Українці втратили близько 25% зарплати


Українці втратили близько 25% зарплати

В Україні підбили підсумки рівня зарплат за перший квартал цього року. Виявилося, що номінальні зарплати (без урахування інфляції) найманих працівників у нашій країні, у порівнянні з таким же періодом минулого часу року, виросли у всіх областях, крім Луганської (докладніше див. інфографіку).

Так, за даними Держслужби статистики, середня зарплата підвищилася на 399 грн і досягла 3643 грн. заробітки за березень ще вище: у середньому по 3863 грн на працюючого (рік тому було на 447 грн менше). Вражає зростання доходів в Києві, де він найвищий: за рік – на 903 грн, або до 5929 грн за підсумками кварталу. А березневі доходи киян вже досягли 6316 грн (рік тому заробляли на 1000 грн менше). Найнижчі зарплати в Тернопільській обл – 2554 грн по кварталу (+277 грн), і 2694 грн (+324 грн) по березню.

НЕРІВНІСТЬ ЗРОСТАЄ. Як зазначив економіст Віктор Лисицький, за рік серйозно збільшився розрив у заробітках між незмінним за весь час лідером Києвом і його найближчими переслідувачами – Донецькій, Дніпропетровській та Київській областями. “Якщо в колишні роки різниця була на рівні 25%, то зараз у мирному Донбасі платять майже на 40% менше, ніж у столиці. І це зрозуміло, тому що економіка більшій частині регіону лежить в руїнах, – говорить Лисицький.

Постраждали від війни, хоча і менше, і інші промислові області: Дніпропетровська, Харківська та особливо Луганська, яка у спокійні часи періодично була у трійці лідерів по зарплатах. Сьогодні велика частина Луганщини – окупована, а менша, де і збираються статдані, практично не працює.

А от у Києві, навпаки, спокійно. До того ж у столиці перереєструвалося багато бізнес-структур зі Сходу, що підштовхнуло зростання зарплат, адже формально вони враховуються там, де головний офіс, хоча підрозділу компанії можуть бути по всій країні.

В інших областях відсоток зростання заробітків приблизно однаковий – близько 25% з березня по березень”.

ЩО БУДЕ. Президент Украналітцентру Олександр Охріменко підрахував: через велику інфляції (45,8% березень до березня) реальна купівельна спроможність українців не виросла на 25%, а знизилася приблизно на стільки ж.

“Статистика вважає офіційну зарплату, розділивши фонд оплати праці на загальну кількість працюючих, – стверджує Охріменко. – А у нас за рік працівників стало менше, звідси арифметичне зростання зарплат. І хоча Держстат повідомляє про зменшення кількості шукають роботу на 1,7 млн осіб, я вважаю, що приховане безробіття за рік виріс рівно на таку ж кількість людей”.

За прогнозами керівника відділу аналітики Forex club Миколи Івченка, номінальна зарплата в 2015 р і далі буде рости, а темпи падіння реальної зарплати сповільняться в 2,5 рази, або до 10%. “Це пов’язано з очікуваним уповільненням інфляції, яка, за підсумками року, повинна впасти з нинішніх 48% приблизно до 30-32%. А номінальні зарплати можуть вирости до січня 2015 на 15-17% – за рахунок виведення їх з тіні і підвищення соцстандартів з 1 грудня”, – говорить Івченко.

Олександр Панченко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Все, що ми знаємо про:Держстат
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua