Інфляція в Україні залишає виробників без покупця — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Інфляція в Україні залишає виробників без покупця

Особисті фінанси
1105
Споживчі ціни в Україні підвищилися за підсумками серпня на 14,2% за рік, повідомляє Державна служба статистики. Однак це ще не межа. Ще в липні, на основі прогнозів 11 провідних міжнародних організацій, дослідницьких центрів, банків та інвесткомпаній, ЗМІ обіцяли, що за підсумками року інфляція складе 16,4%. Однак тепер переглядають свої прогнози у бік погіршення – аж до 20%.
Корективи в експертні розрахунки внесла серпнева девальвація нацвалюти. До цього часу очікувати зростання цін в останні місяці року змушував ефект від підвищення житлово-комунальних тарифів. Але збільшення тарифів на опалення на 40% в липні не встигло позначитися на літній статистиці через зміщений графік оплати за послуги населенням. В показниках інфляції воно буде враховано з початку опалювального сезону. Утім, це вже було закладено економістами в прогноз на рівні 16,4%.
За словами керівника аналітичного департаменту SP Advisors Віталія Ваврищука, ціни до серпня не встигли цілком показати глибину падіння курсу (пропорційно подорожчали лише транспортні засоби, паливо, ліки та окремі продукти харчування). А після серпневого знецінювання гривні на 14% – до 13,80 13,95 UAH / USD на момент закриття міжбанку 28 серпня, яке призвело девальвацію з початку року до 67%, – ціни стали рости ще стрімкіше.
«Ми готуємося переглядати наш серпневий прогноз по інфляції на кінець року з 17% до 18-19%», – зазначає старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Правда, це за умови, що падіння гривні припиниться і під кінець року курс стабілізується на рівні не нижче 13,50 UAH / USD. У звіті за підсумками першого перегляду кредитної програми експерти Міжнародного валютного фонду прогнозують інфляцію на рівні 19% при курсі 12,50 UAH / USD у грудні. Це збігається і з урядовими очікуваннями. За оцінками міністра фінансів Олександра Шлапака, інфляція в 2014 р прискориться до 19 20% при поверненні курсу на позначку 12,50 UAH / USD.
Серпневий зліт цін одночасно з припиненням зростання доходів і збільшенням витрат на ЖКГ підірвав купівельну можливість населення. Згідно з опитуванням, що проводилося компанією GfK Ukraine, в липні в українці переймалися безробіттям. Індекс очікуваної динаміки безробіття склав 147,9 балів за 200-бальною шкалою. Ще рік тому такі побоювання хвилювали українців набагато менше – індекс в липні минулого року становив 136,2.
Посилилися також інфляційні та девальваційні очікування (185,9 і 125,7 пунктів відповідно). Через це, пояснюють аналітики компанії, істотно погіршився індекс очікуваних змін особистого матеріального стану (63,5 проти 96,2 рік тому) і індекс доцільності здійснення великих покупок (62,1 проти 88,0). За підсумками серпня настрої населення можуть виявитися ще песимістичнішими. За результатами серпневого опитування тієї ж компанією, 88% українців називають стан вітчизняної економіки поганим, зважаючи на невизначеність щодо майбутнього країни, що мало сприяє активному шопінгу.
З одного боку, це сприятливо позначається на економіці за рахунок зниження імпорту. За сім місяців ввіз товарів в країну зменшився на 19,5%. Згідно з оцінками МВФ, за підсумками року він скоротиться на 21,4%. Але з іншого – зниження попиту також завдає економіці шкоди, підриваючи продажі продукції вітчизняних виробників. В цілому в січні-липні оборот роздрібної торгівлі, в якому співвідношення вітчизняної продукції до імпортної, за словами Жолудя, становить 60% до 40%, скоротився на 1%, хоча в ті ж місяці минулого року він зріс на 10,4%. За підсумками року його спад досягне 8%, випередивши навіть спад економіки в цілому, підрахував економіст.
Олена Снєжко
За матеріалами:
Капітал
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас