Платинум Банк приземлився


Платинум Банк приземлився

Активний гравець роздрібного ринку – Платинум Банк – змінює мажоритарного власника. Замість пулу іноземних інвесторів ним стане Григорій Гуртовий, який має провести докапіталізацію установи. Це жорстка умова НБУ, який неодноразово загрожував банкам тимчасовими адміністраціями, якщо вони не знайдуть новий капітал і приховуватимуть своїх реальних власників.

Укрупнення міноритаріїв

Один з великих учасників сегмента споживчого кредитування – Платинум Банк – перейде під повний контроль голови наглядової ради Григорія Гуртового. Йому поки опосередковано належить 9,2% акцій, але він має намір «придбати у власність понад 50% акцій єдиного акціонера банку – кіпрської компанії PT Platinum Public Ltd.», повідомили в прес-службі установи. «До Нацбанку вже подано заявку на придбання контрольного пакету акцій», – сказала FinMaidan в.о. голови правління Платинум Банку Катерина Рожкова.

На 29 грудня 2014 року кіпрська компанія PT Platinum Public Ltd. володіла 100% акцій банку. Сама компанія належала неназваним фізичним та юридичним особам. При цьому PT Platinum Public делегувала Григорію Гуртовому право голосу на загальних зборах акціонерів банку від імені 100% капіталу. Зараз установа має 11 бенефіціаріїв з частками менше, ніж 10% кожна. У разі схвалення операції Нацбанком Григорій Гуртовий стане «контролером єдиного власника», а «частина нинішніх європейських та американських фінансових інвесторів збережуть свої портфельні інвестиції в банк». І оскільки міноритарії опосередковано не володітимуть понад 10% акцій банку і «не впливатимуть на управління», вони не отримуватимуть узгодження НБУ, уточнили в банку.

В інтерв’ю ЛІГАБізнесІнформ пан Гуртовий повідомив, що з банку вийдуть серби Марко Мічанович і Міліка Костис. «Не всі готові докапіталізувати банк», – сказав він. Акціонерами залишаються американці Девід Холперт і Борис Голдстайн, а також серб Маджид Душан Пажич. До 10% залишається у менеджменту. Серед нинішніх акціонерів банку – британець Пол Гілхем (продає частку) і люксембуржець Пол Мусель.

За даними НБУ на 1 січня 2015 року, Платинум Банк посідав 30-е місце серед банків за розміром активів (7,1 млрд грн), входячи до групи крупних. Зобов’язання становили 6,9 млрд грн, власний капітал – 256 млн грн, збиток – 281 млн грн.

Грошова потреба

У Платинум Банку зміну складу власників пояснюють неможливістю частини акціонерів підтримати установу грошима. «Йдеться не про продаж банку, а про зміну структури власності шляхом консолідації пакетів акцій у існуючих акціонерів. Банк має 11 акціонерів, проте не всі вони готові інвестувати в нього, – говорить пані Рожкова. – Але у банку не буде радикально інших власників, мова не йде про його продаж стороннім компаніям. Дана зміна продиктована поточною економічною ситуацією».

На початок року власний капітал банку становив 255 млн грн, регулятивний – 803 млн грн. В установі вчора не змогли назвати суму потреби в новому капіталі.

До 2014 року крупними власниками Платинум Банку були фонд East Capital (23,7%), IFC (5,2%), а також Horizon Capital (45,1%), який очолювала нинішній міністр фінансів Наталія Яресько. Вони продали свої частки. Джерела рік тому говорили, що покупцем банку виступили одеські бізнесмени Борис Кауфман і Олександр Грановський. Формальних доказів цієї версії не було, але були непрямі підтвердження тісних зв’язків Бориса Кауфмана з установою. Наприклад, один з його активів – журнал «Фокус» – обслуговується в Платинум Банку, до того ж іншим банківським активом Бориса Кауфмана усе ще вважається Фінбанк. Відділення № 54 одеського Фінбанку, що знаходилося в Києві в одній будівлі з редакцією ЗМІ, було закрито. А місце Фінбанку зайняв Платинум Банк.

Російський громадянин Григорій Гуртовий тривалий період керував компанією «Аеросвіт» (з 1998 року був генеральним директором, а 2004-2012 роки – співголовою наглядової ради). При цьому Григорій Гуртовий з квітня 2009 року по 2013 роки був членом наглядової ради Фінбанку, в який увійшов замість Ганни Кауфман. Він володів 0,0001% акцій. Найбільшими акціонерами Фінбанку на початок 2009 року були Борис Кауфман (30,14%) і Олександр Грановський (15,33%).

Стратегія розвитку Платинум Банку не повинна змінитися після зміни основного власника. «Жодних змін в операційній діяльності банку не відбудеться, інтереси наших вкладників – як фізичних осіб, так і юридичних компаній – ніяким чином не постраждають», – стверджує Катерина Рожкова.

Загальна проблема

За інформацією співрозмовника, знайомого з ситуацією в банку, рішення про консолідацію мажоритарного пакету акцій викликано зміною законодавства. НБУ отримав право вводити тимчасову адміністрацію в банки з непрозорою структурою власності, якою, зокрема, вважається дроблення пакетів акцій між 11 і великою кількістю осіб. Це дозволяє кожному з акціонерів не володіти істотною участю в банку (понад 10% акцій) і не «світитися».

Головним для банку є можливість його акціонера підтримати установу інвестиціями. Це особливо важливо зараз, коли НБУ вимагає проведення докапіталізацій і легко вводить тимчасові адміністрації в банки без зовнішньої підтримки. «Банківська система продовжує повною мірою відчувати усі складності економічної ситуації. Очевидно, що консолідація ринку триватиме у форматі виходу з нього установ, які проводили занадто ризикову політику і не готові покривати розриви в капіталі, що виникли внаслідок цього», – говорить начальник аналітичного відділу Альфа-банку Олексій Блінов.

Єдине прохання учасників ринку – розтягнути процес нарощування капіталу в часі через нестабільну ситуацію в країні та високі ризики. «Потрібно створити необхідні умови для планомірного формування резервів під проблемні операції великих банків, а також для їх докапіталізації або зменшення активів», – зазначає голова правління ОТП Банку Тамаш Хак-Ковач.

Олена Губар, В’ячеслав Садовничий

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Світ
Дивись також
Весь ринок:Світ
Все, що ми знаємо про:НБУ ПЛАТИНУМ БАНК (Platinum Bank TM)
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua