Рік Саакашвілі: як президент приборкує главу Одеської області


Рік Саакашвілі: як президент приборкує главу Одеської області

Річницю призначення на посаду голови Одеської ОДА Михайло Саакашвілі зустрічає так, як і провів цей рік – він воює. На цей раз – з друзями президента. Минулого тижня в обладміністрацію з обшуком прийшли співробітники Генеральної прокуратури та СБУ. Вони розслідують діяльність благодійного фонду “На благо Одеси”, яким керує соратник Саакашвілі Теймураз Нішніанідзе.

Глава Одеської ОДА заявив, що обшук зроблений за вказівкою одного президента першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка та його близького соратника Олександра Грановського. Останнього Саакашвілі назвав “мерзотою”.

Весь рік Саакашвілі воював з суперниками президента і майже не чіпав його соратників, за винятком генпрокурора Віктора Шокіна. Тепер керівник Одеської області воює з другом президента і публічно ставить питання самому Порошенку.

Навала

Розповідаючи історію призначення Саакашвілі головою Одеської ОДА співробітники Адміністрації президента завжди наголошують – ця ідея особисто Петра Порошенка. Як і ідея запросити екс-президента Грузії в Україну.

За словами Порошенка, з Саакашвілі він знайомий понад 30 років. Ще з часів навчання в Інституті міжнародних відносин університету ім. Шевченка, де майбутній президент України навчався на кілька курсів старше майбутнього президента Грузії.

Рік тому президент саме зачищав у владі людей Ігоря Коломойського, якого в кінці березня 2015 року звільнив з посади голови Дніпропетровської ОДА. Одним з таких людей був Ігор Палиця, якого співвласник групи “Приват” пролобіював на аналогічну посаду в Одесі. Порошенко потрібен був сильний піар-хід і незаплямоване в корупції особа, щоб уникнути звинувачень, що він переслідує в області свої економічні інтереси. Такою людиною і став Саакашвілі.

До того часу він був радником Порошенко і очолював раду іноземних радників президента. В Україну Саакашвілі перебрався в кінці 2014 року, після парламентських виборів. До цього він жив переважно в США. Адже нове керівництво Грузії завело на нього кримінальну справу.

В Україну Саакашвілі перебрався набагато пізніше більшості членів своєї команди, багато з яких до того часу отримали посади в центральної влади. Втім, до цих призначень Саакашвілі відношення не має.

Співрозмовники РБК-Україна в Адміністрації президента розповідають, що перші соратники екс-президента Грузії приїхали в Київ через пару місяців після Революції Гідності на запрошення команди прем’єра Арсенія Яценюка. Так у міністра юстиції Павла Петренко з’явилася група радників на чолі з екс-міністром юстиції Георгієм Вашадзе і екс-прем’єром Аджарії Леваном Варшаламидзе. Вони допомагали міністру запускати центри адміністративних послуг та працювали над реформою системи держзакупівель. За неофіційною інформацією оплачував послуги грузинських консультантів бізнесмен Артур Гранц – давній знайомий Андрія Іванчука, нардепа від “Народного фронту” і одного Яценюка.

Що правда, у “народному фронті” цю інформацію не підтверджують. “Друг у Іванчука такий є, а все решта – неправда”, – каже співрозмовник у НФ.

Після президентських виборів грузинських консультантів переманив до себе Юрій Косюк – власник компанії “Миронівський хлібопродукт” він у 2014 році став заступником глави Адміністрації президента. Крім іншого Косюк курирував запуск Національного антикорупційного бюро. “Косюк вийшов на Вашадзе і запросив його до себе. А Вашадзе підтягнув Гізо Углаву, Давида Кизирию і Давида Сакварелідзе і (екс-заступник генпрокурора Грузії – ред.)”, – згадує один із співробітників АП. Після створення НАБУ Углава став першим заступником його голови Артема Ситника. У свою чергу, Вашадзе поїхав у Грузію, де він – депутат парламенту.

Косюк звільнився з АП в грудні 2014 року, а шефство над грузинами підхопив її керівник Борис Ложкін. З його подачі екс-міністр охорони здоров’я Грузії отримав аналогічний пост в уряді Яценюка, а Ека Згуладзе стала заступник голови МВС.

Прокурорський фронт

Щоб домогтися згоди Саакашвілі вирушити до Одеси президент пообіцяв йому спецполномочия. По-перше, що уряд буде залишати Одеської області 50% доходів від перевиконання плану регіональної митниці.

По-друге, Порошенко гарантував, що дозволить його соратникам очолити обласні управління МВС та прокуратури.

На практиці з спецполномочиями Саакашвілі не заладилося.

Міністр фінансів Наталія Яресько відмовилася залишати в Одесі гроші від перевиконання плану по митних платежах, пославшись на законодавство.

У свою чергу глава ГПУ Віктор Шокін не змінив керівника одеської прокуратури Романа Говда. У підсумку Саакашвілі отримав лише одного силовика – обласне управління МВС очолив Георгій Лорткіпанідзе, екс-заступник внутрішніх справ Грузії. Не змінилося і обласне керівництво СБУ.

Найближчих соратників Саакашвілі не виявилося і в ОДА. Свої першим заступником він призначив їх загального з Порошенком університетського товариша Володимира Жмака. Але співрозмовники РБК-Украина стверджують, що зробив Саакашвілі на прохання президента. “Фактично основну роботу в ОДА виконує Жмак, адже Саакашвілі буває в Одесі 2-3 робочих дні в тиждень”, – стверджує співрозмовник РБК-Україна в АП.

А ось екс-міністр юстиції Грузії Зураб Аделаишвили хоч і поїхав разом з Саакашвілі в Одесу, посади в ОДА не отримав. Адже йому досі не видали український паспорт. Хоча подати документи в міграційну службу йому допомагали люди з команди Бориса Ложкіна. Як друзі, так і опоненти Саакашвілі називають Аделаишвили “правою рукою” екс-президента Грузії. “Як-то Аделаишвили випадково зайшов в НАБУ і всі грузини, яких туди привів Гізо Углава, тут же витягнулися по струнці, Аделаишвили тут же спинив їх. Мовляв, припиніть”, – згадує один із співробітників НАБУ.

Саакашвілі не став миритися з тим, що президент не виконав обіцянку і відповів негайно. Через пару тижнів після призначення він звинуватив у рейдерстві та корупції заступника прокурора області, пасербицю генпрокурора Віктора Шокіна Тетяну Горностаєва і зажадав її звільнити. Тим часом в ГПУ розгорівся скандал з так званими “діамантовими прокурорами”. В клінч увійшли Шокін і його заступник Давид Сакварелідзе.

У ситуацію втрутився президент і у вересні минулого року Сакварелідзе паралельно з роботою в ГПУ очолив прокуратуру Одеської області. При чому сам Сакварелідзе до цього не прагнув. “Він від цієї ідеї не в захваті, але не зміг відмовити Саакашвілі та Порошенко, які удвох вмовляли його”, – розповідає співрозмовник РБК-Україна, який добре знайомий з Сакварелідзе.

На новій посаді Сакварелідзе всерйоз зайнявся діяльністю Одеського припортового заводу, менеджмент якого пов’язували як з командою прем’єра Яценюка, так і президента Порошенко. Але в Одесі Сакварелідзе пропрацював недовго. У березні нинішнього року перед відходом з ГПУ Шокін звільнив соратника Саакашвілі з прокуратури. Його місце зайняв Микола Стоянов, який працював в ГПУ за часів Віктора Януковича.

Невдала прем’єріада

Тим не менш, навіть після таких дій Саакашвілі не став публічно критикувати президента. На відміну від прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, якого глава області постійно звинувачував у корупції. До осені 2015, конфлікт, який почався на грунті фінпоказників Одеської митниці, переріс у повномасштабну війну. У команді прем’єра чудово розуміли, що губернатор просто підіграє президентові, який після нового року задався метою прибрати Яценюка з Кабміну.

Саакашвілі все частіше фігурував у якості потенційного нового глави уряду. Сам голова Одеської області говорив, що хоч і не прагне в Кабмін, але все ж готовий, якщо потрібно, його очолити. Команда Саакашвілі ще влітку минулого року готувала пакет законопроектів, які охрестила “одеським пакетом”. З кінця минулого року Саакашвілі оголосив про створення громадського руху “За очищення” і почав проводити у великих містах країни антикорупційні форуми. На одному з них заступник Саакашвілі в ОДА Саша Боровик оголосив про те, що в майбутньому рух переросте в партію. До роботи над політичним проектом підключився давній соратник Саакашвілі Коба Накопия, а так само частина депутатів від БПП – Віктор Чумак, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм та інші.

У грудні минулого року Порошенко називав прізвище Саакашвілі в якості наступника Яценюка віце-президенту США Джо Байдену.

Але в штатах колишнім президентом Грузії більше опікувалися республіканці, а не демократи, тому кандидатура не особливо вразила. В кінці лютого, коли в ЗМІ просочилася інформація про те, що Яценюк йде з посади прем’єра, Саакашвілі несподівано звернув всеукраїнську кампанію. Саме тоді Штати поставили вимогу президенту Порошенко – жодних дострокових парламентських виборів. Автоматично розкрутка нової політсили перестала бути потрібна.

Але з кінця лютого Саакашвілі несподівано звернув всеукраїнську кампанію. Антикорупційні форуми відразу в декількох містах несподівано скасували, а голова Одеської області у березні, під час вирішальної стадії «прем’єріади», випав з інформаційного простору.

Крім того наприкінці лютого на одному з форумів у Івано-Францівську учасники, за пропозицією депутата місцевої ради від партії УКРОП постановили, що головним корупціонером і олігархом в країні є Петро Порошенко. Під час підсумкового голосування Саакашвілі мовчки стояв на сцені.

“Ми детально розбиралися в цій ситуації, а у Саакашвілі був після цього серйозна розмова з президентом. Після цього він затих”, – згадує співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП. Тоді ж кулуарами поповзли чутки про те, що у команди президента є компромат на Саакашвілі, нібито мова йшла про платіжках, з яких начебто випливало, що фонд “На благо Одеси” оплачував чартери для голови ОДА і не тільки це. Схожі документи в цей час оприлюднив депутат від БПП Дмитро Голубов.

Тим часом Порошенко все ж домігся відставки Яценюка. В Кабміні його змінив Володимир Гройсман.

Нові друзі

На відміну від Шокіна, деякі впливові соратники президента намагалися налагодити відносини з Саакашвілі. так глава АП Борис Ложкін і бізнес-партнер Порошенко Костянтин Григоришин фактично влаштували змагання за екс-президента Грузії. Команда Ложкіна допомагала Саакашвілі та його соратників вирішувати проблеми з оформленням різноманітних документів.

У свою чергу Григоришин наприкінці минулого року консультував Саакашвілі перед підготовкою першого антикорупційного форуму в Одесі. Саме бізнесмен підготував для голови ОДА схему корупції в Україні, яку той презентував на форумі. Втім, в схемі, оприлюдненої Саакашвілі, не було прізвищ Ложкіна та першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка, які фігурували у первісному варіанті.

Але на початку нинішнього року Григоришин і Саакашвілі припинили спілкуватися. Люди з оточення бізнесмена вважають, що той переключився на Ложкіна.

Розташування голови Одеської ОДА шукали і місцеві бізнесмени, що врешті-решт, зіграло з ним злий жарт. Ще за його попередника Ігоря Палиці вони створили благодійний фонд “На благо Одеси”, куди регулярно вносили грошові пожертви. Після зміни керівництва області, засновники фонду робити внески не припинили, недоброзичливці Саакашвілі тут же заявили, що таким чином підприємці його корумпують. За офіційною інформацією серед засновників фонду виступають компанії підприємців Бориса Кауфмана, Олександра Грановського, Кивана Аднана, Володимира Мороховського та інших. До речі, самі бізнесмени, наприклад, Киван, не заперечують, що фінансують фонд.

Противники Саакашвили, наприклад, нардеп від БПП Дмитро Голубов, стверджують, що внески у благодійний фонд дозволяють його засновникам домагатися вигідних для себе рішень керівництва області. Так, для розміщення будинку юстиції Ода орендувала приміщення в банку “Платинум” Кауфмана і Грановського, хоча до цього область вже вклала майже 40 мільйонів гривень на реконструкцію для цих же цілей будівлі видавництва “Чорномор’я”.

Крім того, Саакашвілі зупинив спроби генпрокуратури повернути в комунальну власність одеський аеропорт, в який інвестували ті ж бізнесмени. Будь зв’язку з Кауфманом і Грановським Саакашвілі заперечує.

Голубов також звинувачує Саакашвілі, що з його подачі обласна прокуратура «закриває очі» на незаконні висотні будівництва компанії Аднана Кивана в історичному центрі Одеси.

Фінальний бій

Після зміни уряду, Саакашвілі не припинив критикувати центральні влади. Новою жертвою голови Одеської ОДА став керівник ГФС Роман Насиров, якого він традиційно звинуватив у корупції. Дісталося від Саакашвілі і новому уряду.

Хоч голова Одеської ОДА назвав прем’єра Гройсмана своїм другом, без скандалу вже не обійшлося: 25 травня видання The Guardian процитувало слова глави Одеської області про те, що новий уряд “купка бездарних людей”. Саакашвілі тут же заявив, що журналісти перекрутили його цитату.

Більш того, в цій же публікації Саакашвілі розкритикував Порошенка. “Довгий час Порошенко був дуже гнучким. Якщо ви реформатор, він говорить з вами відповідним чином. Якщо ж ви представник старого мислення, то він обіцяє знайти спосіб співпрацювати з вами. Тепер же він затвердив уряд, у якого відсутнє бачення реформ”, – цитує видання Саакашвілі.

На наступний день після виходу публікації в Одеську ОДА нагрянули співробітники ГПУ і СБУ. У відповідь Саакашвілі заявив, що вважає дії силовиків політично мотивованими. На думку голови Одеської ОДА, таким чином Кононенко і Грановський, які мають вплив на ГПУ, мстять йому за те, що Сакварелідзе у свій час займався перевірками діяльності Одеського припортового заводу. При чому голова Одеської області заявив, що генпрокурор Юрій Луценко був не в курсі дій підлеглих.

РБК-Україна звернулася до Кононенко з проханням прокоментувати цю інформацію, але він не відповів.

Ситуація викликала переполох на Банковій. В Одесу терміново вилетів перший заступник глави АП Віталій Ковальчук, який відповідає за роботу з головами ОДА. Про що саме він розмовляв з Саакашвілі достеменно невідомо.

Джерела РБК-Україна в оточенні президента стверджують, що після повернення Ковальчука з Одеси Порошенко розпорядився зам’яти скандал з силовиками. Ще до цієї історії Саакашвілі пообіцяв, що буде брати участь у парламентських виборах в Грузії, які пройдуть у жовтні.

“По суті, весь цей час він використав Україну, щоб наростити свій рейтинг в Грузії. Позиціонування як борця з корупцією в цьому плані дає більші дивіденди”, – говорить співрозмовник в БПП.

Він, як і інші соратники президента Порошенко, серйозно рассчитывае, що в кінці року партія Саакашвілі переможе на виборах і він поїде до Грузії прем’єром. Інакше, якщо Саакашвілі програє грузинські вибори, він все-таки стане українським політиком, і президенту буде дуже несолодко.

Максим Каменєв

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:СБУ АП ГПУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua