0 800 307 555
0 800 307 555

Нацбанк викрили в корупції


Нацбанк викрили в корупції

Генпрокуратура в пошуках корупціонерів дісталася Нацбанку. У п’ятницю суд заарештував директора департаменту платіжних систем НБУ Сергія Шацького у зв’язку з підозрою в отриманні ним хабара на $35 тис. Учасники ринку грошових переказів визнають труднощі у спілкуванні з цим департаментом, але не стикалися зі спробою вимагання грошей.

«Платіжка» від ГПУ

Правоохоронці знайшли докази корупції в Нацбанку. Генеральна прокуратура спільно з СБУ 2 лютого затримала директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Нацбанку Сергія Шацького «під час отримання останньої частини неправомірної вигоди в сумі $25 тис.». Згідно з версією ГПУ, затримано також трьох «спільників, які виступали в ролі посередників». «Один з них є громадянином Республіки Азербайджан, про що йдеться у листі до посольства Республіки Азербайджан в Україні», – повідомили в ГПУ в п’ятницю вранці.

В ГПУ стверджують, що топ-менеджер НБУ розробив схему з вимагання та отримання через посередників від директора одного з ТОВ «неправомірної вигоди на суму $35 тис. у два етапи за реєстрацію в Нацбанку внутрішньодержавної платіжної системи “Платисервіс“».

ТОВ «Платисервіс» створено 31 березня 2016 року зі статутним капіталом 50 тис. грн. Його власники – Антон Сергійчик (10%) та «Адвокатське бюро Віталія Павленка» (90%). Інша назва цієї компанії – адвокатське об’єднання «Павленко та Сергійчик». Кінцевий бенефіціар обох компаній – Віталій Павленко. Внутрішньодержавна система переказу коштів «Платисервіс» 24 січня 2017 року одержала в Нацбанку свідоцтво № 32.

Сергію Шацькому повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 368 КК, а його спільникам – також за ч. 5 ст. 27 КК: одержання службовою особою неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, а його спільникам – посередництво в її отриманні.

Департамент платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Сергій Шацький очолює з 6 квітня 2015 року. До цього він був начальником управління кредитних карток Райффайзен Банку Аваль. У п’ятницю в НБУ на цю новину відреагували стримано: «Зараз ми з’ясовуємо обставини та уточнюємо інформацію. НБУ всіляко сприятиме проведенню слідчих дій і надаватиме відповідну інформацію для всебічного, повного та об’єктивного розслідування».

«Темна конячка»

«Платисервіс» виник буквально з нізвідки: компанія створена юристами менше року тому в одній з новобудов мікрорайону Мінський масив. Розрахунковим банком платіжної системи став Акордбанк. «Ми лише розрахунковий банк. Представників платіжної системи ми бачили лише один раз, коли підписували з ними договір десь три місяці тому», – розповіла FinClub голова правління Аккордбанку Зінаїда Кот. Акордбанк – це вже другий обслуговуючий банк системи «Платисервіс», попередній банк-партнер визнано неплатоспроможним у 2016-му.

Адвокатське бюро Віталія Павленка зустрічалося з НБУ і раніше. Клієнтом компанії було ТОВ «Ай Ті Фінанс» – оператор платіжної системи 24nonStop. Рік тому мережа 24nonStop втратила статус платіжної системи, а ТОВ «Ай Ті Фінанс» втратила ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків. Причиною стало кримінальне провадження, яке розслідує СБУ. За її інформацією, дилери ТОВ «Ай Ті Фінанс» дозволяли на окупованих територіях Донецької області через термінали 24nonStop платити «податки» до «бюджету ДНР».

НБУ не використовує слово «помста», але акцентує увагу на цій історії. «У цьому виробництві є важливий факт: представник компанії, який заявляє, що за реєстрацію платіжної системи він заплатив хабар, раніше представляв компанію, у якої НБУ відкликав ліцензію», – підкреслили в НБУ. У юрфірмі «Адвокатське бюро Віталія Павленко» в п’ятницю не відповідали на дзвінки.

Того ж дня Печерський районний суд Києва взяв Сергія Шацького під варту. Але він може на період слідства залишитися на волі, якщо внесе заставу 800 тис. грн. За 2015 рік Сергій Шацький отримав зарплату на 586 тис. грн, декларацію за 2016 рік він ще не публікував, але у вересні-грудні 2016-го він отримував щомісяця в НБУ в діапазоні від 78 до 112 тис. грн. Його трьом «спільникам», одним з яких є неназваний співробітник НБУ, суд обрав запобіжним заходом домашній арешт за місцем постійного проживання.

Вже учора в НБУ конкретизували своє ставлення до справи Сергія Шацького. «Арешт відбувся за місцем проживання вночі, а не на місці скоєння злочину. Під час згаданої події проходив обшук, а не затримання на хабарі. Безпосереднього факту одержання неправомірної вигоди також не було, – стверджують в прес-службі. – Посередників або «спільників» у приміщенні під час затримання також не було. Кількість грошей, згаданих в обвинуваченні, набагато більша, ніж сума грошей, виявлених під час обшуку». У НБУ не говорять, що ці факти означають невинність Сергія Шацького, але закликали до «неупередженого розслідування і дотримання принципу презумпції невинуватості».

Світлана Шацька вже заявила, що в ході нічного обшуку у її сина Сергія Шацького не було виявлено грошей, які стали б речовим доказом. «Тоді вже вранці підкинули дві купюри з нібито номерами, які колись у когось фігурували. Вся справа сфабрикована», – стверджує вона.

Складнощі спілкування

Арешт високопоставленого співробітника НБУ розбурхав ринок. Сергію Шацькому пригадали й те, що НБУ не зміг привести до України платіжну систему PayPal, і те, що НБУ нав’язує банкам участь у державній платіжній системі «Простір». Свої взаємини з профільним департаментом вони погодилися коментувати тільки неофіційно, оскільки майже у кожного банку або фінкомпанії виникали складнощі в роботі з ним. «Наші правила, які ми подавали на реєстрацію або перереєстрацію, завжди занадто довго розглядалися. Департамент тягнув до останнього дня, а потім повертав з формальними зауваженнями. Ми їх виправляли і знову подавали документи», – розповів один з учасників ринку.

«Деякі наші правила вже два роки не можуть пройти реєстрацію. На наш погляд, вони відповідають усім вимогам нормативно-правових актів, але в Нацбанку завжди знаходять щось, що їм не подобається», – каже інший співрозмовник. «Моє ставлення до департаменту негативне. Там немає людей, які відповідають сучасним вимогам. Особисто Сергія Шацького не знаю, але велика частина персоналу – «тітки», які працюють там від початку 1990-х. Гнати їх усіх треба», – сказав ще один співрозмовник. Втім, ніхто з них не стикався з вимогами «грошової винагороди». Тому не можна виключати й те, що цим учасникам ринку просто пощастило, і те, що у виявленому ГПУ випадку могло бути шахрайство, коли хабар вимагали «від імені» НБУ.

Право на роботу

Сергія Шацького у п’ятницю не усунули від роботи. Сергій Шацький залишається в штаті Нацбанку. Партнер компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець пояснює, що відсторонити фахівця від виконання своїх обов’язків можна або на вимогу слідчих органів, або з ініціативи самого роботодавця. «Але навіть у разі відсторонення від посади трудові відносини між працівником і роботодавцем зберігаються, а це означає, що співробітник продовжить отримувати заробітну плату», – зазначає він.

Ростислав Кравець говорить, що йому неодноразово скаржилися на роботу департаменту платіжних систем. «Корупційна складова заважала виходу на український ринок нових платіжних систем. Це свідчить про те, що НБУ далекий від тієї політики, яку сам же декларує», – вважає він. Торік Нацбанк затвердив антикорупційну програму на 2016-2017 роки для створення «ефективної системи запобігання та протидії корупції». Запобіганням, виявленням і боротьбою з корупцією займається департамент безпеки НБУ, який, як і департамент платіжних систем, курується першим заступником глави НБУ Яковом Смолієм.

Руденко Вікторія

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Кримінал
Дивись також
Весь ринок:Кримінал
Все, що ми знаємо про:НБУ
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua