованості клієнтів роздрібного бізнесу Укрсоцбанку Олена Супрун. За її словами, рівень стягнення визначається ефективністю операційної діяльності та технологічністю процесів колекторських компаній.

Незабезпечені прострочені споживчі кредити – одні з найбільш безперспективних. Ще до кризи банки готові були продавати колекторам такі активи з дисконтом 90-99%. «У 2012-2013 роках багато банків продавали прострочені беззаставні кредитні портфелі, іноді угоди відбувалися менш ніж за 1% від номіналу. Самостійно працювати з такими боргами було невигідно. А Фонд віддає борги банків, які були виведені з ринку кілька років тому, і я маю великі сумніви, що до визнання кредитора неплатоспроможним ці борги обслуговувалися. Керівництво Фонду неодноразово підкреслювало, що більшість позичальників переставали погашати кредити після запровадження в банк тимчасової адміністрації. Гадаю, ці портфелі можна сміливо класифікувати як безнадійні», – повідомили в одному з банків, який сам продавав проблемні кредити.

Руденко Вікторія

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:ФГВФО
Опитування
В Контексті Finance.ua