Цифри крізь сльози: падіння промвиробництва в Україні


Цифри крізь сльози: падіння промвиробництва в Україні

Міністерство фінансів рапортує: держбюджет за січень-грудень 2014 року отримав 356,958 млрд гривень – на 5,2% більше, ніж за аналогічний період 2013-го. Але розумніше було б порівнювати не з 2013 роком, а із законом про держбюджет-2014. Зіставлення цифр показує, що за доходами недобрали приблизно 5,5% плану, а витрати – менше передбачуваних на 2,6%. Судячи з підсумкових бюджетних цифр, все не так погано.

Не такі радісні показники має минулий рік, якщо поглянути на виробничі показники. Індекс промислової продукції, який рахується виходячи з вартості виробленої продукції, склав 89,3% (рік до року). Офіційна інфляція за 2014-й – 24,9%, а долар поважчав відносно гривні приблизно вдвічі. Тому грошовий вимір не дає повної картини: одні підприємства намагалися підняти ціни вслід за зростанням долара, інші орієнтувалися на інфляційні показники, а хтось утримував гривневу вартість, поки міг…

Об’єктивніші обсяги випуску в тоннах, літрах і штуках мають, на жаль, ще сумніший вигляд. Найсильніше, на 47%, просів видобуток вугілля – що не дивно, адже на Луганську і Донецьку області в мирний час припадало до 70% виробництва українського чорного золота. Майже вполовину зменшився випуск легкових авто, адже левова частка комплектуючих – це імпортна продукція. Виробництво рідкої сталі впало на 21,5% (через бойові дії на Донбасі і зниження світових цін), аміаку – на 29,5% (тут до 70% собівартості припадає на газ). І навіть горілки офіційно розлито на 23,6% менше, ніж рік тому.

Як і раніше втішають тільки сільське господарство і переробна промисловість, оскільки собівартість – переважно в гривнях, а виручка хоча б частково – у валюті. Збір зерна збільшився приблизно на 1,2%. Свинини виробили більше на 7%, а олії – на 29,3%. Зауважимо: Україна з 2010 року є чемпіоном з експорту цього товару на світові ринки.

Павло Ліфшиц

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua