Використовуєте неефективно: МВФ радить владі України зайнятися державною нерухомістю


Використовуєте неефективно: МВФ радить владі України зайнятися державною нерухомістю

Україна неефективно використовує нерухомість, що перебуває у державній власності і навіть не володіє повною інформацією про неї, хоча цей значний актив міг би стати гарною підмогою уряду, вважають експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ).

“Нерухомість є джерелом значної вартості, потенціал якого на сьогоднішній день урядом не використовується”, – таку думку міститься в опублікованому в понеділок звіті експертів МВФ про техдопомоги в реформі управління держмайном і нагляду за ним, датованому березнем 2015 року.

Згідно з ним, за станом на кінець 2014 року у володінні сектора державного управління знаходилося більше 1 млн ділянок нерухомого майна. У документі уточнюється, що загальна площа земельних угідь в Україні становить близько 60 млн га, з яких 47% – в держвласності, в тому числі державі належить близько 10 млн га земель сільського господарства.

Фахівці Фонду констатують, що повна інформація про кількість приналежних державі ділянок нерухомого майна відсутня, їх оцінка є невизначеною.

“Питання, на які слід звернути увагу, включають необхідність повної інвентаризації держпідприємств і інших державних активів, включаючи нерухомість … Будь-який комплексний реєстр повинен містити також інформацію про більш широку категорію державних активів, в тому числі нерухомості у володінні уряду”, – йдеться в звіті.

Експерти МВФ рекомендують вдосконалити бази даних державного сектору з додаванням додаткової інформації про баланс держсектора, включаючи нефінансові активи, такі як земля або нерухомість.

Вони уточнюють, що в Україні існують два неповних з точки зору охоплення реєстри, що містять інформацію про нерухоме майно: що знаходиться в системі Держгеокадастра (на момент звіту – Держземагентства) кадастр всіх земельних ділянок, що не містить даних про будь-які споруди на землі, і що знаходиться в системі Мін’юсту Держреєстр речових прав на нерухоме майно, в якому реєструються права власності на будівлі та земельні ділянки і містяться дані про операції з майном. Зокрема, кадастром на момент звіту було охоплено менше 20% земельних ділянок. (Глава Мінпромполітики Олексій Павленко 8 лютого 2016 року уточнив, що охоплення кадастру через майже рік становить близько 20%.)

У звіті також вказується, що додатково Фонд держмайна України веде окремий реєстр усього державного майна, що базується на даних Держреєстру речових прав на нерухоме майно, однак експерти МВФ не змогли отримати докладної інформації про його дані.

“Не існує єдиного реєстру нерухомості, за допомогою якого можна було б виявити активи, що належать державі … І хоча цілком зрозуміло, що основна увага до теперішнього часу приділялася реформі держпідприємств, враховуючи тиск на бюджет, здійснюваний цим сектором, державна нерухомість може бути джерелом значної вартості для уряду, яким необхідно професійно управляти “, – робить висновок Фонд.

Він рекомендує розширити сферу охоплення інформації з державного сектору, яка збирається в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, включивши всі державні підприємства і всі об’єкти нерухомості.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua