Від дзвінка до дзвінка: українці економлять на мобільному зв'язку


Від дзвінка до дзвінка: українці економлять на мобільному зв'язку

Найбільші українські оператори зв’язку відзвітували за 2015 рік. Заробітки більшості з них виросли, але незначно. Абонент мобільного зв’язку в середньому платить своєму оператору 1,5 долара в місяць, а середній чек на стаціонарні телефони – близько 2 доларів. Тому інвестиції в мережу окупаються важко. Якщо так піде і далі, зв’язку четвертого покоління (4G) українцям не бачити.

Що там у монополіста?

На цьому тижні відразу дві великі телекомунікаційні компанії – “Укртелеком” і Vodafone Україна – представили свої фінансові результати за 2015 рік. Мобільні оператори “Київстар” і lifecell відзвітували місяцем раніше.

Згідно неаудованої звітності “Укртелекому”, в 2015 році він отримав 445 млн гривень чистого прибутку. Дохід компанії за рік зріс на 9% – до 6,7 млрд гривень. Близько половини цих грошей (49%) принесли тільки користувачі стаціонарних телефонів. Ще 48% – це заробіток від одночасного надання послуг телефонії та інтернету. Близько 3% припадає на послуги Triple Play, тобто, – доступ в інтернет, телефонію та інтерактивне телебачення по одному кабелю.

Довідка: “Укртелеком” входить у групу СКМ Ріната Ахметова. Компанія є монополістом на ринку фіксованого зв’язку і обслуговує 6,7 млн телефонних ліній або 78% ринку. Вона також надає доступ в інтернет для 1,6 млн абонентів і послуги дата-центру. В “Укртелекому” є дочірня компанія “Тримоб”, яка надає послуги зв’язку третього покоління (3G) але результати її роботи не розкриваються.

У 2014 році середній рахунок користувача домашнього телефону становив 31,3 гривні на місяць, а за підсумками 2015 року він виріс до 34,3 гривень. Те ж саме відбулося і з середнім чеком через інтернет для приватних користувачів він збільшився з 59,5 гривень до 64,6 гривень. Бізнес-абоненти “Укртелекому” витратили на зв’язок набагато більше. У 2015 році середній рахунок за телефон для них зріс з 59,7 гривень до 62 гривень. За послугу доступу в інтернет бізнес також став платити більше: 98,6 гривень замість 85,6 гривень. В цілому за останній рік тарифи зросли на 15-20%.

При цьому сам “Укртелеком” став менше вкладати у свою мережу. Обсяг капітальних інвестицій скоротився на 35,3% – до 362 млн гривень до 234 млн гривень. Як пояснив директор “Укртелекому” Юрій Курмаз, весь рік змінювалися процеси управління компанією. “Ми порахували, що інвестувати в технологічну інфраструктуру, не привівши у відповідність управлінські процеси, що це марнотратство. Тому інвестували в абонентську базу”, – уточнив він.

В 2016 році, за його оцінками, інвестиції в інфраструктуру збільшаться в рази. Компанія планує модернізувати мережу в 6 найбільших містах України, в яких живе третина абонентів. Це Києві, Харкові, Дніпропетровську, Львові, Запоріжжі та Одесі, де заміна обладнання вже почалася. Процес триватиме 3 роки, а швидкість інтернет для абонентів у результаті збільшиться з 5-10мбіт/с за технологією ADSL до 50Мбит/з технології VDSL.

Крім того, інтернет з’явиться в 500-1000 населених пунктах, де його раніше не було взагалі. Спеціально під модернізацію “Укртелеком” за сприяння китайського виробника обладнання Huawei залучив кредит China Development Bank. Перший кредитний транш у розмірі 50 млн доларів вже отримано.

Надії і втрати

У мобільних операторів справи з інвестиціями йдуть інакше. У минулому році “Київстар”, lifecell і Vodafone Україна довелося витратитися як ніколи. У лютому вони отримали 3G-ліцензії, за які в сумі заплатили 8,77 млрд грн, а потім пішов процес активного будівництва мережі.

Більше всіх вклала компанія Vodafone Україна – 7 млрд гривень. Для порівняння, найбільший мобільний оператор “Київстар” за рік інвестував в Україну близько 6,75 млрд гривень. Інвестиції “Київстару” перевищили його операційний прибуток (EBIT), яка склала 6,3 млрд гривень. Виручка “Київстару” в 2015 році зросла на 10% – до 13,47 млрд гривень.

Заробітки Vodafone Україна, навпаки, трохи впали – на 0,6% до 10, 03 млрд гривень. В основному з-за втрати Криму й Донбасу, де у компанії традиційно було більше абонентів, ніж у конкурентів. Тому і кількість абонентів в цілому збільшилася незначно: з 20,2 млн до 20,4 млн. Середній чек абонента Vodafone Україна за минулий рік виріс з 35 гривень – до 39 гривень на місяць.

У “Київстару” до кінця 2015 року стало 25,4 млн абонентів, це на 3% менше, ніж у 2014 році. Зате абоненти стали витрачати більше: середні витрати на зв’язок зросли з 36 гривень до 41 гривні на місяць.

Третій за величиною мобільний оператор, lifecell, більше інших заплатив за свою 3G-ліцензію – близько 3,3 млрд гривень. Загальні інвестиції компанії за рік взагалі перевищили її обіг. При валовому доході в 4,47 млрд гривень lifecell вклав в Україну 5,95 млрд гривень.

У оператора завжди була складна структура боргів, і він жодного разу не виходив в прибуток. Минулий рік не став винятком. Чистий збиток lifecell склав близько 4,4 млрд гривень. Як розповідав в інтерв’ю РБК-Україна CEO lifecell Бурак Ерсой, у менеджменту компанії вже є план, як вивести її на прибуток. Це може відбутися вже в поточному році. Поки що компанії вдалося на 94% скоротити збиток в четвертому кварталі 2015 року, якщо порівнювати з показниками річної давності.

Спочатку гроші, потім технології

Хоча оператори порівняно недавно почали будівництво 3G-мереж, підготовка до впровадження наступного покоління зв’язку в країні вже почалася. Згідно із затвердженим Кабміном плану, тендери на 4G-ліцензії планується провести у другому півріччі 2017 року. Насправді терміни запуску технології будуть залежати від загальної економічної ситуації в країні і купівельної спроможності населення. Тим більше, що інвестиції в 3G себе поки не окупають.

“В країнах з таким профілем споживання, як в Україні, в LTE-мережі переходить до 10% абонентів, але і це відбувається не відразу”, – розповідає гендиректор Vodafone Україна Ольга Устинова.

За її словами, LTE розрахована на “просунутих користувачів”, тому немає сенсу вкладати великі гроші в будівництво “килимового покриття по всій країні. Через масовість технології ліцензії на 4G в Європі продавалися в 2-3 рази дешевше, ніж 3G-ліцензії.

А от у Туреччині вартість 4G-ліцензій була вище, ніж 3G. “У різних країнах принципи формування вартості теж різні”, – уточнює директор з інформаційних і комунікаційних технологій lifecell Дженгіз Гюрер. Він каже, що інвестиції lifecell в 4G будуть залежати від окупності 3G. “Якщо 3G в Україні окуповуватиметься, то ми будемо готові вкласти стільки ж в 4G і навіть більше”, – повідомив він.

Якщо lifecell раптом вирішить придбати 4G-ліцензію, то, за словами Гюрера, будівництво мережі буде вестися не точково, а це буде смарт-покриття по всій Україні.

Крім “Київстар”, Vodafone Україна і lifecell, інтерес до 4G вже підтвердили оператори “Інтертелеком”, “Датагруп”, “Інтелектуальні комунікації” (Giraffe) і “Перший інвестиційний союз”. Вони підписали договір з британською консалтинговою компанією Analysys Mason Limited, яка проведе дослідження придатного для 4G радіочастотного спектру.

“Трімоб” в договорі не брав, так як “Укртелеком” вирішив продати його компанії Vodafone Україна. Офіційно сторони не коментують угоду, але про її вивченні вже заявив Антимонопольний комітет України.

Вікторія Власенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua