Пташка заспівала: чому Twitter залишають топ-менеджери


Пташка заспівала: чому Twitter залишають топ-менеджери

Вранці 25 січня у пресі з’явилися повідомлення, що компанію Twitter залишають відразу п’ять топ-менеджерів. Ішлося про керівника інженерного підрозділу Алекса Реттера, очільника HR-департаменту Браяна Шиппера, голову департаменту з продукту Кевіна Вайлі, керівника медіадепартаменту Кеті Джейкобс Стентон і керівника відеосервісу Vine Джейсона Тоффа.

Кожен із них пропрацював у компанії кілька років. Пізніше, того ж дня, CEO Twitter Джек Дорсі підтвердив: інформація про те, що з керівних посад звільняються п’ятеро співробітників, відповідає дійсності.

Новий рік для Дорсі, який зайняв позицію СЕО компанії лише півроку тому (влітку як в.о., а в жовтні – повноцінно), почався не найкраще.

Повільне падіння

У середині січня сервіс мікроблогів «упав», користувачі не мали доступу до своїх акаунтів протягом кількох годин. Потім Дорсі втратив статус «мільярдера»: через обвал акцій двох стартапів – Twitter і Square – його статки опустилися до $940 млн.

Утім, як повідомляють інсайдери, масове звільнення топ-менеджерів підприємець не вважає проблемою. Це була його власна ініціатива.

Джек Дорсі був одним із засновників Twitter, але 2010-го він пішов зі стартапу заради нового проекту Square, залишивши за собою кілька відсотків акцій і місце в раді директорів. 2015-го акціонери вже публічної компанії покликали його назад: Дік Костоло, який займав крісло CEO Twitter упродовж семи років, звільнився. Причиною був застій у розвитку сервісу, хоча сам Костоло цього не підтверджує.

Втім, поки Twitter судорожно намагався подолати позначку 300 млн користувачів, Instagram відзвітував про 400 млн активних користувачів, а Facebook досяг рівня 1,5 млрд користувачів. «Ми приносимо свіжий голос і нову людину в команду управлінців», – казав влітку 2015-го Пітер Кюррі, один із представників ради директорів, анонсуючи появу в команді Джека Дорсі.

Радикальні зміни

«Свіжим голосом» Дорсі стала пропозиція про скорочення 8% працівників компанії. З 4100 людей, які трудилися у Twitter, новий CEO звільнить 336. Компанії така реструктуризація коштуватиме $10 млн. Дорсі впевнений, що скорочення персоналу допоможе зменшити витрати і сконцентрувати увагу на розвитку сервісу. Щоб знизити напруження в компанії, він навіть пообіцяв віддати 1% своїх акцій як премію всім співробітникам. Мотивація коштувала Дорсі $200 млн.

Разом із тим Дорсі почав активно реорганізовувати компанію, запускаючи нові сервіси та відсікаючи старі унікальні «фішки». На початку жовтня з’явилася інформація, що в сервісі з’явиться кнопка Buy Now, яку торговельні майданчики зможуть додавати під своїми товарами. Згідно з даними Twitter, у появі такої функції були зацікавлені понад 150 000 спільнот усередині сервісу.

Тоді ж з’явилася і нова функція під назвою Moments. Це добірка новин, відео, картинок та іншого контенту, що відповідає одній темі. Наприклад, важливому спортивному змаганню. Весь контент куратори добирають вручну в міру розвитку подій.

Для користувача Moments мав стати зручним способом споживання тематичного контенту. З метою розвитку нового напрямку Twitter підписав угоди про співпрацю з популярними виданнями, які допоможуть у формуванні добірок.

Найзначніші зміни чекають на Twitter уже в першому кварталі цього року. Джек Дорсі особисто підтвердив, що сервіс мікроблогів більше не буде таким: канонічне обмеження в 140 символів приберуть, і користувачі зможуть писати розповіді до 10 000 символів.

«Twitter не починався з обмеження в 140 символів. Ми зробили це на перших етапах, щоб уміститися в одне sms-повідомлення (160 символів)», – зазначив Дорсі, пояснюючи причини зняття текстового ліміту, яке стане одним із найбільших змін з часів запуску проекту далекого 2006-го.

За двома зайцями

Втім, акціонерів та інвесторів реформи, проведені під керівництвом Джека Дорсі, не вразили. За останні півроку вартість акцій Twitter знизилася вдвічі, з $35 до $17 за одиницю. Капіталізація компанії просіла до мізерних $12 млрд, хоча ще не так давно Twitter оцінювали в $32 млрд. У чому ж річ?

Причиною такого спаду називають знову-таки повільний розвиток сервісу. Представник Firsthand Technology Value Fund – фонду, що володіє акціями компанії – Кевін Ландіс (Kevin Landis) після приходу Джека Дорсі попередив, що новому CEO необхідно сконцентруватися на інноваціях і активному розвитку. «Найстрашніше, що нині Twitter виглядає точно так само, як і два роки тому», – констатував Ландіс.

Але, як показав останній фінансовий звіт за третій квартал 2015 року, суттєво ситуація не змінилася: компанія заробила більше грошей, проте Twitter ледве набрав 312 млн користувачів. При цьому кількість користувачів, які спробували сервіс, становить близько 1 млрд людей. І утримати їх не вийшло.

Одне з джерел пояснило, що Дорсі жорстко критикує топ-менеджмент компанії за попередні провали і пробуксовку в розвитку, що й стало причиною звільнень. Але з такою позицією згодні не всі. Частина інвесторів не задоволена бажанням Дорсі боротися відразу на двох фронтах.

Річ у тім, що, діставши посаду CEO Twitter, підприємець залишився у кріслі керівника свого ж стартапу Square. У зв’язку з цим йому необхідно одночасно встигати займатися управлінням двома великими компаніями, які торгуються на біржі.

Дорсі розв’язує проблему просто: одного дня він займається Twitter, іншого – Square. Фактично кожному з проектів випадає лише половина часу керівника. На думку інвесторів, це негативно позначається на розвитку Twitter, особливо якщо врахувати минулі публікації про менеджерські здібності Дорсі.

Так, 2013-го вийшла книжка «Інкубатор Twitter. Справжня історія грошей, влади, дружби і зради» журналіста Bloomberg Ніка Білтон. Автор розповідає, що насправді роль Дорсі у становленні Twitter перебільшено, він не вміє виставляти пріоритети і, замість розв’язувати проблеми, може посеред дня піти на йогу.

Є надія, що за минулі роки підприємцеві вдалося змінитися на краще. Але якщо того ж не зробить Twitter, інвестори поставлять ультиматум: вибрати одну компанію. Шанс, що вибір буде зроблено на користь сервісу мікроблогів, невеликий. Джекові Дорсі Square рідніший.

Ілля Кабачинський

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua