0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки дня


Російська нафта-«бодяжка» Urals на спот-ринку підросла в четвер на 0,03% до $29,10 за барель.

У п'ятницю провідна нафтова компанія BP Plc оголосила про придбання за $1,35 млрд. пакета акцій ВАТ "Славнафта", завершуючи етап виходу на російський ринок і на друге місце у світі серед нафтогазовидобувних компаній, акції яких торгуються на відкритому ринку. BP протягом декількох місяців вела переговори з Тюменською нафтовою компанією про включення "Славнафти" в об'єднану компанію TNK-BP, що з'явилася у світі в лютому.

У заяві ВР, розповсюдженій Regulatory News Service, говориться, що сторони досягли домовленості в п'ятницю. В міру скорочення можливостей на близькосхідному ринку ВР нарощує свої інвестиції в Росії, що є другим за величиною експортером нафти у світі. Союз із ТНК дозволив ВР обійти англо-голландську Royal Dutch/Shell Group за обсягом видобутку нафти і газу.

На початку року компанія уклала угоду про придбання за $6,75 млрд. наявними й акціями 50% акцій нафтового холдингу, що поєднує активи, власниками яких є "Альфа-груп" і "Access Industries-Ренова", що поки є самими великими іноземними інвестиціями в російську економіку. У сьогоднішній заяві говориться, що ВР заплатить $2,6 млрд. наявними і $3,75 млрд. акціями за половину частки ВР-ТНК, що на $200 млн. вище ціни, оголошеної в червні.

Включення "Славнафти" в об'єднану компанію первісними умовами договору не передбачалося. У грудні минулого року на приватизаційному аукціоні "Сибнафта" і ТНК на паритетних засадах купили 75% акцій "Славнафти" за $1,86 млрд., у результаті чого вся компанія оцінювалася приблизно в $2,5 млрд. Згодом компанії домовилися про розділ "Славнафти".

У червні ВР заявила, що вона відновляє переговори про включення "Славнафти" в об'єднану компанію, перервані раніше через розбіжності за ціною. Приналежні ТНК активи "Славнафти" добувають порядку 150000 барелей нафти за добу. Російське міністерство з антимонопольної політики схвалило створення об'єднаної компанії на початку тижня, не вказавши, щоправда, при цьому, чи прийдеться ВР чи ТНК продавати свої активи в якості однієї з умов її твердження.

Фондовий ринок.

Росія.

Ринок сусідських акцій: на російських фондах у четвер відновився ріст котирувань найбільш ліквідних акцій. Папери Татнафти виросли на 3.7%, Ростелекома – на 3.3.%. Котирування акцій Сургутнафтогазу підвищилися на 2.5%, РАО «ЄЕС Росії» - на 2.2%. По 1.5% додали ЮКОС і ЛУКОЙЛ. Незначний ріст продемонстрували папери Газпрому (+0.8%) і Норникелю (+0.4%).

Індекс РТС до 17.00 виріс на 1.6%, досягши оцінки 525 пунктів. Ріст котирувань російських «блакитних фішок» свідчить про те, що серед основної маси учасників ринку як і раніше переважають оптимістичні настрої. Разом з тим, ринок як і раніше виглядає технічно «перекупленим», так що в найближчі дні на ньому не можна виключати поновлення корекційного руху вниз.

Спад напруженості з карбованцевою ліквідністю, що наприкінці минулого – початку нинішнього тижня різко піднімав ставки на ринку міжбанківського кредитування, очевидно, сприяв припливу на вітчизняний фондовий ринок нових грошей. Це відразу не сповільнило позначитися на обсягах торгів, що у РТС збільшилися за сесію четверга на 65,7% (до середи) до $23,7 млн. І вперше за останній тиждень ми змогли побачити на вітчизняних біржах підйом котирувань по широкому фронті акцій, принаймні, з числа «блакитних фішок». Почався день активізацією попиту на папери ведучих представників нафтової галузі, а установився висхідний тренд після початку покупок по РАО ЄЕС Росії. Після цього на ринку запанували «бики», що «врятували» його від досить глибокого падіння – до четверга індекс РТС підійшов, знаходячись біля помітного рівня підтримки, при пробитті якого міг піти вниз до рубежу 500 пунктів, а те і пройти далі.Тепер же ринок майже повернувся до річних максимумів і, мабуть, буде готов зробити ще одну спробу перебороти опір на рівні 530 пунктів (індекс РТС піднявся на 1,70% до оцінки 525,52). Якщо висока ліквідність збережеться, дана оцінка може бути пройдена досить високо, і тоді навіть у випадку вересневих продажів великими гравцями, що прагнуть тимчасово вийти в гроші, буде висока імовірність, що індекс РТС не опуститься нижче 500 пунктів до кінця року.

Україна.

А на вітчизняному фондовому ринку ми нарешті дочекалися кінцевомісячної показухи. Нині з'явилися постійні учасники цього заходу: Укртелекомунікація, Укренергоресурс, Житомирагроспецмонтаж, Першотравневий райагрохім і Нафтогазтехника, акціями яких наторгували по 51 тис. а останніх двох – по 41 тис. Натурально, ціни цих «чергових» паперів були «однаковими»: 0.255 грн. за штуку.

Таким чином, якби не угоди з акціями Нижньодніпровського трубопрокатного з-ду (70 094 грн. за ціною 3.47 грн. за акцію) і скромний трудівник українських фондів Домобудівний комбінат №4 (12 750 грн. по 1.5 грн. за акцію), день і зовсім би виявився пусто-показушним.

Тим часом, незважаючи на зниження ціни єдиної фішки (НТЗ), індекс ПФТС виріс до рівня 60.40 пунктів. Утім, ми знаємо щиру ціну цього росту і пропонуємо повернутися до цієї теми після 2-3 вересня.

Денний оборот, незважаючи на показуху, виявився скромним і склав всього 317 844 грн.

Валюта.

Росія.

Середньозважений курс долара Today за підсумками єдиної торгової сесії склав сьогодні 30,5013 RUR/USD. У порівнянні з попередніми торгами середньозважений курс долара США USD/RUB_UTS_TOD за підсумками сьогоднішньої єдиної торгової сесії підвищився на 67 пунктів (1 пункт відповідає 0,01 коп.). Мінімальний курс долара склав 30,49 RUR/USD, максимальний - 30,5235 RUR/USD. Було укладено 738 угод. Обсяг торгів склав $84,483 млн. Остання угода була зроблена за курсом 30,4950 RUR/USD.

До опівдня в білокамінній котирування наявного долара для сум понад $1000 склали:

Краща покупка: 30,52 RUR/USD - АКБ "ГІБ" оп на Войковській;
кращий продаж: 30,53 RUR/USD - КБ "Міжтрастбанк".

Середня покупка: 30,48 (-0,01) RUR/USD, середній продаж: 30,55 (0,00) RUR/USD.

Оптимальні котирування обміну наявного євро для сум понад €1000 склали:

Покупка: 33,20 RUR/EUR - АКБ "Басманий"; Продаж: 33,30 RUR/EUR - КБ "Сковінком".

Отже, у Росії курс долара залишається на оцінці 30,50 RUR/USD до вівторка.

Через майбутній святковий день в США, ЕТС із розрахунками "завтра" не проводився, тому курс долара залишається колишнім - 30 карбованців 50 копійок. На торгах з розрахунками "сьогодні" курсові коливання були слабкими і відбувалися навколо рівня 30,50 RUR/USD. У цілому, після помітного росту долара в останні дні ситуація на валютному ринку заспокоїлася.

Сьогодні сесія ЕТС із розрахунками «завтра» (за результатами якої визначається курс ЦБ) не проводилася через майбутній вихідний день в США (1-го вересня), тому офіційний курс долара залишається колишнім – 30 карбованців 50 копійок. На торгах з розрахунками «сьогодні» помітних рухів не було зафіксовано, котирування коливалися поблизу досягнутих напередодні рівнів (30,49 – 30,52 RUR/USD), середньозважений курс угод склав 30,50 RUR/USD, тобто фактично не змінився в порівнянні з попереднім днем.

Напруженість на грошовому ринку зберігається – ставки по короткостроковим МБК сьогодні ранком складали 6-8% річних. Таким чином, після помітного росту напередодні ситуація на валютному ринку Росії стабілізувалася – сьогодні учасники ринку не починали активних дій. Обсяг залишків на банківських коррахунках до п'ятниці збільшився до 121,8 млрд. руб. (+15 млрд.), у той же час, залишки на депозитних рахунках банків у ЦБ різко упали, склавши лише 26 млрд. руб. (-30 млрд.).

Відзначимо, що настільки різкий висновок банками РФ засобів з депозитів ЦБ дуже показовий і демонструє зміну настроїв учасників російського ринку не на користь карбованця. Утім, подальший ріст долара хоча і можливий, але аж ніяк не визначений - ціни на нафту як і раніше дуже високі, вдобавок, на шляху росту долара напевно встане ЦБ (а по деяким даним, крапкові валютні інтервенції Банк Росії здійснював уже вчора), якому ослаблення карбованця буде ускладнювати виконання задачі по зниженню інфляції.

Україна.

На вчорашній доларовій сесії Нацбанк провів ВКВ-«заливання» за ціною 5.3365 UAH/USD.

Сьогоднішні торги «зеленню» «у степах України» були «однобічними». Пояснимо. Якщо вчора і третього дня в торговому сценарії спостерігалася яка-ніяка інтрига, сьогодні ринок безготівкового долара був однозначним: ріст попиту.

У переддень уик-енду (а «по-сумісництву» і Дня праці в Америці, що робить понеділок вихідним днем) торги «зеленню» на міжбанку стартували з рівня 5.3300/5.3350 UAH/USD. З 10.10 почався ріст. Долар поступово дорожчав(5.3320/5.3360 UAH/USD), до 11.00, втім стався короткий «приступ ринковості» і звуження маржі (5.3315/5.3355 UAH/USD), але це не могло ввести в оману досвідчених валютників. До початку обідньої перерви долар торгували за курсом 5.3330/5.3360 UAH/USD. Натурально, п'ятниця не особливо розташовувала до довгого «роздуму» відносно «доль» валютного ринку України, однак до 14.20 ринок долара усе ще залишався відкритим (5.3355/5.3365 UAH/USD), «смакуючи» інтервенційні тілорухи Нацбанку.До 14.58 НБУ все ще роздумував «щодо залити», а ринок безготівкового долара, втомившись чекати валютників з Інститутської почав тихо вгасати: 5.3340/5.3360 UAH/USD.Нарешті до 15.10 Нацбанк таки «разродився» валютною інтервенцією, «заливши» міжбанк «зеленню» за курсом 5.3365 UAH/USD.

Активність на ринку наявних Дніпропетровська вчора виросла лише після обідньої перерви. Власне, це – традиція, що народжується на очах .

До вечора 28 серпня на ринку Наддніпрянщини діяли ціни: 5.34/5.35 UAH/USD і 5.76/5.79 UAH/EUR. Недавня «в'яло-віртуальна» паніка на сегменті євро вичерпала себе. Доларову ж ділянку можна в першому наближенні вважати, що вступили в період стабільності.Обороти ринку наявних на батьківщині застою вчора перевищили попередні.

Сьогодні сесія почалася з рівнів 5.340/5.350 UAH/USD і 5.77/5.80 UAH/EUR. Як і раніше, до пообідньої сієсти реальних угод не спостерігалося.

В інших містах країни «думки з приводу» розділилися. Якщо в Харкові, столиці й в Одесі «зелень» помітно просіла, у Донецьку спостерігався ріст. У Криму й у Запоріжжі помітних змін не спостерігалося.

До цієї п'ятниці, 29 серпня, на ринку наявних України сформувалися наступні котирування долара і євро: Харків - 5.34/5.350-353, євро – 5.78/5.81 UAH/EUR, Київ – 5.322/5.333, євро 5.73/5.83 UAH/EUR (з опівдня - 5.322/5.333, євро 5.73/5.83 UAH/EUR), Запоріжжя - 5.31/5.345, євро 5.75/5.82 UAH/EUR, Донецьк – 5.33/5.35, євро – 5.76/5.82 UAH/EUR, Одеса - 5.34/5.355, Сімферополь - 5.325/5.335, Феодосія - 5.325/5.335 UAH/USD, євро 5.76-78/5.80 UAH/EUR.

До 14.00 на ринку наявних Дніпропетровська котирування долара встановилися на рівні 5.340/5.347-350 UAH/USD. Приводів перемінити своє відношення до євро в місцевих валютників не було (через відсутність угод по цій валюті), тому його котирування залишилися колишніми: 5.78/5.80 UAH/EUR. Активність ринку тільки починала пробуджуватися, помітно відстаючи від вчорашньої.

Безготівковий російський карбованець сьогодні ріс. Сесія почалася з оцінки 0.1744/0.1747 UAH/RUR. До 10.10 з'явилися перші «бичачі» «ознаки»: 0.1747/0.1755 UAH/RUR. Через годину ринок вирішив «пограти в ринковість» (як і на сусідній долларовій сесії): 0.1746/0.1749 UAH/RUR. З 12.30, початку перерви на обід, і до 14.30 торгів карбованець уже не мінявся, повернувши до рівня вчорашнього закриття: 0.1748/0.1753 UAH/RUR. На фініші, як і вимагала традиція, стався мікровідкіт: 0.1744/0.1748 UAH/RUR.

На ресурсний ринок повернувся гривнедефицит - зранку ставки по гривневих кредитах overnight помітно виросли: 10/20% річних, хоча ажитаций середини серпня не спостерігалося. Ці ж ціни міжбанківського кредиту збереглися до кінця сесії. З незначною корекцією до 15.00 (9/18% річних). Думаю, головні причини цього росту – завершення місяця (перехідний період) і вихідні дні, що дають можливість розміститися на три ночі.

Прогноз.

Початок вересня на вітчизняному валютному ринку, ймовірно виявиться ненудним. Як ми вже повідомляли в «Підсумках» на тижні, у першій половині місяця можливе загострення попиту на долар (у всіх його іпостасях: наявної і безготівкової). До цього зобов'язують високі ціни на горючку, зерноімпорт і кадрово-політичні рухи в Києві. Натурально, газотранспортні, одесабродські й єеповські взаємини з Росією також досягли свого «апофегея», що, безсумнівно, відіб'ється на попиті на «зелень». Нарешті, недавній ріст долара в Москві на 20 копійок таки ставить за обов'язок нашу гривню скоректуватися для збереження поточного товаропотіку в РФ.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua