Шляхове рішення: де Кабмін буде шукати гроші на дороги України у 2016 році


Шляхове рішення: де Кабмін буде шукати гроші на дороги України у 2016 році

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у своїй “десятихвилинці” 20 березня пообіцяв українцям, що в цьому році в країні буде відремонтовано 1,7 тис. км доріг. При цьому глава уряду запевнив, що до 6-ти млрд грн з держбюджету додадуться і додаткові кошти. У підсумку, Кабмін розраховує направити на рішення дорожнього питання” 14 млрд грн. РБК-Україна розбиралося, де чиновники збираються знайти гроші, і чи вдасться країні забути про проблему поганих доріг.

По копієчці

У розпорядженні РБК-Україна опинився документ Укравтодору, де зазначено, з яких джерел у 2016 році буде профінансовано будівництво та ремонт українських доріг.

Виявилося, що на дорожнє господарство заплановано спрямувати набагато більшу суму, ніж пообіцяв прем’єр – 31,4 млрд гривень.

Справедливості заради варто відзначити, що не всі ці кошти будуть витрачені безпосередньо на поліпшення якості та будівництво нових доріг. Близько третини – понад 11,9 млрд гривень – планується направити на виплату боргів по кредитах, які були залучені у попередні роки на розвиток дорожньої системи. Після цього, у розпорядженні чиновників залишиться 19,4 млрд гривень.

Сума, яку планується витратити на дороги в 2016 році, не сильно відрізняється від торішніх витрат. Так, згідно зі звітом Мінфіну про витрати бюджету-2015, з урахуванням кредитних коштів МФО, на будівництво і ремонт доріг Укравтодор витратив у 2015 році близько 30 млрд гривень. Майже 2/3 цієї суми були витрачені на виплату боргів за кредитами. Всього в 2015 році було відремонтовано та ліквідовано деформацію 6,3 тис. кв. км. дорожнього покриття, при плані в 5,4 тис. кв. км.

Директор департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку автомобільних перевезень Міністерства інфраструктури Роман Хміль написав у Facebook, що за ці гроші вдасться відремонтувати 1,7 тис. км доріг.

Найбільше з 19,4 млрд гривень припадає на кошти з держбюджету – 6,6 млрд гривень. Основні витрати будуть спрямовані на “ямковий” – 2,5 млрд гривень і середній (передбачає заміну верхнього шару дорожнього покриття) – 3,5 млрд гривень – ремонт доріг.

Крім того, чиновники сподіваються, що в 2016 році близько 5,5 млрд гривень буде витрачено на дорожнє господарство за рахунок залишків кредитних коштів, які були залучені під держгарантії, але так і не витрачені на дороги.

“У 2012-2013 роках Укравтодор взяв кредити на мільярди гривень в комерційних банках під держгарантії. Кошти надійшли на рахунок Укравтодору в держказначействі, однак де-факто велика частина з них була витрачена урядом на інші цілі. В Укравтодорі досі сподіваються, що Кабмін віддасть ці гроші на ремонт і реконструкцію доріг”, – розповів РБК-Україна транспортний експерт Олег Гостроверхий. В Укравтодорі на запит РБК-Україна не відповіли.

Більш реально отримання коштів з іншого джерела міжнародних фінансових організацій, зокрема ЄБРР, ЄІБ. Чиновники вже затвердили розподіл від МФО 4,4 млрд гривень, більша частина яких піде на будівництво або капітальний ремонт доріг.

Примітно, що за даними Мінфіну, в минулому році на рахунок міжнародних позик не було відремонтовано жодної української дороги. Причиною цьому – недостатні показники “вибірки кредитних коштів МФО, а також несвоєчасна оплата ПДВ з держбюджету”.

Знайти кошти на вирішення “дорожнього питання” чиновники вирішили, провівши експеримент у ряді прикордонних областей – Львівської, Одеської, Волинської та інших.

У разі, якщо місцеві влади перевиконують план з митних зборів, то вони зможуть частина цих надпланових платежів направити на фінансування дорожнього господарства. За прогнозами Укравтодору, в 2016 році з цього джерела вдасться залучити 1,8 млрд гривень.

Крім того, чиновники розраховують, що в 2016 році 708 млн гривень надійде з загального фонду місцевих бюджетів, 232 млн гривень вдасться отримати в рамках інвестпроекту у Львівській області та 186 млн гривень з держфонду регіонального розвитку.

Крім того, міністр інфраструктури Андрій Пивоварський розраховує, що місцеві органи влади не залишаться байдужими у вирішенні питання про поліпшення стану доріг на своїх територіях. “Після того, як в минулому році місцевим органам влади було надано право збирати 5% акциз з палива, їм вдалося накопичити істотні суми на своїх рахунках. Я думаю, що приблизно 6-7 млрд гривень, які місцеві органи влади зможуть у цьому році направити на дороги в своїх містах і селах”, – повідомив міністр РБК-Україна.

Захід попереду

Таким чином, фактично, за підрахунками чиновників, на експлуатаційне утримання, дрібний, середній ремонт та будівництво доріг держава витратить в цьому році 12,5 млрд гривень. І це без урахування коштів від МФО, а також надходження від 5% акцизу.

З усіх регіонів максимум коштів з цієї суми може дістатися Львівській області, якій планується виділити 1,9 млрд гривень на свої дороги.

“У цьому році Львівська область планує отримати на дороги більше 1 млрд гривень від перевищення плану митних надходжень. Також області вдалося виграти конкурс інвестиційних проектів, завдяки чому вона отримає з бюджету додаткові 232 млн грн на покращення доріг в регіоні”, – повідомив Пивоварський.

Більше 1 млрд грн на вирішення проблем дорожнього господарства отримає і Одеська область. Але, на відміну від Львівської області, де основу надходжень складе митний експеримент, левову частку фінансування доріг Одеської області складуть кредитні залишки, які були залучені під держгарантії в попередні роки (350 млн гривень).

Правда, начальник відділу інвестицій в інфраструктурні проекти Агентства інвестицій і розвитку Одеської облдержадміністрації Володимир Шемаев розповів РБК-Україна, що область також розраховує в цьому році на отримання коштів на дорожнє господарство в рамках митного експерименту.

“В минулому році з-за завищених митних планів нам не вдалося отримати кошти на дороги з цього джерела фінансування. Разом з тим, за січень-лютий Одеська область перевищила план з надходження від митниці на 184,5 млн грн, з яких половину повинні нам повернути з держбюджету”, – говорить він. За консервативними оцінками, продовжив Володимир Шемаев, Одеська область в 2016 році в рамках митного експерименту повинна отримати 454 млн гривень, які підуть на поточний середній ремонт траси Одеса-Рені.

Замикає трійку лідерів з очікуваним витрат на дорожнє господарство ще одна західноукраїнська область – Волинська. Чиновники розраховують, що їй вдасться залучити на нові дороги і ремонт близько 780 млн гривень. Основу інвестицій становитимуть кошти від митного експерименту, який, як очікується, принесе області понад 475 млн гривень.

Не порівну

Олег Гостроверхий вважає, що існує великий ризик, що чиновники не встигнуть освоїти всі виділені кошти. “По виділених на утримання доріг, у тому числі на “ямковий” ремонт 2,5 млрд гривень, тендери вже проведені частково. Разом з тим, для того, щоб провести середній ремонт на 3,5 млрд гривень, які Кабмін виділив безпосередньо з держбюджету, необхідності підготувати документацію, після чого провести тендери. Ці процедури займуть приблизно два-три місяці. В сукупності, переможці тендерів будуть оголошені приблизно в червні-серпні”, – повідомив він.

На думку експерта, в результаті дорожні компанії втратять кілька місяців, а фактично лише до середини року зможуть приступити до виконання річної програми робіт. “У випадку ранньої зими, приміром, у жовтні-на початку листопада, вони не встигнуть провести всі заплановані роботи”, – прогнозує Олег Гостроверхий.

Крім того, аналітик відзначив, що вже не можна покладатися на практику попередніх років, коли підрядники починали масову роботу по ремонту доріг за рахунок своїх оборотних коштів до реального надходження бюджетного фінансування. “Жалюгідний фінансовий стан підрядників з-за нинішньої економічної кризи та обмеженості оборотних фінансових ресурсів не дозволить їм почати масштабні роботи за свої кошти без наявності гарантії отримання грошей з держбюджету в майбутньому”, – відзначає він.

“Такий підхід до вирішення проблеми з жалюгідним станом підрядників і затримкою з оформленням розпоряджень Кабміну змушує дуже сильно засумніватися в істинності намірів уряду і реальності “грандіозних” планів”, – говорить Олег Гостроверхий.

Крім того, колишній заступник міністра інфраструктури Олександр Кава критикує перекіс інвестицій в дорожнє господарство на користь західноукраїнських та Одеської областей. “Це погано, коли є “улюблені” області у чиновників, і “нелюбимі” області у чиновників. Митниця заробляє за рахунок виробництва і споживання у всіх куточках країни, а надлишок коштів спрямовується тільки на дороги в кількох областях. Такий підхід несправедливий по відношенню до жителів інших областей і абсолютно не сприяє поліпшенню дорожньої мережі в цілому”, – відзначає він.

Разом з тим, Володимир Шемаев не згоден з тим, що кошти виділяються нерівномірно. “Не можна розподіляти гроші арифметично порівну між усіма областями. Приміром, в Україні 70-75% морської перевалки вантажів відбувається через порти Одеської області. Відповідно, через область йде величезна кількість фур, які розбивають дороги, тому справедливо те, що Одеської області дозволило взяти участь у митному експерименті”, – говорить він. При цьому Володимир Шемаев додає, що несправедливо виглядає те, що сусідня область – Миколаївська, де розташовано багато зернових перевалочних комплексів і з-за цього має розбиті дороги, не бере участь в експерименті.

При цьому, на думку експерта, немає особливої різниці в тому, що якійсь області виділили додатково 150 або 300 млн гривень. “При потребі кожної області в мільярдах гривень це – несуттєвий перекіс. Найбільша проблема в тому, що дефіцит ресурсів на дорожнє господарство не вирішується системно. Для цього необхідне створення державного дорожнього фонду, який би акумулювалися кошти від акцизів з палива, і які б витрачалися тільки на дорожнє господарство. Однак відповідний законопроект Верховна Рада досі не прийняла”, – зазначає він.

Втім, експерти впевнені, що виділених цього року коштів не вистачить для того, щоб підтримувати дорожню систему. “Для того, щоб був помітний прогрес в рік на дороги необхідно витрачати приблизно на 100 млрд гривень. Тільки в такому разі Україні вдасться, в кращому випадку, за десять років поліпшити стан доріг”, – впевнений Олександр Кава.

З цим погоджуються і в Мінінфраструктури. “Треба ремонтувати капітально 17 тис. кілометрів в рік, плюс поточних середнім ремонтом ще 34 тис. в рік. Тому потрібно нарощувати фінансування, інакше дорожня мережа буде й далі стрімко деградувати”, – написав на Facebook Роман Хміль. На його думку, щоб забезпечити відновлення мережі доріг за 10-20 років, необхідно щорічно витрачати на дороги 50-100 млрд гривень.

Дмитро Уляницький

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua