12 цифр, що характеризують вплив епідемій на економіку


12 цифр, що характеризують вплив епідемій на економіку

В Україні – сплеск захворюваності на грип. Кількість інфікованих швидко збільшується. За інформацією Центру грипу та ГРВІ Українського центру з контролю і моніторингу захворюваності МОЗ України, за період 11–17 січня захворіли 212 922 людини, що на 72,1% більше, ніж тижнем раніше. На сьогодні підтверджено 60 смертей від грипу. 98% летальних випадків викликані штамом вірусу грипу типу А Н1N1.

Формально сьогоднішня ситуація не є епідемією, наполягають у МОЗ. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, показник епідеміологічного порогу становить 578 хворих на 100 000 населення. В Україні цей показник перебуває нині на позначці 310/100 000, перевищуючи критичний поріг тільки в Рівненській і Донецькій областях.

Найвищу захворюваність на грип та ГРВІ зареєстровано в Рівненській області: 1049 захворілих. Найменша – у Закарпатській: 216 осіб на 100 000 населення. Карантинні заходи проводять у більшості областей України.

Щорічно в Україні на ГРВІ та грип хворіють 7–8 млн людей. Цього ж сезону вже перехворіли понад 2 млн осіб. Скільки ж втрачає економіка від тимчасової непрацездатності населення?

Максимальний збиток формується, якщо хвороба вражає працездатних громадян, і вони вибувають з економічного обігу. Цього року грип – саме з таких. «Нинішній штам грипу значною мірою вражає працездатну частину населення», – йдеться в повідомленні МОЗ.

Про рівень втрат дає уявлення аналіз попередньої аналогічної пандемії, яка вибухнула в Україні 2009 року. Тоді в одному з туристичних центрів країни – Львові – обіг туристичної інфраструктури зменшився більш ніж удвічі. «Львівелектротранс», що завідує міським комунальним транспортом, оцінював збитки в 3 млн гривень, щоденний виторг знизився на 70%.

Мер Львова Андрій Садовий казав, що заповнюваність львівських готелів через епідемію становила 5–15% проти 50–70% в аналогічні періоди минулих років. Завантаженість ресторанів знизилася ще значніше – на 80–90%. У кінотеатрах столиці в той же період фіксували зменшення аудиторії – насамперед дитячої – на 50%.

Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, зазначає, що в результаті пандемії втрат зазнають усі. І безпосередньо громадяни – у вигляді прямих витрат власних коштів на лікування та збитків від тимчасової непрацездатності. І держава – в разі якщо хворим потрібен стаціонарний догляд. І роботодавець, який, крім прямих втрат, оплати лікарняного і соцстраху, зазнає і непрямих – зрив термінів контрактів, збитки внаслідок найму додаткового персоналу на зміну тому, що вибув, або зниження ефективності через перерозподіл функцій.

«Ключова складова при оцінюванні втрат – це час, на який людина вибуває через хворобу, і скільки відновлюється, а також як працює спільна державна система недопущення епідемій», – наголошує Жолудь.

 • показників, які відображають економічний ефект епідемій.*
 • 10% населення, за даними ВООЗ, щорічно хворіє грипом. Від 250 до 500 тис. людей щороку вмирають від грипу в економічно розвинених країнах.

  Епідемія грипу в США останніми роками щорічно завдає до $167 млрд збитків проти $20 млрд, в які було оцінено збиток від епідемії 1991 року.

  До 50%/місяць може досягати кількість тимчасово вибулого з трудового процесу дорослого працездатного населення в містах у період із грудня по березень.

  Близько 80% в економічному збитку, якого завдають усі інфекційні захворювання, припадає на грип.

  У структурі економічного збитку, завданого епідемією грипу у Франції 1989 року, 7,5% припало на лікувальні маніпуляції і 92,5% – на збиток від втрат робочого часу.

  $10 млрд перевищив збиток від епідемії пташиного грипу в 2003–2005 роках тільки в країнах Південно-Східної Азії.

  Щонайменше в 2% світового ВВП, або $800 млрд/рік, Світовий банк оцінював збитки в разі глобальної пандемії пташиного грипу.

  На 30%, за даними ООН, у період 2005–2009 років через пандемію пташиного і свинячого грипу зменшився обсяг експорту м’яса.

  $59 млрд, згідно з даними Азіатського банку розвитку, становили збитки світової економіки від атипової пневмонії в 2002–2003 роках, переважно втратили представники туристичного бізнесу та логістичні компанії.

  $10 млн щодня втрачали близько 25 000 ресторанів Мехіко в Мексиці через введені навесні 2009 року обмеження на роботу у зв’язку з епідемією свинячого грипу.

  $32,6 млрд збитку, за оцінкою Світового банку, завдано економікам країн Західної Африки через лихоманку Ебола. Тільки для трьох країн, де рівень зараження був максимальним – Гвінея, Ліберія, Сьєрра-Леоне, збиток за підсумками 2014 року оцінювали в $359 млн.

  3,5% ВВП втратила, згідно з даними Світового банку, економіка Гвінеї через спалах лихоманки Ебола 2014 року.

  Віталій Кравченко, Анастасія Мішина

  • i

   Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  Також з цієї теми: Казна та Політика
  Дивись також
  Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
  грн
  Замовити кредит онлайн
  В Контексті Finance.ua