2022
Невеликі магазинчики і офіси подешевшали майже вдвічі
— Нерухомість
За рік середні ціни продажів комерційної нерухомості (не в бізнес- і офіс-центрах) в обласних містах України знизилися на 37-45% у доларі, повідомили в консалтинговій компанії SV Development. Невеликі магазинчики, пральні та інші майданчики на перших поверхах будинків та офіси скуповують дуже мляво.
Одеса
Так, в Одесі середня ціна продажу офісних приміщень знизилася на 38% (на $676) – до $1103/кв.м. А торгові площі втратили в ціні трохи менше – 37,87% ($713) – і середня ціна продажу досягла $1170/кв.м. Найдешевшим з цієї точки зору залишилось селище Котовського з середнім показником $819/кв.м. за торгову і $891/кв.м. за офісну нерухомість, найдорожчим – Приморський район, де квадрат коштував $1207 і $1325 відповідно.
Як розповів одеський ріелтор Юрій Внученко, торік ринок комерційної нерухомості в Одесі був млявим. «Поодинокі угоди були, причому продавалися найменші приміщення – від 30 до 70 метрів. Краще йшли, ті, господарі яких були готові знижувати ціни вдвічі», – розповів він.
З орендою було простіше: більшість господарів, за словами Внученка, охоче йшли на переговори з наймачами, фіксуючи орендні ставки в гривні по договірному курсу (від 10 до 12 грн. За у.о.), але попереджали орендаря, що мають намір зберігати ставку в доларі. «Якщо вони бачили, що орендарю не під силу тягнути ставку, потихеньку підшукували спроможних платити валютою, ті ж салони краси або аптеки. В результаті у нас в Одесі не було масового з’їзду орендарів і засилля табличок «терміновий продаж» або «здається в оренду» на вікнах», – зазначив він.
Львів
У Львові, за даними SV Development, за рік середня вартість продажу офісних приміщень знизилася на 44,66% ($812) – до $1006/кв.м. А торгові площі втратили в ціні 39,07% ($692), і тепер квадрат коштує $1079. Найдорожча комерційна нерухомість в Галицькому районі (офісний квадрат – $1204/кв.м., торговий – $1 331/кв.м). Найдешевше офісні приміщення продавалися на Сихові (середній показник $843/кв.м.), а торгові – в Шевченківському районі ($918/кв.м).
У той же час, за спостереженнями львівського ріелтора Богдана Дижака, ціни на комерційну нерухомість у центрі Львова за рік практично не просіли. «На популярний формат до ста метрів відсотків на десять знизилися. Але в цілому ціни на приміщення від 35 до 70 квадратів тримаються на рівні 2-8 тис. у.о. за квадрат. А в спальних районах ціни дійсно знизилися на 30-40% і зараз трохи більше тисячі доларів за квадрат», – розповів він.
Харків
У Харкові приміщення за рік теж подешевшали на 39,55% (до $778 за один кв.м.) в офісному сегменті і на 38,63% – до $815 – в торговому. Найдешевші офіси купували у Фрунзенському районі (середня ціна $676/кв.м), найдорожчі – у Київському ($920/кв.м).
Найбільш доступні за ціною торгові площі були в Орджонікідзевському районі (середній показник $715/кв.м.), Найдорожчі – у Дзержинському ($927/кв.м).
Причому харківські ріелтори відзначають, що минулого року продавали тільки ту комерційну нерухомість, власникам якої потрібно було терміново повертати кредити. «Нерухомість знецінилася вдвічі, а то і втричі, з 3500 за квадрат до 1,2 тисяч доларів. Який сенс її продавати, якщо вона приносить хоч якийсь стабільний дохід?» – Зауважила в розмові з директор Харківського агентства нерухомості Світлана Якимова.
Угоди по торговій нерухомості йшли непогано, а ось офісами практично не цікавилися. Найбільш затребуваний формат – 80-120 квадратів – купували торговельні мережі. Але і міні-пропозиції, 50-60 квадратів, теж знаходили своїх покупців.
Дніпропетровськ
У Дніпропетровську офісні приміщення подешевшали на 39,05% ($517) – до $807/кв.м, торгові – на 38,64% ($595) до $945/кв.м. Найдешевші офіси в Індустріальному районі із середнім показником $655/кв.м., найдорожчі – у Жовтневому ($932/кв.м). Найбільш доступні торгові площі – в Ленінському районі ($746/кв.м), найдорожчі – у Бабушкінському ($1080/в.м).
Загалом у Дніпропетровську в 2014-му угод із продажу комерційної нерухомості практично не було, розповів гендиректор АН «Проспект» Юрій Алексєєнко. «Оскільки ціни продажів просіли практично вдвічі, тому більшість господарів знімали їх з продажу або переводили на оренду. Якщо справа не термінова – краще почекати », – розповідає Алексєєнко.
Великим попитом в місті користуються готові приміщення формату 50-100 кв.м. «Перебудовувати, добудовувати, робити ремонт зараз ніхто не готовий. Адже навіть неможливо розрахувати, скільки коштів це вимагатиме », – зазначає Юрій Алексєєнко.
Більшість серед клієнтів, що цікавляться – мережеві ріелтори (продукти, аптеки, косметика). Орендні ставки, як і в більшості міст, переведені в гривню і становлять від 100 до 140 грн за квадрат в приміщенні на вулиці з активним потоком пішоходів.
За матеріалами: Вісті
Поділитися новиною