Міклош: Україні необхідно позбутися крос-субсидування


Міклош: Україні необхідно позбутися крос-субсидування

Україні в рамках переходу від адміністративного управління економікою до ринкових механізмів необхідно прибрати такий архаїзм планової економіки, як крос-субсидування, вважає екс-віце-прем’єр Словаччини Іван Міклош, який є радником прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та співголовою групи стратегічних радників при уряді.

“Крос-субсидування – простір для корупції, воно деформує ціну і не створює необхідних стимулів для економії електроенергії. Подібний метод субсидування заборонений в Європі і суперечить угоді про вільну торгівлю”, – сказав словацький реформатор.

На його думку, прозоре ціноутворення на електроенергію – одна з основних умов об’єднання енергосистем України і ЄС.

Радник додав, що відмова від такого крос-субсидування важлива і в газовій сфері, і в залізничних перевезеннях.

І.Міклош зазначив, що субсидування шляхом деформації цін – це найгірша з можливих економічних і соціальних політик, однак підкреслив, що уряду необхідно чітко донести це до населення.

“Популісти зловживають деформуванням цін на енергоносії, яке одні і ті ж люди вводили раніше багато разів і яке нічого не змінює. Тому для реформаторів дуже важливо боротися з популістами. Треба пояснити людям, чому політика популістів небезпечна для країни”, – радить екс-віце -прем’єр Словаччини.

Він констатував, що існує проблема того, що подібні реформи не роз’яснюють і не доносять в достатній мірі, через що люди їх не розуміють.

Експерт вважає, що ключовий аргумент такої інформаційної кампанії в суспільстві, налаштованому на викорінення корупції, це демонстрація прямого зв’язку регульованих цін і корупції. За словами експерта, країна з найменшим рівнем корупції серед всіх транзитних країн – це Естонія, яка дерегулювала ціни на енергоносії відразу ж після розвалу комунізму.

І.Міклош також назвав серед інших переваг переходу до ринкових цін стимулювання енергозбереження та нарощування власного виробництва.

Радник додав, що наступним важливим кроком реформування електроенергетики має стати запровадження нового закону “Про ринок електроенергії”, який передбачає ліберальну модель ціноутворення для генерації та інших його сегментів, де буде повністю конкурентний ринок.

Він також висловився за приватизацію в зазначених сферах, зазначивши, що єдиною важливою причиною для державної власності є природна монополія.

“Це означає, що великі нафтові компанії, такі як “Нафтогаз”, а також великі інфраструктурні компанії, як “Укрзалізниця”, можуть бути реструктуризовані. Ті частини компаній, які можна приватизувати, оскільки в тій сфері існує потенціал для конкуренції і відкритого ринку, корисно приватизувати”, – вважає І.Міклош.

У той же час радник вказав, що якщо конкуренції на ринку ще немає, то необхідно мати незалежного від уряду регулятора, який буде вирішувати: які необхідні витрати, визначати прибуток, встановлювати і контролювати ціну в сферах природних монополій.

“Але і в цьому випадку ціна повинна складатися не тільки з необхідних витрат, але і прибутку. Оскільки якщо цього не зробити, буде недоінвестування в сфері, не буде інвесторів, і, врешті-решт, це призведе до підвищення цін”, – зазначив словацький реформатор.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua