0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки дня


У четвер міжнародний нафтовий гігант BP Plc, а також "Альфа-груп" і "Access Industries-Ренова" оголосили про підписання угоди, у рамках якого в Росії буде створена спільна нафтова компанія ТНК-ВР.

Під час підписання, що відбулося ранком у четвер, були присутні президент Росії Володимир Путин і прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блэр, причому представників ЗМІ на цю церемонію не допустили.

Компанії уклали попередню згоду про створення спільної компанії ще в лютому, причому тоді ВР була готова заплатити власникам ТНК за 50% у новій компанії $6,75 млрд.: $3 млрд. наявними і $3,75 млрд. власними акціями.

Однак згодом глава ВР лорд Браун заявив, що сума грошової частини угоди буде знижена на $600 млн. Частину, що залишилася - $3,75 млрд. - ВР заплатить власними конвертованими облігаціями трьома рівними траншами протягом трьох років за ринковими цінами, обумовленим перед виплатою кожного траншу. Компанія ТНК-ВР об'єднає активи загальною вартістю $18 млрд. У нее ввійдуть ТНК, "ОНАКО", "СИДАНКО" і "РУСІА Петролеум". Щодобовий обсяг видобутку нафти нової компанії складе 1,15 млн. барелей, а доведені запаси нафти - 5,2 млрд. барелей.

Якщо ТНК-ВР купить 50% "Славнафти", її видобуток виросте до 1,3 млн. барелей у добу, а запаси - до 6 млрд. барелей. "Це важливий елемент процесу стратегічного відновлення ВР. Я упевнений в тому, що ми зможемо закрити цю угоду протягом літа, і почнемо роботу величезної важливості", - заявив генеральний директор ВР лорд Браун. У четвер котирування ВР знизилися на $0,31 до $42,51.

У 2003 році "Газпром" добуде приблизно 540 млрд. кубометрів газу, що значно перевищує планове завдання року. Про це заявив голова правління ВАТ Олексій Міллер, виступаючи в п'ятницю на річних загальних зборах акціонерів компанії.

За його словами, до 2020 року видобуток повинний вирости до 580-590 млрд. кубометрів, до 2030 року - до 610-630 млрд. кубометрів. Приріст планується здійснити як за рахунок видобутку на традиційних родовищах компанії, так і на нових родовищах - у Баренцевому морі, на півострові Ямал, Східного Сибіру і Далекому Сході.

"Газпром" пройшов шлях від стабілізації до росту", - констатував Міллер. Він підкреслив, що в 2002 році вперше за 10 років компанією був досягнутий "паритет між видобутком і приростом запасів газу".

Фондовий ринок.

Росія.

Ринок сусідських акцій: на вчорашніх торгах індекс РТС не зміг утриматися на висоті. Слизько...

Що ж, обидва важливих моменти, якими характеризувалися торги середи на російському фондовому ринку, позначилися на ході наступної біржової сесії.

Натхнені виходом на новий шестирічний максимум і «пробиттям» 500 пунктів по індексу РТС інвестори підтримували високі значення цін більшості паперів і навіть зробили спробу підсилити висхідний рух котирувань.

Очолив його Ростелеком, приводом до чого, якоюсь мірою, стало прийняття Радою Федерації нового закону «Про зв'язок»...Однак далі дала про себе знати друга закономірність попереднього дня – падіння обсягів при рості цін акцій. У підсумку, сил на черговий «подвиг» у ринку наших дорогих сусідів не вистачило. Згодом все більше число інвесторів стало фіксувати прибуток – виникла на біржах консолідація досить швидко стала початком спадної корекції.

Результатом її виявилося падіння котирувань більшості російських «блакитних фішок» на півтора – два відсотки. Однак обсяги торгів знову були невеликі, і якби не активна спекулятивна гра в РАО ЄЕС Росії (біля $19,0 млн. у РТС при слабкій зміні котирувань), то їхній сукупний показник продемонстрував би чергове денне зниження. А так він підскочив у Російській торговій системі щодо середи на 85,6% до $33,7 млн.

Індекс РТС завершив четвер зниженням на 0,89% до оцінки 497,63 пункту, що є другим за величиною цього року значенням і як і раніше вище навіть рівня вівторка. Тому можна припустити, що потенціал корекції ринку ще не вичерпаний.

Україна.

На вчорашніх торгах у ПФТС у повному ступені проявилося закінчення місяця (кварталу, півріччя). По-перше, вразив уяву список учасників (біля двох десятків). По-друге, денний оборот склав 30 840 438 грн. 30 коп., значна цифра. По-третє, індекс ПФТС відновив свій ріст і досяг оцінки 62.57 пункту.

Лідирували облігації. Папери ТОВ Метален набрали 19 977 600 грн., «Дружби народів Нової» - 7 513 429 грн. 18 коп. З'явився новачок – ТОВ «Обласна аптечна долдингова компанія», з облігаціями якої відбулося угод на 1 006 410 грн.Папери ТОВ Агропродукт «взяли» 373 608 грн., облігації АВК – 1 034 грн. 17 коп.

Серед акцій попереду всіх був Дніпроенерго - 837 371 грн. 95 коп. при деякім зниженні ціни (до 103.7269 грн.). Паперами Укртелекома наторгували 642 600 грн., Нижньодніпровського трубопрокатного з-да ім. К. Либкнехта - 69 000 грн.

З інших «фішок» відзначимо появу Донбасенерго (12 500 грн.) і угоди з акціями, що злегка подешевіли (до 1.25 грн.), Центренерго.

А тепер традиційні п'ятничні читання.

Виконавши піврічний план приватизації до червня, Фонд держмайна мав час для уважного знайомства з виконанням новими хазяїнами куплених раніше промгигантів України своїх зобов'язань. У результаті, не знайшовши побудований у районі Першотравневого могутній алюмінієвий завод вартістю $300 млн., як того вимагали умови передачі «Українському алюмінію» («дочка» «Російського алюмінію) 30% акцій Миколаївського глиноземного з-ду, а також рахувавши інвестиційну діяльність «Автоваз-інвеста»(Росія), що купили 68% акцій «Залка», недостатньою, ФДМУ оголосив про реприватизацію об'єктів алюмінієвої галузі.

Інші фахівці, ознайомившись з дивними результатами торгів у ПФТС 24 червня, коли глава Фонду М. Чечетов пригрозив нерезидентам-росіянам експропріацією власності через суд, зв'язали ці події.

Звичайно, той факт, що угоди на ринку пройшли тільки по акціях двох емітентів (Нижньодніпровського трубопрокатного з-ду і Будмеханізації) загальною сумою всього 207 тис. грн. можна пояснити «переляком» нерезидентів, однак оптимісти неодмінно знайдуть у цьому феномені плюси: по-перше, на вітчизняному ринку достаток іноземних інвесторів; по-друге, рішучість ФДМУ – наслідок «дорослішання» вітчизняного бізнесу, здатного і придбати й ефективно керувати казенною «нерухомістю». До речі, по дивному збігу обставин, саме на «скромних» торгах 24 червня було досягнуто максимальне значення індексу ПФТС у поточному році – 62.47 пунктів.

Стало бути, переляк-переляком, а «блакитні фішки» дорожчають. Ця тенденція стала додатковою ознакою присутності нерезидентів на українському ринку цінних паперів – вони не стануть купувати «кота в мішку», а зосередяться на «авторитетних» паперах. На тижні особливо помітно подорожчали папери Центренерго – на 19%, причому угоди з ними склали солідну суму 2.88 млн. грн. Акціями «Укрнафти», ціна яких виросла на 7%, наторгували 1.15 млн. грн. Папери НТЗ подорожчали на 7.6%, а угоди з ними склали 0.5 млн. Горловський Стирол за тиждень подорожчав на 2.3%. Ця статистика вичерпно пояснює пролонгацію «бичачого» ралі в ПФТС, супроводжуваного «реальними» і об'ємними угодами з вітчизняними «фішками». Втім, як і раніше, спостерігався вплив «календарного фактора» - обсяг угод з акціями Волинського з-да штучної шкіри «Синтетика» досяг рівня 5.44 млн. грн., склав більш 50% тижневого досягнення сектора акцій (10.57 млн. грн.).

Сектор корпоративних облігацій традиційно забезпечив левину частку тижневого обороту (43.43 млн. грн. із загальної суми угод 54 млн. грн.). У лідерах тут були папери ТОВ Метален (20.05 млн. грн.) і облігації «Аркади-Фонду (18.21 млн. грн.). Агропродукт «взяв» 5.18 млн. грн. повинний помітити, що домінування корпоративних облігацій поки не зняло «напряженку» із гривней на кредитному ринку. Очевидно, поява нових позикових паперів знайде своє відображення у вартості міжбанківських кредитів. Поки ж фахівці відзначають ріст середньозваженої прибутковості корпоративних облігацій на 0,14 п.п. до 13.10%.

Це, на нашу думку, тривожний «дзвіночок», що сигналізує з однієї сторони про кінцеві розміри ринку облігацій, ріст якого неминуче супроводжується вимогою збільшення прибутковості, з іншого боку – попередження про ймовірні дефолти при надмірному захопленні позиками.

Останнє не грозить ринку казенних паперів – його динаміка знайшла «відпускний характер» - на аукціоні, що відбувся 24 червня, Мінфіну вдалося поширити лише 18-ти місячні папери з прибутковістю 11.48% на більш, ніж скромну суму 5.998 млн. грн. Наполеглива пропозиція 11-місячних ОВДП виявилося даремним – на ці папери мисливців не знайшлося.

Валюта.

Росія.

Середньозважений курс долара Today за підсумками єдиної торгової сесії склав сьогодні 30,3515 RUR/USD. У порівнянні з попередніми торгами середньозважений курс долара США USD/RUB_UTS_TOD за підсумками сьогоднішньої єдиної торгової сесії підвищився на 125 пунктів (1 пункт відповідає 0,01 коп.). Мінімальний курс долара склав 30,3250 RUR/USD, максимальний - 30,3650 RUR/USD. Було укладено 640 угод. Обсяг торгів склав $96,961 млн. Остання угода була зроблена за курсом 30,35 RUR/USD.

За результатами сьогоднішньої спецсесії по американській валюті розрахунками tomorrow на 10.30 у Москві середньозважений курс склав 30,35 RUR/USD. Отже, офіційний курс долара за станом на 28-30 червня збільшився на 1 коп. При цьому максимальні по величині угоди на ЕТС полягали і по 30,36 RUR/USD. Нагадаємо, що і напередодні було зафіксоване ослаблення карбованця стосовно американської валюти.

На нашу думку, росту котирувань долара протягом двох днів підряд на валютному ринку РФ сприяло зниження курсу євро на світовому ринку.

Варто нагадати, що ще не дуже давно офіційні особи Центробанку і Мінфіну заявляли про продовження процесу зміцнення карбованця в порівнянні з доларом у випадку збереження високих цін на нафту і рости котирувань європейської валюти на міжнародних біржах. У сьогодення ж останню з цих обставин, зважаючи на все, можна забути надовго.

З погляду російських аналітиків, підвищення курсу американської валюти стосовно карбованця могло бути викликане і заявою президента РФ Володимира Путина про те, що для РФ краще високий і міцний долар.

До опівдня в першопрестольній котирування наявного долара для сум понад $1000 склали:

Краща покупка: 30,23 RUR/USD - КБ "Совінком";
кращий продаж: 30,23 RUR/USD - КБ "Совінком".
Середня покупка: 30,19 (0,00) RUR/USD,
середній продаж: 30,26 (+0,01) RUR/USD.

Оптимальні котирування обміну наявного євро для сум понад €1000 склали:

Покупка: 34,80 RUR/EUR - КБ "Сфінкс-Банк";
Продаж: 34,87 RUR/EUR - АКБ "Ф”ючер".

Отже, у п'ятницю ситуація на сусідському валютному ринку істотно не змінилася - курс долара додав 1 копійку і завершив тиждень на верхній границі сталого в останні дні діапазону 30,30 - 30,35 RUR/USD. У цілому ринок РФ як і раніше виглядає відносно збалансованим.

Долар завершив тиждень на підйомі – у п'ятницю його курс виріс ще на копійку і піднявся до 30 карбованців 35 копійок (точне значення ЕТС ТОМ на 10.30 – 30,3483 RUR/USD).

Відкрилися торги на рівні 30,33 RUR/USD, після чого долар став рости і на максимумі курс досягав 30,36 RUR/USD.

У цілому ситуація залишається щодо стабільної, динаміка ринку РФ визначається колишніми факторами, серед яких немаловажну роль грає ріст долара до інших ведучих валют на світовому ринку (цей процес сприяє росту попиту на американську валюту).

Таким чином, на російському ринку спостерігається відносний баланс попиту та пропозиції доларів.

Визначену підтримку долару робить і той факт, що учасники ринку не виключають можливості появи ЦБ із заявкою на покупку валюти на рівні 30,30 RUR/USD (це ми вже бачили в середині тижня).

Весь минулий тиждень долар робив коливання в діапазоні 30,30 – 30,35 RUR/USD, а до п'ятниці досяг верхньої границі. Це дуже наочно ілюструє зміну настроїв учасників ринку, щоправда, лише в короткостроковому плані.

У середньостроковому розрізі ситуація залишається колишньою – карбованець поки виглядає сильніше, і його позиції будуть залишатися сильними - через ціни, що зберігаються на високому рівні, на нафту, що забезпечують великі надходження валюти в країну.

Ліквідність банківської системи до п'ятниці трохи підросла – обсяг залишків засобів на рахунках кредитних організацій збільшився на 14 млрд. до 143 млрд. руб., залишки на депозитних рахунках зменшилися до 102 млрд. руб. (-8 млрд.). На грошовому ринку спостерігається відносно спокійна ситуація, ставки по короткостроковим МБК у першій половині дня не перевищують 1-2% річних.

Україна.

На вчорашній доларовій сесії валютного міжбанку НБУ довелося провести десятимільйонну валютну інтервенцію за колишнім курсом 5.3380 UAH/USD.

Сьогоднішні торги почалися зі звичайних рівнів: 5.3335/5.3375 UAH/USD. Цікаво відзначити, що в цю п'ятницю валютники часу не втрачали і до 09.40 долар вже злегка підріс: 5.3340/5.3375 UAH/USD. Близько 10.50 тенденція збереглася: 5.3340/5.3380 UAH/USD, а до опівдня попит став більш «рішучим»: 5.3350/5.3375 UAH/USD.

До 13.40 НБУ, ліквідуючи перекіс «на користь» попиту, провів валютну інтервенцію, «заливши» відсутню «зелень» за курсом 5.3380 UAH/USD.

Вчора ввечері торги на ринку наявних Дніпропетровська завершилася курсами 5.31/5.318-320 UAH/USD і 6.10/6.13 UAH/EUR. Як ми і припускали, ріст курсу долара, викликаний появою на ринку деякої кількості «свіжої» гривні, був недовгим. Активність на вчорашній сесії була зі слів дилерів, середньою.

Сьогоднішнім ранком дніпропетровські валютники намагалися працювати «зелень» по 5.31/5.32 UAH/USD, а євро по 6.10/6.13 UAH/EUR, однак вже в 11.00 згідно динамічним подіям на форексі і низьким оборотам у доларовому сегменті, прийняли рішення відступити: 5.31/5.315 UAH/USD і 6.09/6.13 UAH/EUR.

Наявний карбованець залишається предметом інтересу деяких оптовиків міста, що зберегли його курс досить високим: 0.1753/0.1760 UAH/RUR.

В інших містах країни долар залишався стабільним і лише в Донецьку, «по інерції» продовжував підніматися.

«Євронал» «сідав», причому відкіт йшов у всіх регіонах країни приблизно однаково. Думаю, дилери в основному орієнтувалися на котирування євро на світових ринках, звідси і приблизно рівні позиції. Це непрямим образом підтверджує відсутність реальних орієнтирів на цьому сегменті, чи, простіше говорячи, угод з цієї ВКВ.

У Києві, Запоріжжі, Криму й в Одесі курси ринку залишилися на вчорашньому рівні.

До 27 червня, у п'ятницю, в останній робочий день місяця (кварталу, півріччя), що збігся з Днем рибалки, на ринку наявних України сформувалися наступні котирування долара і євро: Харків - 5.305/5.315, євро – 6.10/6.15 UAH/EUR,(після опівдня 5.310/5.315-320, євро – 6.13/6.17 UAH/EUR), Київ – 5.305/5.315, євро 6.10/6.15 UAH/EUR (з опівдня - 5.305/5.315, євро 6.06/6.12 UAH/EUR), Запоріжжя - 5.28/5.31, євро 6.06/6.15 UAH/EUR, Донецьк – 5.30/5.32, Одеса - 5.30/5.315, Сімферополь - 5.305/5.310, Феодосія - 5.305/5.315 UAH/USD, євро 6.05/6.12 UAH/EUR.

До 13.50 у Дніпропетровську курси долара в частини валютників, змучених неробством, просіли (5.30/5.31 UAH/USD), євро також продовжував «сідати», але більш-менш обережно - 6.09/6.13 UAH/EUR.

На ринку російської безготівкової валюти сьогодні карбованець залишався на місці.Стартувавши з оцінки 0.1756/0.1761 UAH/RUR, карбованець до 09.40 досяг рівня 0.1757/0.1761 UAH/RUR і вже не мінявся.

Ціни на гривневі ресурси продовжували рости. Стартувавши сьогодні з рівнів 8/11% річних (Аваль цинічно пропонував гривню під 25% річних), ставки по гривневих кредитах overnight до опівдня досягли оцінки 12/20% річних.

Прогноз.

Індекс РТС учора ледве знизився, не удержавшись вище дуже важливої (оттого, звичайно, що круглої) оцінки в 500 пунктів. Зісковзнувши трохи нижче (до 497.6 пунктів, на 0.9%), індекс РТС, проте, залишив приємне враження - корекція неглибока, а виходить, тенденція до росту дуже сильна. Нагадаємо, що 2003 рік почався при індексі РТС у 359 пунктів, і тих, хто обіцяв, що індекс до кінця 2003 року досягне 420 пунктів, називали оптимістами. Але динаміка ринку РФ, імовірно, уже змінила ці оцінки: ріст ринку за півріччя склав близько 40%, настільки сприятливі часи випадають нечасто.

Пророкуючи майбутнє валютного ринку України, будемо лаконічними: швидше за все на початку липня наявна «зелень» почне спробу вирости.На міжбанку також більш ймовірне перевищення попиту на «зелену» УКВ. У всякому разі сьогоднішні тенденції форекса до цього розташовують так само як і очікуваний зерноімпорт.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua