Мінфін вивів податкове рівняння — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мінфін вивів податкове рівняння

Казна та Політика
964
Міністерство фінансів пропонує встановити ставку в 20% по основних податках і зборах: ставка ПДВ залишиться незмінною, ставки податку на прибуток і доходи фізичних осіб – виростуть, скоротиться лише ставка ЄСВ. Частина експертів вважають пропозицію Мінфіну раціональним, а інші закликають до більшого зниження ставок для виведення бізнесу з тіні.
Міністр фінансів Наталя Яресько вчора представила концепцію податкової реформи на засіданні Національної ради реформ. Вона повідомила, що ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ), ПДВ, податку на доходи фізосіб і податку на прибуток будуть однаковими і складуть 20%. Йдеться про скасування системи безлічі ставок: наприклад, зараз є три ставки ПДВ, п’ять ставок ПДФО, дев’ять ставок податку на прибуток і 80 ставок єдиного соціального внеску.
Замість них буде єдина ставка, при цьому ЄСВ буде платити тільки роботодавець, а не так, як зараз – і співробітник, і роботодавець. «Позицію Мінфіну можна назвати помірно ліберальною», – оцінює пропозицію керівник податково-юридичної практики EY в Україні Володимир Котенко.
«Позиція Мінфіну досить консервативна – всі податки по 20%, але залишається військовий збір у розмірі 1,5%. Як на мене, якщо цей варіант буде схвалений, то економіці легше не стане, детінізація не відбудеться», – написав у блозі після завершення обговорення представник громадянської платформи« Нова країна», президент ІГ «Універ» Тарас Козак.
Без популізму
Громадянське суспільство виступало за більш радикальні зміни. В оприлюдненій наприкінці серпня концепції податкової реформи, серед розробників якої була платформа «Нова країна» і РПР, пропонувалося об’єднати ЄСВ та ПДФО в один податок із загальною ставкою в 20% (див. «Податкова реформа завалилася на старті»). «Запропоновані Мінфіном зміни не спричинять вихід бізнесу з тіні. По суті, ми не побачили зниження податкового навантаження», – нарікає експерт «реанімаційних пакету реформ» Ілля Несходовський.
Вже з 1 січня 2016 року під час нарахування ставки ЄСВ, за чинним законодавством, повинен застосовуватися коефіцієнт 0,6, що означає ставку ЄСВ у розмірі 22%. «Тобто для компаній запропоноване зниження буде несуттєвим. Зниження відчують хіба що ті компанії, які з яких-небудь причин не змогли скористатися знижувальними коефіцієнтами», – говорить експерт.
Не можна стверджувати, що Мінфін не чує бізнес. З 2016 він пропонує та ЄСВ, і ПДФО за 20%, а в 2018-му – два податки об’єднати, що призведе до скорочення ставки вдвічі. «Радикальніше не можна, адже зниження ЄСВ на 1 процентний пункт означає втрату Пенсійним фондом 5 млрд грн», – передали учасники засідання слова Наталії Яресько.
Норми Податкового кодексу обіцяли зниження ПДВ із 20% до 18%. Мінфін же пропонує відмовитися від зниження, закріпивши ставку і позбавивши пільг аграріїв. Підвищиться і оподаткування фізосіб, хоча з мінімальної заробітної плати не доведеться платити ПДФО. «Але ми не знаємо, які умови отримання цієї пільги. Може бути так, що цією пільгою ніхто не зможе скористатися », – говорить Ілля Несходовський. Ті, хто отримує від однієї до десяти мінімальних зарплат, замість 15% заплатять 20%. Для більш високих зарплат нічого не зміниться.
Обережне зниження
Але будь-яке зниження ставок має бути обгрунтованим. «Знижувати податки потрібно настільки, щоб Мінфін зміг закрити утворену дірку в держбюджеті за рахунок інших надходжень і скорочення витрат», – зазначає Володимир Котенко. Мінфін оцінив втрати держбюджету від пропонованих податкових змін в 23,3 млрд грн. За словами Тараса Козака, Петро Порошенко «взяв на себе зобов’язання домовитися з МВФ щодо фінансування частини дефіциту держбюджету та Пенсійного фонду за рахунок іноземних партнерів».
При цьому в міністерстві не розраховують, що бізнес в перший же рік реформи вийде з тіні, тому зростання доходів за рахунок детінізації зарплат Мінфін не чекає. «Мінфін, звичайно ж, міг би ще більше знизити податкове навантаження, але велика ймовірність, що через якийсь час йому довелося б знову підвищувати податки, щоб закрити пролом в бюджеті. Нинішнє зниження є помірним, але Мінфін разом з парламентом повинні дати чіткі сигнали, що, по-перше, зворотного підвищення не буде, а, по-друге, можливе подальше зниження при виконанні ясних умов. І держава зобов’язана виконати обіцянки », – вважає експерт.
Шанси, що концепція Мінфіну зміниться, є. «Варіант реформи голови парламентського комітету з питань податкової політики Ніни Южаніна більш радикальний і передбачає більше зниження ставок, тому є надія, що в концепцію Мінфіну будуть внесені зміни», – сказав один з експертів. Вона пропонує знизити ставку ПДВ до 15%, податку на доходи фізосіб – до 10%, податок на прибуток – до 15%, а ЄСВ – до 20%.
Володимир Котенко акцентує на тому, що одних лише податкових змін недостатньо, реформа повинна бути комплексною. «Щоб бізнес вийшов з тіні, потрібні також зміни в інших сферах: оновлення кадрового складу багатьох відомств (від податкової до прокуратури), лібералізація валютного законодавства», – перераховує експерт.
Руденко Вікторія
За матеріалами:
Фінансовий клуб
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас