Через девальвацію гривні та зростання акцизу замість бензину на АЗС масово заливають "бодягу"


Через девальвацію гривні та зростання акцизу замість бензину на АЗС масово заливають "бодягу"

Через різку девальвацію гривні та зростання акцизу в Україні значно зросли обсяги підробленого бензину і дизпалива. Про це говорять експерти ринку, підкреслюючи, що 80% палива у нас – імпорт і платити за нього треба у валюті.

У першу чергу страждають від цього автовласники, бо бодяга здається дешевою тільки на перший погляд, але її витрати набагато вище, ніж заводського бензину, та й часто потім доводиться серйозно витрачатися на ремонт двигуна.

Як розповів менеджер з приймання автомобілів СТО відомого німецького бренду Максим Початун, за останні 3-4 місяці кількість машин з проблемами паливної системи збільшилася приблизно на 60%.

За словами експертів, обсяг фальсифікату за рік виріс в два рази. «Після підвищення з січня 2015 акцизу, податки (акциз і ПДВ) досягли 40% в ціні на бензин, в дизпаливі – 30%, це 7-10 грн/л. Виробляти фальсифікат стало набагато вигідніше, ніж раніше, коли податки були 22-33%, адже очевидно, що бодяжники нічого державі не платять, – сказав директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

«У 2014 р через зростання цін на паливо частка фальсифікату росла лавиноподібно і склала до 20% ринку, або 670 тис. т на рік (в 2013 р було близько 10%. – авт.). Підсумки за перший квартал будуть пізніше, але вже зараз зрозуміло, що ситуація не покращилася. За нашими підрахунками, за 2014 бюджет втратив 5 млрд грн, в 2015-му може бути недобір до 10 млрд грн », – повідомив Куюн.

За словами заступника директора НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева, найчастіше в низькооктановий бензин або газоконденсат додають етанол, метилтретбутиловий ефір (отрута), відходи коксохімічного виробництва.

«Навіть поверхневий аналіз показує, що бодяжать, – говорить Рябцев. – Наприклад, одна з брендових мереж АЗС офіційно купила в 2014 р 200 тис. т бензину, а продала … 320 тис. т. Звідки надлишки? При цьому три їх нафтобази на Київщині та Вінниччині придбали 20 тис. т газоліну, 10 тис. т газового конденсату, 30 тис. т октанопідвищуючих присадок. Все це змішується і продається на заправки. Але таке паливо шкодить двигуну. Якісний бензин проводиться тільки на НПЗ ».

Експерти кажуть, що на неякісний бензин найвірогідніше потрапити, заливаючись на невеликих немережевих заправках, де ціна палива менше на пару гривень.

Втім, аналітик UPECO Олександр Сіренко вважає, що не весь бензин з кустарних НПЗ псує автомобілі: «Інакше дешевим паливо не заправлялися б. Проблема в тому, що у нас немає стандартів на сумішеві бензини, тому їх оголошують фальсифікатом. Але реально небезпечні бодяги на ринку не більше 10%, в основному в глибинці, де ніколи не було контролю за якістю палива».

Є три простих експрес-способи не купити явну бодягу: не купувати дуже дешеве паливо (на 2 і більше грн. нижче звичайної ціни); перед заправкою понюхати пістолет – нормальне паливо не пахне побутовою хімією; капнути бензином на білий папір або на руку – після його випаровування не повинно бути масляної плями.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua