Роман Донской: Половина банків в Україні опинилася під великим питанням


Роман Донской: Половина банків в Україні опинилася під великим питанням

За останні кілька тижнів в банківському секторі відбулося ряд подій, які значною мірою впливають на зростання депозитів у банківській системі України та рішення конкретного вкладника про розміщення депозиту в певному банку.

Українці перейшли на термінові договори

За твердженням НБУ, близько 70% депозитних договорів, які укладають вкладники після набрання чинності Законом України про заборону на дострокове зняття депозитів, це строкові договори. Близько третини договорів укладаються на умовах «на вимогу».

Необхідно відзначити, що банки можуть не використовувати заборонну норму, якщо в депозитному договорі і умовах депозитної програми буде зафіксована можливість дострокового зняття.

Після прийняття цього закону, більшість клієнтів цікавляться короткими депозитами. Вклади на місяць користуються максимальною популярністю в нинішніх умовах. Також, сьогодні підібрати вклад можна з понад однієї тисячі депозитних пропозицій банків.
НБУ заявив, що 48 банків мають непрозору форму власності. У нинішній ситуації, це «жовта» банківська картка. З огляду на деяку непередбачуваність НБУ, «червона» картка видалення може з’явитися абсолютно раптово. Свіжий приклад початку жовтня – «Юніон Стандарт банк». Однією з причин оголошення неплатоспроможним цього банку було таке саме формулювання про «непрозорість». Дуже важко говорити про приріст депозитів у банках в ситуації, коли Нацбанк робить натяк про уразливість майже половини банків в Україні.

Коротко про неплатоспроможні

15 жовтня 2015 постановою №704 НБУ визнав неплатоспроможним ПАТ «Унікомбанк». 19 жовтня в банк була введена тимчасова адміністрація Фонду гарантування вкладів. Депозити для фізичних осіб у цьому банку були застраховані в ФГВФО, тому вкладники отримають компенсації до 200 тис. гривень. Загальний обсяг компенсацій поки не оголошено.

Приємна новина для вкладників «Дельта Банк»: з 8 жовтня по 18 листопада 2015 тривають виплати клієнтам, які втратили свої вклади в цьому банку. Раніше виплати були припинені у зв’язку з нестачею коштів у Фонду гарантування вкладів. Тепер виплати проводяться тільки через державні банки «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Укргазбанк». Зі списку банків-агентів для виплат був виключений «Приватбанк». Друга черга виплат обійдеться Фонду гарантування вкладів у 8 млрд. гривень. Як показала річна практика вливання такої суми в економіку стимулює попит на валюту і збільшує продажі нових авто.

За винятком виплат для вкладників «Дельта банк», інші новини мають негативне забарвлення. Натяки НБУ про невідповідність майже половини банків України його вимогам і можливі санкції викликають сильну напруженість серед вкладників, тому говорити про органічне зростання депозитів у банках поки передчасно.

Роман Донской, співзасновник сервісу depozitka.com.ua

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НБУ ФГВФО
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua