Призначення Терези Мей: як вплине на Україну новий прем'єр Британії


Призначення Терези Мей: як вплине на Україну новий прем'єр Британії

Учора Девід Кемерон востаннє головував на засіданні уряду Британії. Сьогодні вранці він проведе в парламенті традиційну сесію відповідей на запитання депутатів. Після цього вирушить до Букінгемського палацу, де подасть королеві Єлизаветі II прохання про відставку. Увечері того ж дня королева доручить Терезі Мей сформувати новий кабінет міністрів.

Що передувало зміні лідера

Визнавши свою політичну відповідальність за підсумки референдуму, Кемерон заявив, що починати процес виходу з ЄС має новий прем’єр-міністр, а він подасть у відставку відразу після того, як Консервативна партія обере замість нього нового лідера. Спочатку вважалося, що процес вибору завершиться до 9 вересня.

Претендентів було п’ять, у трьох турах відбору консерватори-парламентарії повинні були визначити з них двох найбільш популярних. Переможець же був би визначений загальним голосуванням членів партії (поштою). Але цей процес несподівано дуже прискорився. Під час першого ж голосування з’ясувалося, що Тереза ​​Мей, міністр внутрішніх справ чинного уряду, на голову випереджає всіх претендентів. Тому троє її суперників-чоловіків швидко взяли самовідводи, а єдиним конкурентом залишилася жінка – Андреа Ледсом, заступник міністра енергетики.

Однак Ледсом припустилася серйозної помилки – в інтерв’ю газеті Times, що вийшло в суботу 9 червня, вона сказала, що наявність у неї дітей означає “реальний внесок у майбутнє Британії”, а Тереза ​​Мей “можливо, має племінників, племінниць, ще когось”: “Але у мене є діти, котрі матимуть дітей, які будуть безпосередньою частиною того, що станеться далі”.

За ці слова Ледсом піддали жорсткій критиці в ЗМІ і всередині партії. Вона принесла вибачення Мей, які були прийняті, але все одно вже в понеділок заявила, що знімає свою кандидатуру, вирішивши, що шансів на перемогу у неї стало ще менше.

Оскільки претендент залишився один, а поява нових була практично виключена, потреба у загальному голосуванні партійців відпала. Увечері 11 липня рада партії офіційно затвердила Мей своїм лідером. А за британською політичною традицією, королева доручає формування нового кабінету лідерові партії, що має більшість у парламенті. Тому ввечері 13 червня Тереза ​​Мей офіційно стане новим прем’єр-міністром Сполученого Королівства.

Хто така Тереза ​​Мей

Їй 59 років. Виросла як єдина дитина в сім’ї небагатого провінційного англіканського священика. Вийшла заміж 36 років тому, дітей не має. У 2012 р. в інтерв’ю вона пояснила це тим, що “просто не склалося”. Взагалі ж вона вважає за краще про своє особисте життя не говорити.

Закінчила Оксфордський університет, бакалавр географії. Працювала фінансовим консультантом Центробанку Англії.

З 1997 р. незмінно є депутатом парламенту, з 2010 р. – міністром внутрішніх справ у кабінеті Кемерона (у Британії міністри можуть бути депутатами).

Провела більше часу на посаді міністра внутрішніх справ, ніж будь-хто інший в історії Британії з 1892 р. Має репутацію сильного керівника і парламентера, політика, не схильного до гри на публіку. З гордістю заявляє, що не входить до жодної групи в парламенті й не може вважатися членом еліти. Не боїться конфліктів з добре організованими соціальними або професійними групами. Коли 2011 р. у Великобританії почалися масові заворушення і грабежі, вона залучила армію, дозволила застосовувати водомети і запровадила для підлітків комендантську годину.

До Мей пост міністра внутрішніх справ вважався в Британії “зачарованим”, бо п’ять її попередників прийшли на нього в якості перспективних політиків, а пішли зганьбленими і дискредитованими.

У пресі зазначали: навіть прихильники Мей визнають, що нею “швидше захоплюються, ніж люблять”, а з колегами вона намагається тримати певну дистанцію.

У 59-річної Терези Мей є і слабкість – любов до дизайнерського одягу, особливо взуття, за що вона отримала від ЗМІ неофіційне звання “найгламурнішого депутата парламенту”.

Чого можна чекати від Мей

Після затвердження лідером партії Мей заявила: “Перше – ми потребуємо сміливого, нового, позитивного бачення майбутнього нашої країни, яка працює на всіх, а не тільки на невелику кількість привілейованих осіб. Друге – нам потрібно об’єднати нашу партію і країну. І третє – наша країна потребує сильного керівництва, яке себе зарекомендувало, щоб провести нас через період економічної та політичної невизначеності, та для того щоб досягти найкращої угоди на переговорах про вихід із ЄС і сформувати нову роль для нас у світі. Brexit означає Brexit, і ми збираємося домогтися в цьому успіху”.

Як депутат Мей голосувала за вторгнення в Ірак, за ухвалення законів з боротьби зі зміною клімату, проти подальшої інтеграції Великобританії в Євросоюз, проти заборони на куріння в громадських місцях, проти надання рівних прав ЛГБТ – це дає уявлення про її політичні уподобання.

Перша ж проблема, яку треба буде врегулювати Мей, пов’язана з вимогами опозиції провести дострокові вибори, оскільки консерватори, нібито, втратили мандат на управління країною. Зараз Мей запевняє, що не допустить парламентських виборів лише через зміни в керівництві правлячої партії. Але 2007 р., коли в аналогічній ситуації лейборист Тоні Блер передав пост прем’єра Гордону Брауну, вона різко критикувала Брауна за те, що той не отримав “демократичного мандата” від британців.

Відносини з Україною

Оскільки Великобританія вже фактично втратила право голосу в ЄС, позиція Мей не впливатиме на європерспективи України. Але думка керівництва цієї країни залишається досить вагомою в НАТО і в інших союзах, програмах і кампаніях поза ЄС.

У цьому контексті можна зазначити, що Тереза ​​Мей рішуче налаштована на боротьбу з тероризмом. Наприклад, у минулому році вона заявила, що в Ізраїлю є повне право захищати своїх громадян від терактів.

“Жодний демократичний уряд, перебуваючи перед лицем такої небезпеки, не може чинити інакше, крім підтримки оборони і безпеки, і має бути готовий розгорнути всі ресурси в разі необхідності”, – заявила Мей.

З неприйняттям вона має ставитися і до проявів сепаратизму, оскільки зараз можливий початок кампаній з виходу зі складу Великобританії Шотландії та Гібралтару.

Складно віднести її і до друзів Росії, особливо після звинувачень, які вона як голова МВС висувала на адресу Москви після розслідування обставин загибелі в Лондоні Олександра Литвиненка.

Ці фактори діють на користь України.

Сергій Гусєв

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Світ
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua