Банки перестали обігрівати клієнтів


Банки перестали обігрівати клієнтів

Держбанки видали фізособам так багато пільгових кредитів на утеплення житла, що в держбюджеті закінчилися гроші на цю програму – вона заморожена. Поки що українці можуть брати пільгові кредити на придбання котлів.

Грошей немає

У держбюджеті закінчилися гроші для виплати компенсації громадянам витрат на придбання енергоефективних матеріалів у кредит. Тому держбанки з 6 липня припинили видачу «теплих» кредитів. «Наявного залишку держкоштів за напрямом «купівля енергоефективних матеріалів і устаткування з 30-процентним відшкодуванням» вистачить для виплати компенсацій за кредитами, виданими до 5 липня», – заявили в Держагентстві з енергоефективності та енергозбереження.

Всі кредити, оформлені до 5 липня, отримають відшкодування з держбюджету-2016. У ньому передбачено 893,8 млн грн на дотування «теплих» кредитів. Це втричі більше, ніж у 2015-му. «Тільки за шість місяців українцями вже залучено майже 954 млн грн на утеплення. З них 907 млн ​​грн залучено на придбання енергоефективних матеріалів і устаткування, за якою відшкодовується 30% від суми залучених коштів, а субсидіантам – 70%», – йдеться в повідомленні. Але триває видача кредитів на установку котлів, що працюють на альтернативних видах палива (компенсація складає 20% суми кредиту), і видача кредитів ОСББ на купівлю енергоефективних матеріалів та устаткування (компенсація 40% суми кредиту).

Терміни невідомі

У держбанках не знають, коли відновлять видачу цих позик. «Ощадбанк» залишається уповноваженим банком урядової енергетичної програми для населення, проте кредитування покупки матеріалів за держпрограмою буде здійснюватися за наявності держфінансування програми, про що буде повідомлено додатково, – повідомили в прес-службі «Ощадбанку». – З огляду на обсяги бюджетування, «Ощадбанк» в рамках держпрограми продовжує здійснювати кредитування клієнтів виключно на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива і енергії (крім природного газу та електроенергії) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них».

«Ми призупинили з 6 липня кредитування енергоефективних матеріалів і устаткування для населення. Кредити для населення на негазові котли і енергоефективні кредити для ОСББ продовжуємо видавати. Призупинили тому, що грошей на компенсації від держави вистачить лише на кредити, видані до 5 липня. Зараз начебто Держенергоефективності внесло проект постанови про збільшення бюджету програми. Коли збільшать, тоді й відновимо кредитування», – повідомили в «Укргазбанку». В «Укрексімбанку» не прокоментували ситуацію.

Державне агентство з енергоефективності подало на узгодження в Мінфін і Мінекономрозвитку проект рішення про виділення додаткових коштів у 2016 році.

Комерційна альтернатива

Альтернативою держпрограмі залишається кредит на комерційній основі – багато банків навіть запускають кредитні продукти в сфері енергозбереження. Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) недавно запустив Програму фінансування енергоефективності в житловому секторі України (IQ energy). Обсяг коштів на неї становить 75 млн євро. Банками-партнерами стали «УкрСиббанк», «ОТП Банк» і «Мегабанк».

Позичальникам пропонуються кредити на термоізоляцію стін, дахів і підлог перших поверхів; установку енергоефективних вікон, газових котлів та котлів на біомасі; модернізацію систем теплопостачання; установку сонячних систем опалення. При цьому позичальники-фізособи навіть зможуть отримати від ЄБРР компенсацію за кредитами в розмірі 15-20% інвестицій в технології та матеріали, а позичальники-ОСББ – 25-35%.

Олена Губар

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua