Гривня ігнорує девальвацію нафтових валют — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Гривня ігнорує девальвацію нафтових валют

Валюта
3104
Найближчі до України країни переживають серйозне знецінення національних валют, викликане падінням цін на нафту. Український валютний ринок ця девальваційна хвиля поки не зачепила: вплив слабких рубля і тенге на український зовнішньоторговельний оборот проявиться через місяці, і цей вплив буде менше, ніж будь-яке серйозне військове загострення на сході.
Сусіди в падінні
Російський рубль поставив черговий антирекорд падіння: за євро давали вчора 75 руб., за долар – 67,2 руб. Такою дешевою валюта РФ не була з 12 лютого, і знову через падіння цін на нафту. Жовтневий ф’ючерс на нафту Brent вже продається за ціною трохи вище $ 46 за барель.
Аналогічна проблема виникла і у Казахстану, де курсова стабільність тенге можлива тільки при високих цінах на нафту і метал. Уряд вже оголосив про скасування валютного коридору і переходу до плаваючого курсу тенге, щоб підготуватися до затяжного періоду низьких цін на нафту – на рівні $30 за барель. «Це не девальвація, це перехід до вільного плавання, коли сам ринок визначає, яка вартість тенге на сьогодні», – заявив глава центробанку Казахстану Кайрат Келімбетов.
Одномоментно тенге подешевшав на рекордні 26,3% – долар на торгах виріс приблизно зі 188 тенге до 255,26, досягаючи історичного максимуму в 257,21 тенге. Долар по відношенню до тенге став дорожчим на 35,8% і почав зникати з обмінників. Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв пообіцяв пригнічувати невдоволення населення: «Можуть бути люди, які будуть шантажувати банки, кричати, кричати на перехрестях. Таких людей будемо зупиняти. Я авторитетно все заявляю. Нехай не ображаються ».
Ситуація в двох країнах відрізняється лише тактично, але тренд знецінення валюти в обох випадках викликаний сировинним характером експорту. «Рубль і тенге – це сировинні валюти, вельми чутливі до зміни ціни на нафту. У випадку з тенге девальвація пройшла різко через скасування коридору, а рубль падає плавно, оскільки немає жорсткої прив’язки до долара/євро», – говорить провідний експерт управління казначейства і фінансових установ ОТП Банку Максим Давлад.
Тиск на гривню
Проблеми Казахстану не тривожать українських банкірів, які не очікують помітного впливу ослаблення тенге на гривню. «Вплив девальвації в Казахстані на економіку України буде несуттєвим, оскільки товарообіг між країнами незначний – в 2014 році він склав $ 1,4 млрд, або 1,2% від загального обсягу – і заходи щодо запобігання впливу волатильності валют другої і третьої груп класифікатора були прийняті регулятором раніше », – вважає скарбник банку« Фінанси та Кредит »Олександр Александров. Ослаблення зв’язків України з РФ і Казахстаном робить гривню менш залежною від проблем в цих країнах, за винятком випадків, коли зовнішній негативний фактор єдиний для регіону. «Російський ринок був стратегічним для українських експортерів, але військова агресія колишнього партнера привела до колапсу торговельних відносин. Тому погіршення економічних показників Росії не буде деструктивно впливати на український експорт, як це могло б бути раніше », – розповідає начальник відділу стратегічного планування Укрсоцбанку Єгор Перелигін.
НБУ затиснув ринок в сильні «лещата», які знижують вплив непрямих факторів на курс гривні. «По-перше, Нацбанк виробив ефективний механізм контролю над курсом нацвалюти, і в цьому ми змогли неодноразово переконатися в останні кілька місяців, коли нашій країні передрікали технічний дефолт і коли на Донбасі загострювалася ситуація. По-друге, за останні півроку економічні зв’язки України та Росії значно скоротилися, що відбилося на незалежності гривні від російського рубля. З Казахстаном ж у нас були настільки глибокі економічні відносини, тому наш валютний ринок мало залежний від процесів у цій країні », – говорить директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.
Опосередкований вплив
Вплив девальвації тенге на гривню може бути опосередкованим: воно призводить до подорожчання імпорту, що може знизити попит на українські товари і, відповідно, валютну виручку українських компаній. «Справа в тому, що з Казахстаном в України позитивний торговельний баланс, у той час як з Росією – глибоко негативний. Грубо кажучи, торгівля з Казахстаном досі підтримувала гривню, в той час як торгівля з Росією її послаблювала. Таким чином, девальвація валюти потенційно може перевертати цю конфігурацію », – відзначає головний аналітик Empire State Capital Partners Тантелі Ратувухері.
Поки гривня стабільна: з початку тижня на міжбанківському ринку долар подорожчав на 4 копійки, до 22,11 грн, на готівковому ринку – на 10 копійок, до 23,3 грн. «На курс гривні ці рухи не особливо впливають, хоча зазвичай валюти одного регіону корелюють. На гривню набагато сильніше впливає ситуація всередині країни, зі зростаючою напруженістю на сході я пов’язую поточне зростання на готівковому ринку. Відсутність перетікання валюти з безготівкового ринку на готівковий не дозволяє згладжувати такі коливання », – пояснює Максим Давлад.
Олена Губарь
За матеріалами:
Фінансовий клуб
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас