Зима-2017 запасів газу — впритул, чи доведеться топити дровами і одягатися тепліше?


Зима-2017 запасів газу — впритул, чи доведеться топити дровами і одягатися тепліше?

В Україні повним ходом йде підготовка до зими: за даними “Нафтогазу”, у підземних газових сховищах (ПСГ) накопичено 12,5 млрд куб. м палива, або 85% від потрібного мінімуму.

До початку опалювального сезону, який офіційно тепер починається не 15-го, а 1 жовтня, не вистачає 2 млрд куб. м газу (за умови м’якої зими) і 4,5 млрд куб. м газу (якщо будуть затяжні морози). Але поки що “Нафтогаз” не має достатніх коштів для попередньої оплати контрактів на закупівлю, і це головна проблема. Як будемо зимувати?

14,5 ЧИ 17? Експерти газового ринку Валентин Землянський (директор енергопрограм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ) та Дмитро Марунич (співголова Фонду енергетичних стратегій) називають дані “Нафтогазу” коректними, але кажуть, що за час, що залишився до початку опалювального сезону, закачати 2 млрд кубів тільки по реверсу вже технічно складно через обмежену добову пропускну здатність трубопроводів.

А російський газ, який можна закачувати паралельно з реверсним, Україна не закуповує з 2015 р. і навряд чи купить, навіть якщо він може бути дешевшим від європейського ($170-180 за 1000 куб. м проти $190-200). Головна причина — не політика, а судовий процес у Стокгольмському арбітражі, де “Нафтогаз” заперечує контракт з “Газпромом” від 2009 р., називаючи його невигідним для України. І було б нелогічно при цьому купувати у “Газпрому” газ на невигідних умовах.

“З квітня, коли закінчився опалсезон, “Нафтогаз” закачав у ПСГ в основному газ українського видобутку (його видобувають понад 1 млрд куб. м щомісяця), не витрачаючи валюту на закупівлю, — пояснив Землянський. — Накопичили 4 млрд куб. м газу, до тих 8,5 млрд, які залишилися в ПСГ з минулої зими, але треба закачувати швидше”.

Що стосується обсягів закупівлі, обидва експерти кажуть, що 14,5 млрд куб. м запасів газу — це мінімум. “Краще було б, як попередні два роки, мати в ПСГ 17 млрд куб. м на випадок холодної зими, а не сподіватися на прихильність природи. Якщо морози нижче 10 градусів триватимуть хоча б два тижні, а це цілком реально, доведеться терміново купувати газ у кого завгодно, в тому числі і в Росії”, — стверджує Марунич.

ГРОШІ. Поки ж Міненерговугілля і “Нафтогаз” вирішують, скільки треба накопичити запасів газу. Міністерство наполягає на 17 млрд куб. м, а “Нафтогаз” каже, що вистачить і 14,5. Як повідомив глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв, гроші на 14,5 млрд куб. м в них є, це $300 млн позики ЄБРР, які майже повністю пішли на передоплату нових закупівель та кошти самого “Нафтогазу”. А ось на закупівлю ще 2,5 млрд кубів валюту має знайти держава.

При цьому прем’єр Володимир Гройсман заявив, що основний розрахунок робиться на $500 млн кредиту від Світового банку. Але виділення цих грошей прив’язане до результатів переговорів України з МВФ щодо продовження кредитування. На жаль, очікується, що Фонд розгляне українське питання до кінця вересня, а закуповувати газ потрібно зараз.

“Для купівлі 2,5 млрд кубів необхідно не менше $500 млн, їх немає, — говорить Марунич. — Кредит Світового банку відкладається разом з виділенням траншу МВФ, а заяви міністра енергетики про те, що “Нафтогаз” отримує більший прибуток, якого вистачить на закупівлю газу, не відповідають дійсності: майже 22 млрд грн цього прибутку пішло на погашення збитків, інвестування у видобуток, сплату податків”.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко бачить єдине джерело грошей для закупівлі газу в найближчі дні — це резерви Нацбанку. “Нацбанк зараз відмовляє у придбанні валюти практично всім імпортерам, накопичуючи гроші для “Нафтогазу”. Саме цим пояснюється зростання курсу долара. За моїми оцінками, накопичено менше половини, ніж необхідно”, — сказав Охріменко.

НАРОД. Землянський підрахував: після подорожчання газу, в опалсезон 2015-2016 рр., населення спожило його на третину менше, ніж у опалсезон 2014-2015 рр. — 11,3 млрд кубів проти 17. “Не маючи можливості платити і не отримуючи субсидій, люди недогрівають житла, ходять вдома тепло одягненими, а ті, у кого є печі та дров’яні котли, перейшли на дрова. Ця тенденція посилиться нинішньої зими, і питання з дефіцитом газу “вирішиться” само собою”, — прогнозує експерт.

Олександр Панченко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Нафтогаз України
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua