0 800 307 555
0 800 307 555

Українських водіїв чекають нові тотальні перевірки на дорогах


Українських водіїв чекають нові тотальні перевірки на дорогах

Українських водіїв чекають нововведення. Національна поліція спільно з Моторним транспортним страховим бюро України (МТСБУ) взялися за очищення ринку від фіктивних страхових полісів ОСЦПВ. Поки що все на рівні домовленостей і планів про майбутню інформаційну підтримку.

_Наскільки небезпечна дружба страховиків і патрульних для автовласників, і чим їм може загрожувати посилення контролю на дорогах _

Страховки будуть “пробивати” прямо на дорозі

Як розповів начальник адміністративно-господарського департаменту МТСБУ Роман Коваленко, Бюро підготувало довідкові та методичні матеріали з проблемних питань обігу полісів ОСЦПВ. Плануються виїзні теоретичні та практичні семінари для поліції в регіонах, а також проведення консультацій з питань обов’язкового страхування автотранспорту, при оформленні ДТП і складанні протоколів про адміністративне порушення.

Але до кінця неясно, як на ділі буде виглядати перевірка – поліси вимагатимуть лише в разі правопорушення або ж поліцейські будуть зупиняти всіх підряд.

В ідеалі, все має відбуватися за такою схемою: після впровадження електронних полісів (3-4-квартал цього року) поліцейські прямо на дорозі зможуть перевіряти актуальність полісів за Єдиною централізованою базою МТСБУ (патрульні отримають до неї доступ).

Перевірки – незаконні

Разом з тим, юристи попереджають: зупиняти автомобілі просто так, для перевірки полісів поліція не має права.

Законні причини зупинки транспортних засобів вказані в ст. 35 ЗУ “Про національну поліцію” і до них належать такі:

 • водій порушив правила дорожнього руху;
 • на транспортному засобі відсутній номерний знак, він закріплений не в зазначеному місці або не відповідає вимогам;
 • є ознаки технічної несправності авто;
 • авто знаходиться в розшуку;
 • є інформація про причетність водія або пасажирів до скоєння дорожньо-транспортної пригоди або іншого правопорушення;
 • за необхідності опитати водія чи пасажирів про обставини ДТП або іншого правопорушення;
 • за необхідності залучити водія до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка при оформленні протоколів;
 • прийнято рішення про обмеження або заборону руху;
 • якщо закріплений вантаж на авто створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 • порушення використання на автомобілі спецсигналів.

Разом з тим, згідно зі статтею 126 КУпАП, за непред’явлення або непередачу прав, реєстраційного документа або поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності передбачається штраф в розмірі 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн).

Але справа в тому, що такої причини зупинки, як “Перевірка документів”, в тому числі поліса ОСЦПВ, в законі немає. Вимагати поліс поліцейський може лише в разі вчинення водієм іншого правопорушення.

“Показувати документи потрібно при законній зупинці авто працівниками поліції. Пред’являється водійське посвідчення, талон про реєстрацію і поліс”, – зазначив адвокат Євген Кузьмин.

Але поліцейські можуть шукати лазівки. Скажімо, зупиняти водія, нібито через перевірок у зв’язку з викраденням авто, адже це дозволена причина. А попутно попросити показати ще й поліс. У цьому випадку експерти радять водіям вимагати копію орієнтувань. Якщо їх немає, поліцейські, як правило, негайно йдуть.

За підроблений поліс – штраф або в’язниця

Наявність полісу ОСЦПВ є обов’язковим для українських автовласників, і їздити без нього не можна.

“Тобто, поліція має право вилучити авто і помістити його на штрафмайданчик, якщо водій не пред’явить поліс ОСЦПВ”, – застерігає адвокат, партнер адвокатського об’єднання “СК Груп” Юлія Курило.

Водночас, як кажуть юристи, чинним законодавством не передбачена відповідальність водія за керування транспортним засобом з підробленим полісом ОСЦПВ.

Притягнути до кримінальної відповідальності такого водія можна тільки встановивши факт, що або він підробив вказаний поліс, або наперед знав, що використовує підробку.

“Покарання за ч. 1 ст. 358 КК України передбачає штраф у 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до 2-х років. За ч. 3 ст. 358 КК України водієві загрожує обмеження або позбавлення волі на строк до 5-ти”, – розповіла адвокат АТ Spenser & Kauffmann Таміла Алексик.

Але для того, щоб встановити, що поліс ОСЦПВ дійсно підроблений, необхідно проведення спеціальної експертизи, яку, звісно, на дорозі не зробиш.

“Якщо водієві продали підроблений поліс, а він, дізнавшись про це, все одно його використовує – відповідальність загрожує тільки за використання завідомо підробленого документа – ч.4 ст.358 КК України. Однак тут можуть бути проблеми: як визначити, хто ж саме підробив документ і чи знав водій, що він несправжній”, – зазначив адвокат практики кримінального права АТ “Артіус” Володимир Фурман.

Водночас деякі юристи відзначають, що дієвими перевірки будуть тільки за умови невідворотності покарання для водіїв.

“Чим більше людей зіткнуться з негативними наслідками своїх дій, тим вищий шанс, що культура ОСЦПВ стане такою ж повсякденною, як і зупинка авто на пішохідному переході”, – зазначила Юлія Курило.

“Один із способів дисциплінувати ринок – ввести більш сувору відповідальність за відсутність страховок і максимально спростити порядок їх оформлення, продовження тощо”, – говорить Володимир Фурман.

Денис Вергун

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua