Перекладаючи відповідальність: як Насіров і Данилюк шукають причину блокування відшкодування ПДВ


Перекладаючи відповідальність: як Насіров і Данилюк шукають причину блокування відшкодування ПДВ

Відшкодування ПДВ бізнесу розблоковано. За даними Держказначейства, до вечора 12 липня підприємствам перераховано 4,5 млрд гривень. Аграріїв, яких підозрюють в неправомірності подання заявок і отримання податку, в оновленому реєстрі не виявилося. До кінця 2016 року Мінфін доручив податківцям перевірити агробізнес. Та попри це до кінця тижня вони все ж отримають відшкодування ПДВ в обсязі 2 млрд гривень. Після того як ситуація більш-менш стабілізувалася, Мінфін і підзвітна йому Державна фіскальна служба почали з’ясовувати, хто ж винен у проблемі та як не допустити її повторення в майбутньому.

В усьому винні перевірки

Проблему з бюджетним відшкодуванням ПДВ бізнесу розв’язано. Держказначейство вчора повідомило, що за даними на 18.00 12 липня реєстр, поданий Державною фіскальною службою чотирма днями раніше, виконано в повному обсязі. Підприємства отримали понад 4,5 млрд гривень.

Таким чином, лише на початку липня держава змогла виконати свої зобов’язання з бюджетного відшкодування ПДВ у червні. Минулого місяця бізнес отримав лише близько 100 млн гривень за середнього показника повернення понад 7 млрд грн.

Незважаючи на це конфлікт між Мінфіном і ДФС продовжує загострюватися. Якщо ще наприкінці минулого тижня ситуацію коментував тільки міністр фінансів Олександр Данилюк, називаючи “заморожування відшкодування ПДВ абсурдним”, то зараз і голова ДФС Роман Насіров вирішив відреагувати на звинувачення.

Міністр і його підлеглий вирішили з’ясувати, хто винен у блокуванні повернення ПДВ. “Не подавали реєстр, як опір тому, щоб змусити їх провести перевірки щодо можливих зловживань, – заявляв раніше Данилюк. – Розблокували. Нагадав про кримінальну відповідальність”. Його заступник Євген Капінус також зазначав, що всупереч чинному законодавству і вперше за багато років податкова служба не переслала в казначейство реєстри.

“Блокування як такого не було. 29 або 30 червня на вже сформований реєстр, який йшов у казначейство, ми отримали доручення Міністерства фінансів України провести перевірки суб’єктів, які мали відносини з підприємствами на спецрежимі ПДВ, і не допустити до закінчення перевірок неправомірне відшкодування ПДВ, – пояснив Роман Насіров. – Не можна говорити, що реєстр був зупинений”.

Нагадаємо, проблема з агробізнесом і відшкодуванням йому ПДВ виникла ще кілька місяців тому. Публічно про неї заявила голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна на засіданні Кабміну 6 липня.

Основні підозри полягали в неправомірних заявках на повернення ПДВ за минулий рік, коли аграрний сектор ще був на податковому спецрежимі і весь ПДВ залишався в його розпорядженні. Крім того, компанії в 2016 році уклали форвардні контракти, отримали передоплату і на підставі цього формували податковий кредит, що також викликало сумніви в уряду і комітету.

За даними Романа Насірова, близько 15 тис. компаній в 2015 році перебували на спецрежимі ПДВ, 1 800 підприємств є їхніми контрагентами. Експортують і, відповідно, претендують на відшкодування ще 300. “Ми перевіряли ці 300 компаній, які подають на відшкодування, і 1 800 компаній, які фактично були посередниками, щоб переконатися, що це – реальний товар, що вони отримують реальний кредит”, – уточнив Насіров. У поданому до казначейства 8 липня оновленому реєстрі аграрних компаній не було.

Співрозмовник “РБК-Україна” в ДФС додає, що до реєстру підприємства потрапляють на підставі камеральної перевірки. У разі порушень під час формування податкового кредиту податківці “знімають” такі заявки. “Я не можу сказати, що вони сформували кредит неправомірно. І поки немає такого встановленого факту, ми не можемо не вносити підприємства в реєстр. Все, що ми подаємо на відшкодування, підтверджено камеральними перевірками”, – пояснює джерело видання в центральному апараті служби.

Не виконане доручення

За даними “РБК-Україна”, 29 липня міністр фінансів справді дав перше доручення податківцям провести аналіз зареєстрованих в системі електронного адміністрування ПДВ з початку року податкових накладних, складених за 2015 рік, “з метою виявлення неправомірних підстав для їх виписки”.

Після цього, протягом 2016 року необхідно провести документальні виїзні перевірки платників ПДВ, які реєстрували накладні в умовах дії спецрежиму, а також аудит того бізнесу, який сформував податковий кредит за рахунок сум, сплачених під час придбання сільгосппродукції та послуг.

За результатами перевірок до платників ПДВ повинні бути застосовані “заходи в рамках чинного законодавства”. Інформацію з цього дорученням ДФС має надати Мінфіну до 30 липня, а в подальшому інформувати до 10 числа кожного місяця.

Не йшлося про припинення передачі реєстрів. Фактично відповідальність за зрив відшкодування ПДВ ДФС намагається перекласти на Мінфін. Крім того, 30 червня Данилюк доручив ДФС “письмово поінформувати Мінфін”, яких заходів було вжито, щоб не допустити неправомірного відшкодування ПДВ із зазначених причин.

Наступного дня міністр також доручив підготувати проект розпорядження про проведення документальних перевірок, де ДФС мала визначити перелік суб’єктів господарювання для перевірок в 2016 році. А 2 липня податківцям необхідно було Мінфіну пояснити причини неподання в казначейство реєстрів.

З усіх перерахованих пунктів у повному обсязі було виконано тільки доручення про формування списків підприємств. І то в них виявилося понад 2 тис. компаній, тобто практично всі, хто перебував і на спецрежимі та був їх контрагентами, і експортери. Тому Данилюк і відмовився вносити цей проект на затвердження уряду.

На його думку, необхідно перевіряти лише ті підприємства, щодо яких були сумніви, а не зупиняти весь реєстр. Зокрема, Ніна Южаніна тоді на засіданні Кабміну називала “Кернел-Трейд” і “Каргілл” серед тих компаній, які, на її думку, незаконно отримували відшкодування ПДВ.

“А як ми можемо з реєстру вичленити компанії, що мали відношення до торгівлі аграрними товарами, і які не мали? – пояснює Роман Насіров. – Тому перший етап був – провести перевірку по тих компаніях, які мали транзакції, пов’язані з конкретними товарами. Зараз ми закінчимо перевірки, і всі інші знову будуть подані на повернення”, – запевняє Насіров. Хоча всі звинувачення в незаконному формуванні заявки в ДФС заперечують.

“Я хочу зробити так, щоб до кінця тижня це було виконано. ДФС потрібно було завершити перевірки, вони зараз це зроблять, і до кінця тижня це питання буде вирішено”, – заявив Данилюк.

У ДФС підтверджують, що 14-15 липня в казначейство буде подано ще один реєстр з аграрними компаніями на суму близько 2 млрд гривень. Таким чином, ДФС “закриє” невідшкодований в червні ПДВ. До кінця місяця буде подано плановий реєстр, де, зокрема, планується закласти 2 млрд гривень простроченої заборгованості.

Водночас, виконувати доручення Мінфіну і виходити на документальні виїзні перевірки податківці планують до кінця року. Для позапланових перевірок є чіткі підстави. У Податковому кодексі їх 18, зокрема, в рамках кримінальних проваджень або звернень власників бізнесу.

“До кінця року в усі компанії, за якими були пред’явлені претензії на Кабміні, ми вийдемо. Але тільки в рамках кодексу. Тому що будь-який крок проти закону буде оскаржений бізнесом в суді, й держава ще на судовому зборі втратить”, – говорить співрозмовник “РБК- Україна” в ДФС.

Проведення планових перевірок можливо тільки в 4 кварталі, вважають у ДФС, бо план-графік на 3 квартал вже сформований. Таким чином, ситуація повернулася в початкову точку. Аграрії, як подавали заявки на відшкодування, так і далі можуть це робити. Всі інші факти будуть перевірені пізніше. Тим більше і прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив відшкодовувати ПДВ усім і в повному обсязі, а також вирішити питання з боргами. До 24 серпня ця проблема має бути розв’язана, інакше почнуться кадрові перестановки.

Наталя Непряхіна

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua