Фінансисти допустили введення валютного контролю в Росії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Фінансисти допустили введення валютного контролю в Росії

Світ
1972
Банк Росії може ввести контроль за рухом капіталу, якщо рубль сильно впаде, пише в своєму огляді головний економіст ФГ БКС Володимир Тихомиров. Уже в найближчі дні ЦБ доведеться почати валютні інтервенції і, можливо, підняти ставку, щоб зупинити падіння рубля. Але це не допоможе, вважає економіст, і владі доведеться вводити контроль за рухом капіталу.
Неослабна геополітична напруга і черговий раунд санкцій призвели до серйозного ослаблення рубля.
Те, що ми спостерігаємо, – це плата ЦБ за оголошену мету щодо переходу на вільне плавання курсу і небажання підняти ставку минулої п’ятниці, тобто зробити попереджуючий крок для підтримки рубля, пише Тихомиров. Короткострокова стратегія Банку Росії заснована на очікуваннях, що підтримку рублю нададуть продажі валюти експортерами, які почнуться на наступному тижні з початком щоквартального податкового сезону. Але проблема в тому, що ЦБ доведеться почати інтервенції раніше, впевнений Тихомиров. Середньострокова стратегія ЦБ, за його словами, заснована на припущенні, що нинішня криза у відносинах Росії та Заходу (а також зниження обсягів пропозиції доларів) буде відносно коротким і ситуація нормалізується протягом 1-2 місяців.
Тихомиров вказує, що в короткостроковій перспективі на рубль будуть впливати багато факторів: дії ЦБ, можливі зустрічні санкції з боку Росії, інфляція, продажі експортерів, а також міжнародні – ціни на нафту, політика ФРС, переговори Росії і ЄС щодо газу і навіть шотландський референдум.
Кожен з цих факторів може впливати на рубль самостійно, а також в комбінації з іншими, вказує Тихомиров. При цьому ЦБ обмежений в своїх діях щодо запобігання паніки на валютному ринку. Економіст перераховує чотири інструменти, які доступні Банку Росії: продаж валюти з резервів, підвищення ставок, збільшення резервних вимог для відкритих валютних позицій і, врешті, обов’язковий продаж валютної виручки.
Перші два заходи не допоможуть, на думку економіста, оскільки на тлі закритих глобальних ринків компанії до кінця року повинні погасити $77,6 млрд.
Продажі валюти навряд чи заспокоять ринок, якщо тільки обсяги інтервенцій не будуть надто великими, пише економіст. Підвищення ставок також не зможе компенсувати геополітичні ризики. Збільшення резервних вимог для відкритих валютних позицій, на думку Тихомирова, також не буде ефективним – банки все одно не погодяться продати наявну у них валюту.
А ось четвертий захід може бути цілком ефективним. Тихомиров пише, що його використовували в посткризовий період 1998 року. «Цей крок стане серйозним відступом від ліберального валютного режиму, який Росія ввела в 2005 році, але він може бути виправданий у поточній надзвичайній ситуації», – пише економіст. ЦБ має право ввести такий захід наряду з вимогою відкрити спеціальні резервні валютні депозити для транскордонних операцій.
«Іншими словами, я думаю, що валютних інтервенцій або підвищення ставок буде недостатньо, але, швидше за все, ці інструменти будуть використовуватися Банком Росії в якості першого кроку. Якщо ситуація залишиться напруженою і тиск на рубль буде високим, то, ймовірно, далі буде введення контролю за рухом капіталу (резервні вимоги і обов’язкові продажі)», – пише Тихомиров у своєму звіті.
Двоє фінансистів розповіли, що тема введення контролю за рухом капіталу обговорювалася на зустрічі Сбербанку з інвесторами на початку минулого тижня. Джерело в фінансово-економічному блоці сказало, що в уряді ця тема зараз не обговорюється.
За матеріалами:
РБК
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас