Капітал став на шляху банків — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Капітал став на шляху банків

Фондовий ринок
1180
П’ять банків не встигли до 17 червня пройти всю процедуру докапіталізації до 120 млн грн. НБУ вже попереджав, що може визнати ці установи проблемними. Скільки з них підпадуть під санкції, залежить від акціонерів.
П’ятірка тих, хто запізнився
Банки повинні були до 17 червня підвищити статутні капітали не менш ніж до 120 млн грн. Вчора Нацбанк підтвердив, що з цим завданням вчасно не впоралося п’ять банків. «17 малих банків збільшили капітал до законодавчо встановленого мінімуму в 120 млн грн. Від середини 2014 року ці фірми сукупно збільшили капітал на 731 млн грн (включно з узгодженим, але ще не зареєстрованим статутним капіталом), – заявили в НБУ. – Загалом збільшення капіталу потребували 22 банки. Але п’ять із них з об’єктивних причин не виконали вимоги до 17 червня. Ці банки продовжують роботу з Національним банком щодо врегулювання ситуації».
Регулятор не називає, яким банкам не вистачило часу на докапіталізацію. Самі банки також не поспішають розсилати релізи про те, що саме вони не відповідають зараз вимогам НБУ.
У пошуках грошей
За підсумками I кварталу 17 банків мали статутні капітали менше 120 млн грн. За квітень-травень проблему капіталу усунула дюжина банків. «На 1 червня було вже п’ять (зі статутним менше 120 млн грн. – Ред.), – повідомляла в. о. заступника голови НБУ Катерина Рожкова. – До 14 червня два банки з цих п’яти сказали, що гроші зайшли, і в середу вранці ми підтвердили це. У той же день ще один банк подзвонив і сказав, що гроші завів. І попередньо нам озвучено джерела походження коштів, хоча документи ще не перевіряли». І оскільки зараз кількість тих банків, що запізнилися, так само становить п’ять установ, це означає, що НБУ поки не завершив процедуру перевірки коштів. А без неї він не може схвалити збільшення капіталу.
Якщо три банки хоча б завели гроші, інші два – ні. «Залишається два банки. У одного до 120 млн грн не вистачає аж 2 млн грн. У другого ситуація складніша: ми зустрічалися з власником, думаю, що він не встигне в цей термін», – говорила пані Рожкова.
У першому випадку йдеться про Український банк реконструкції і розвитку (117,99 млн грн). У НБУ констатували, що банк в разі провалу приватизації може бути ліквідовано. ФДМ планує в жовтні повторно виставити на продаж 99,9% акцій УБРР. «Ми знаємо про плани Нацбанку ліквідувати цей банк, якщо не вийде його приватизувати, – як і Держзембанк, який зараз перебуває в управлінні Мінагрополітики, але вважаємо, що необхідно докласти зусиль і продати його. На відміну від ліквідації, в цьому випадку держава отримає досить непогані кошти до держбюджету», – стверджує голова ФДМ Ігор Білоус.
Капітальні проблеми
FinClub обдзвонив невеликі банки, щоб з’ясувати, хто не встиг до 17 червня завершити всю процедуру. Деякі установи кажуть, що все встигли зробити вчасно. «Минулої п’ятниці (17 червня. – Ред.) Нацбанк узгодив нам збільшення капіталу понад 120 млн грн. У держреєстрі капітал буде зареєстровано сьогодні», – повідомила вчора FinClub голова правління банку «Фамільний» Ольга Долженко (капітал був 66,6 млн грн).
В останній день терміну із завданням впоралися іще в одному банку. «Ми збільшили капітал і в п’ятницю узгодили це в Нацбанку. Зараз завершується реєстрація статуту», – розповіла начальник юридичного управління банку «Український капітал» (було 88,7 млн ​​грн) Інна Бабенко.
За даними банків, Мін’юсту і НКЦПФР, FinClub знайшов п’ять установ (з урахуванням УБРР), про які міг говорити НБУ. Інвестбанк (капітал становив 88,7 млн ​​грн) провів допемісію, але не встиг зареєструвати збільшення в НБУ. Акціонери 15 червня перерахували 32 млн грн на рахунок 5004 «Внески за незареєстрованим статутним капіталом». «Була проведена додаткова емісія на 32 млн грн, в результаті статутний капітал склав 120 млн грн. Але Нацбанк поки не узгодив зміни до статуту щодо розміру капіталу. Ми зараз проходимо всі необхідні процедури, 22 липня проведемо збори акціонерів, а до 27 липня подамо новий статут на реєстрацію в НБУ», – сказала голова правління Інвестбанку Ганна Сидорова.
Банк «Земельний капітал» (капітал був 106,2 млн грн) на 17:30 п’ятниці 17 червня призначив збори акціонерів, на яких планував затвердити збільшення капіталу до 120 млн грн. Але вчора в банку не змогли повідомити FinClub, на якому вони зараз етапі збільшення капіталу.
Не вдалося поки отримати коментарі в Кредит Оптима Банку (капітал був 63 млн грн) і Регіон-банку (64,8 млн грн). Акціонери Регіон-банку тільки 12 червня на позачергових зборах вирішили збільшити статутний капітал на 55,3 млн грн. Про результати додаткової емісії банк не звітував. Кредит Оптима Банк оголосив додаткову емісію на 62,5 млн грн ще 21 березня.
Нові правила НБУ (постанова № 336) дозволяють йому визнавати проблемними установи через «невідповідність розміру статутного капіталу банку вимогам законодавства». «Проблемність» може тривати не більше 180 днів. «Я скажу, що буде з тими, хто не зможе вкластися в термін. Перше – визнання проблемності. Наступний етап – якщо нам не буде надано в розумний 30-денний термін якийсь план виходу із ситуації, природно, банки повинні будуть покинути ринок. У нас не може бути інших варіантів», – говорила Катерина Рожкова минулого тижня. Вчора в НБУ підтвердили, що банкам, які не зможуть збільшити капітал, буде запропоновано самоліквідацію чи об’єднання з іншими банками.
Наступний дедлайн щодо докапіталізації настане в липні 2017 року. До того моменту не повинно буде залишитися банків зі статутним капіталом менше 200 млн грн. Зараз їх більше півсотні.
Губар Олена
За матеріалами:
Фінансовий клуб
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас