0 800 307 555
0 800 307 555

Порятунок банку «Фінанси та Кредит» довірили вкладникам


Порятунок банку «Фінанси та Кредит» довірили вкладникам

Банк «Фінанси та Кредит», що має проблеми з платоспроможністю, почав процес залучення в капітал грошей своїх заможних вкладників. Вони повинні стати тимчасовими акціонерами та внести в капітал близько 1,5 млрд грн – це умова виживання банка.

Клієнти допоможуть

Вкладники проблемного банку «Фінанси та Кредит» отримали шанс долучитися до процесу порятунку установи власними грошима. Банк провів 17 серпня позачергової збори акціонерів, на яких було вирішено збільшити його статутний капітал на 2,5 млрд грн – до 7,9 млрд грн. У банку розраховують, що як мінімум 1,5 млрд грн з цієї суми внесуть вкладники.

При цьому в банку не виключають, навіть сподіваються, що клієнти внесуть всю суму. «Переговори з вкладниками велися досить активно останні півтора місяці. І багато з них вже дали свою згоду, що дозволить «закрити» значну частину емісії. Частину роботи ще належить зробити », – повідомили в прес-службі. Про суму в 1,5 млрд грн, які повинні внести вкладники, у липні говорила голова НБУ Валерія Гонтарєва як про умову порятунку банку.

На покупку акцій у вкладників буде рік – стільки триватиме підписка на акції додемісії. Заможним вкладникам навіть не доведеться розривати достроково свої депозити з втратою відсотків, щоб купити акції банку. Вони зможуть направити гроші банку після завершення депозитного договору. «Це рішення зробить банк набагато стійкіше в умовах значної волатильності на внутрішніх і зовнішніх ринках», – вважає в.о. голови правління банку Віктор Голуб. З початку року установа збільшувало статутний капітал двічі: у березні – на 616, 4 млн грн, у червні – на 1,972 млрд грн, довівши його до 5,388 млрд грн.

На 1 серпня найбільшими акціонерами банку «Фінанси та Кредит» є ТОВ «Асканія» (32,77%), Форт управління активами (28,2%), ПрАТ «F & C Realty» (21,6%), ТОВ «Індастріал констракшн» (12,27%), «Київмедпрепарат» (4,7%). Бенефіціарієм банку є власник корпорації Ferrexpo Костянтин Жеваго.

Не нова спроба

Банк «Фінанси та Кредит» не першим намагається вирішити свої проблеми за рахунок грошей вкладників. Навесні +2014 року глава НБУ Степан Кубів пропонував такий же вихід з жалюгідної ситуації, в якій опинився Банк Форум Вадима Новинського. Однак відсутність законодавчого примусу вкладників до конвертації депозитів в акції на тлі відсутності згоди більшості заможних вкладників звели шанси на порятунок банку до нуля. Зараз установа ліквідується.

Такий же механізм санації намагався випробувати Актив-банк: в серпні минулого року він прийняв рішення наростити статутний капітал на 237, 250 млн грн. З них 137, 2 млн грн мали внести заможні клієнти. Але реалізувати цю ідею не вдалося: через місяць в банк була введена тимчасова адміністрація.

Вкладникам банку «Фінанси та Кредит» обіцяють тимчасову роль акціонерів. «Це акції із зобов’язанням зворотного викупу. При конвертації в капітал можуть бути різні умови: частину вкладу виплачується, частина вноситься в капітал та інше », – пояснюють у прес-службі банку.

Самостійний порятунок

У Нацбанку і Фонді гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) сподіваються, що «Фінанси та Кредит» вдасться санувати без їхньої допомоги. «Костянтин Жеваго бореться за виживання банку і вже зробив перший суттєвий внесок. Дивіденди, які він отримує від своїх підприємств, також планується внести в капітал банку », – говорить директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін. В іншому випадку ФГВФО доведеться виплачувати компенсації вкладникам на суму до 200 тис. грн. А з 15 млрд грн портфеля депозитів фізосіб вклади, гарантовані державою, складають порядку 10 млрд грн. Це великі витрати для Фонду.

Учасники ринку говорять, що підтримка банків грошима вкладників сприймається як єдиний реальний механізм порятунку найбільших установ без залучення бюджетного фінансування, але все одно вкладникам не до душі. «Це поганий варіант порятунку проблемного банку. У цьому випадку підривається довіра вкладників до банківської системи в цілому, – зазначає голова правління ОТП Банку Тамаш Хак-Ковач. – Приклади з практики європейських банків показують, що інші обхідні варіанти порятунку банків не приводять ні до чого хорошого ». Але альтернатив у заможних вкладників немає.

Олена Губарь

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua