Систему нарахування субсидій змінили: хто може позбутися "знижки" і що чекає на українців


Систему нарахування субсидій змінили: хто може позбутися "знижки" і що чекає на українців

Кабінет міністрів України опублікував постанову “Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання субсидій”. Так, українцям, які офіційно заробляють менше 1399 гривень, при нарахуванні субсидії будуть враховувати доходи в розмірі одного прожиткового мінімуму, а для безробітних – двох (2798 гривень). Крім того, у кінці опалювального сезону уряд планує в черговий раз переглянути соціальні нормативи споживання енергоресурсів, на які нараховується субсидія. Хто в Україні може залишитися без “знижки на комуналку” і що зміниться наступного року.

Кожен другий українець оформить субсидію

Всього за кілька років кількість одержувачів субсидії в Україні зросла у 20 разів. Так, в 2014-му оформили субсидію 450 тисяч осіб, а в 2017-му, за підрахунками Кабміну, “знижку на комуналку” отримають 9 мільйонів сімей. При цьому всього в країні зареєстровано 15 мільйонів домогосподарств, тобто фактично кожен другий українець буде отримувати субсидію.

Тим, хто живе у великих квартирах, субсидія покриє лише частину суми в платіжках. Субсидія нараховується на соціальну норму споживання. Наприклад, для опалення це 35,22 квадратних метрів + 13,65 квадратів на кожного прописаного у квартирі людини. Сім’ї з трьох осіб держава компенсує опалення 76,71 квадратних метрів. Згідно з постановою Кабміну, сім’я з газовою плитою) з трьох осіб за місяць може використовувати 150 Квт*год електроенергії (реште не покриває субсидія). За опалювальний сезон, згідно з нормативом Кабміну, потрібно витрачати не більше 1200 кубометрів газу. Тим, хто витрачає більше, за “зайві” енергоресурси доведеться платити повну вартість.

Вже в наступному році соціальні нормативи планують скоротити. Українцям доведеться витрачати менше води, газу, електроенергії і тепла, або ж платити більше. “Я не чув такого (що будуть скорочувати кількість категорій, яким призначена субсидія – Авт.). Але чи є там проблеми? Звісно є. Одна з проблем – люди платять за газ, якого не спожили. А це видатки бюджету теж? Так. Тому що встановили норми (по споживанню – Авт.), які далекі від реальності. А обов’язковий платіж вимагає – заплати за 5 кубометрів. Ось я за минулий рік подивився, опалення у мене своє, за місяць – 2 куби. А якби не дай Бог я мав субсидію платив би за 5 кубів. Тому є проблема, яка пов’язана з витратами (бюджету в цій сфері – Авт.)”, – сказав член комітету ВР з питань бюджету Віктор Пинзеник.

За інформацією джерел у Кабміні, перераховувати нормативи по споживанню газу збираються в кінці опалювального сезону. А ось озвучена деякими експертами інформація про те, що Кабмін збирається урізати субсидії для українців, виявилася неправдою. “Ми вже з вами почули за пару місяців буквально з липня, як політикани кричали, що вам нічим буде платити за газ, і що ми всі помремо. Це неправда. Я можу сказати про те, що будь-яка українська сім’я, яка не зможе заплатити за комунальні послуги, за неї заплатить держава. І ви навіть цього не помітите, і заплатить держава не менше 15%”, – заявив прем’єр Гройсман у відповідь на питання про скорочення категорій, яким призначена субсидія.

Як розповів міністр соцполітики Андрій Рева, в минулому році на субсидії виділили 26 мільярдів гривень, однак фактично використали лише 18 мільярдів. В цьому році, враховуючи, що кількість субсидіантів зросла, на субсидії витратять 40 мільярдів гривень. У наступному році, як каже віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, з бюджету спрямують не менше 52 мільярдів гривень.

До речі, за словами міністра соцполітики, ще кілька років тому, до підвищення тарифів на газ, дефіцит “Нафтогазу” становив 140 мільярдів гривень, після зростання тарифів підприємство “вийшло в нуль”. Як пояснив чиновник, якщо раніше доводилося компенсувати дешевий газ всім українцям, зараз дешевшим блакитним паливом за допомогою субсидії можуть користуватися тільки українці з невисокими доходами.

У Кабміні кажуть: грошей на субсидії в бюджеті вистачить. “Субсидія – співфінансування. Коли ви звертаєтеся за субсидією, вам кажуть – ось це ваша частина. Решту платить за вас держава. Якщо ви виконуєте свої зобов’язання, то ви не відповідаєте за те, що робить держава. Громадянин від цього не постраждає”, – розповідає Андрій Рева.

Нововведення Кабміну: як порахують субсидію

На даний момент отримувачі субсидій покривають 12% нарахувань, з початком нового опалювального сезону доведеться сплатити 15%, пояснив міністр соцполітики Андрій Рева. “Коли сім’я отримує субсидію, то вона зобов’язана сплачувати обов’язкову частку платежу, встановлену органом соціального захисту. І це зрозуміло: держава допомагає оплатити житлово-комунальні послуги, але і накладає обов’язок – певну частину цих послуг ви повинні оплачувати”, – кажуть у міністерстві. Вже зараз в уряді переглядають правила нарахування субсидій.

1. Тим, хто заробляє менше 1399 гривень, будуть рахувати дохід у розмірі прожиткового мінімуму

Згідно з постановою №635, якщо середньомісячний дохід одного з повнолітніх членів сім’ї за минулий рік нижче прожиткового мінімуму, при нарахуванні субсидії буде враховуватися дохід у розмірі 1399 гривень. Ця ж норма стосується студентів, які не отримують стипендію.

Так, якщо фактичний дохід сім’ї з трьох осіб – 5 тисяч гривень, при цьому один із повнолітніх членів сім’ї є студентом і не задекларував за минулий рік жодної копійки доходів, при розрахунку субсидії в органах соціального захисту вважатимуть, що сім’я заробляє 6399 гривень. При цьому обов’язковий платіж для сім’ї з трьох осіб із загальним доходом 5 тисяч гривень – 265 гривень, а для такої ж сім’ї з доходом 6399 гривень – 570 гривень.

2. Тим, хто отримує соціальну допомогу (в тому числі стипендії), будуть рахувати фактичний дохід

Для повнолітніх українців, які заробляють менше прожиткового мінімуму, але при цьому отримують соціальну допомогу (стипендії, пенсії, допомоги тощо) при розрахунку субсидій не буде враховуватися фактичний дохід.

3. Безробітним порахують дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів

Субсидія для безробітних українців буде нараховуватися з урахуванням доходу в розмірі двох прожиткових мінімумів – 2798 гривень. Як пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева, в окремих випадках органи соціального захисту мають право враховувати для безробітних дохід у розмірі одного прожиткового мінімуму. “Якщо звернутися до комісії і пояснити, що ви не працюєте через те, що перебуваєте в складних життєвих обставинах, комісія має право прийняти рішення і розраховувати не два прожиткові мінімуми, а один”, – каже міністр соцполітики.

4. Для пенсіонерів будуть враховувати дохід за минулий місяць

Пенсіонерам, які цього року вийшли на пенсію, нарахували субсидію, враховуючи зарплату за минулий рік. Тобто, якщо в минулому році зарплата була 4000 гривень, а в цьому році є лише пенсія в розмірі 1500 гривень, за комуналку з субсидією все одно доводиться платити 1226 гривень.

У вересні таким українцям субсидію перерахують, враховуючи дохід тільки за минулий місяць. Так, з пенсією в 1500 гривень за комуналку з субсидією потрібно платити всього 64 гривні. При цьому для тих пенсіонерів, чиї доходи з минулого року зросли (проіндексували пенсії, з’явився додатковий заробіток тощо), розмір субсидії зменшиться.

5. Якщо в квартирі пропишеться ще хоча б одна людина, субсидію можуть забрати

“Надання раніше призначеної субсидії припиняється у разі отримання структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за запитом інформації про збільшення чисельності зареєстрованих у житловому приміщенні осіб”, – йдеться в постанові. Так, як пояснили в одному з органів соцзахисту, розмір субсидії у такому разі повинні перерахувати, а “стару” субсидію скасувати.

За що можуть позбавити субсидії:

1. Покупка на суму від 50 тисяч гривень (у тому числі і медичні маніпуляції за умови, якщо вони не були необхідними для життєдіяльності) 2. Додатковий дохід, які приховали при оформленні “знижки”
3. Високий дохід

Нагадаємо, як заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман: наступний крок у систему субсидування – монетизація. Якщо сім’я заощадить (використовує менше газу, гарячої води і т. д., ніж передбачено нормами споживання), гроші, що залишилися, їм видадуть готівкою, витрачати їх можна буде “на свій розсуд”. Як зазначає міністр, за опалювальний сезон ця сума може досягти 10 тисяч гривень. При цьому масово вводити монетизацію в Кабміні на даний момент не готові. “Я думаю, що до монетизації субсидій ми сьогодні не готові. Маючи 9 мільйонів господарств, навіть проста операція, відкриття 9 мільйонів додаткових рахунків, я думаю, прекрасно розумієте, скільки це часу просто фізично може зайняти”, – пояснив Андрій Рева.

Олександр Литвин, Христина Зеленюк

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua