Депозитні гарантії потребують кредиту


Депозитні гарантії потребують кредиту

У Фонду гарантування вкладів фізосіб закінчуються гроші для виплат вкладникам – його залишки скоротилися більш ніж на 70% і вже не покривають 2,5% депозитної бази банківської системи. Тому він звернувся до Кабміну за фінансовою підтримкою у розмірі майже 8 млрд грн. Нацбанку доведеться за рахунок емісії викупити держпапери, щоб у ФГВФО з’явилися живі гроші для виплат.

Виплати наближаються до ліміту

У Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) закінчуються гроші для виплати гарантованих сум компенсації втрачених депозитів, тому він звернувся за фінансовою допомогою до уряду. Уже в найближчі дні він отримає 8 млрд грн.

«Міністерство фінансів з метою надання кредиту ФГВФО здійснює випуск ОВДП у розмірі 7,941 млрд грн з терміном обігу до 15 років і процентною ставкою до 10% річних в обмін на векселі, видані Фондом», – йдеться в проекті постанови Кабміну «Про забезпечення надання кредиту ФГВФО», який опинився у розпорядженні FinClub. Як і в попередні рази, ці держпапери Фонд гарантування конвертує в живі гроші шляхом їх продажу НБУ, який емітує гривню для викупу.

У пояснювальній записці до проекту йдеться, що Фонд звернувся до уряду за грошима з двох причин відразу. По-перше, з початку року обсяг коштів Фонду на виплати гарантованих депозитів скоротився на 70%. Якщо на 1 січня 2016 року біля ФГВФО було фінансових ресурсів на 14,084 млрд грн, то до 1 серпня (останні оприлюднені дані) – вже 7,458 млрд грн (скорочення на 47%).

Цього року Фонд проводить виплати вкладникам таких великих банків, як: «Хрещатик», «Михайлівський», Євробанк і Фідобанк. Якщо ресурси Фонду впали більш ніж на 70%, отже залишки коштів становлять менше ныж 4,22 млрд грн. Друга причина: активи Фонду впали нижче выд критичної позначки в 2,5% від загального обсягу гарантованих депозитів в системі.

У ФГВФО запевняють, що на поточні виплати вкладникам неплатоспроможних банків гроші у нього є. «Проте, якщо кількість неплатоспроможних банків до кінця поточного року збільшиться, Фонд не виключає можливості виникнення дефіциту коштів. Для його недопущення Фонд звернувся за додатковим фінансуванням до Мінфіну на суму 7,9 млрд грн, – повідомили в прес-службі Фонду. – Кошти Фонд планує отримувати окремими траншами тільки за умови настання реального дефіциту (настання неплатоспроможності нових банків), і в обсягах, які забезпечать безперебійну виплату гарантованої суми відшкодування вкладникам цих банків». Станом на 1 вересня невиплачений залишок гарантованих вкладів становив 5,7 млрд грн, щодо багатьох з банків період масових виплат завершився. Наприклад, вкладникам Банку Михайлівського на 26 серпня виплатили 1,02 млрд грн – 94% від гарантованих 1,08 млрд грн (решту суми коштів на поточних і депозитних рахунках розміром до 200 тис. грн Фонд не визнав).

Великий борг

Мінфін заздалегідь передбачав, що Фонду можуть знадобитися гроші. Тому прописав в держбюджеті на цей рік можливість випуску ОВДП на ці цілі на 16 млрд грн. Але досі у Фонду не було потреби в нових кредитах – він виплачував компенсації за рахунок коштів, позичених у Мінфіну ще в 2015 році. У Мінфіні не змогли прокоментувати потребу Фонду в грошах.

За 2014-2015 роки ФГВФО підключив до виплат вкладникам 61,7 млрд грн. З них 51,6 млрд грн надав Мінфін, а 9,7 млрд грн – Нацбанк. Віддавати ці гроші Фонд планував за рахунок продажу активів банків-банкрутів. І хоча їх балансова вартість становить 440 млрд грн, ліквідаційна маса – в рази менша. Поки що успіхи Фонду в цьому напрямі не великі: за останні 12 місяців він продав активів банків за все на 1,9 млрд грн.

Вкладникам банків-банкрутів Фонд виплатив великі суми: на 1 серпня загальна сума по всіх банках становить 78,5 млрд грн (виплати проводяться як за рахунок позичених у Мінфіну і НБУ коштів, так і за рахунок регулярних зборів з самих банків). Тільки в цьому році банки перерахували Фонду регулярних зборів на 2,47 млрд грн. Надходження від неплатоспроможних банків становили 4,54 млрд грн.

Нова емісія

Для підтримки Фонду Нацбанку доведеться провести емісію гривні. Але там запевняють, що ці гроші не вплинуть на інфляцію, яка не повинна за підсумками року перевищити 12%.

У Нацбанку повідомили, що ані Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ані Міністерство фінансів поки не зверталися до них для монетизації ОВДП для фінансування ФГВФО. «Але ми розуміємо, що своєчасна виплата за гарантованими вкладами – важливий елемент відновлення довіри до банківської системи і забезпечення фінансової стабільності. Тому ми готові розглянути можливість підтримати Фонд у разі виникнення розривів в його ліквідності. Однак така підтримка в будь-якому разі вже не буде масштабною, як у попередні роки, і не матиме відчутного впливу на грошово-кредитний ринок або можливості досягнення цілей щодо інфляції», – повідомили в прес-службі НБУ.

Олена Губар

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:ФГВФО
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua