Кожний третій киянин вже економить на... їжі


Кожний третій киянин вже економить на... їжі

Навіть найбільший оптиміст не прогнозуватиме, що у воєнний час промислове виробництво, та й економіка в цілому, здатні розвиватися. Проте останнє повідомлення Держстату неприємно здивувало. За його даними, промислове виробництво в Україні в липні 2014 року зменшилося на 12,1% проти липня минулого року. При цьому в червні падіння становило 5%, у травні — 2,1%. Усе, звісно, через війну. І про це свідчить те, що в Донецькій області виробництво зменшилося на 28,5%, а в Луганській — на 56%.

На жаль, середній промисловій температурі по країні відповідає й соціальне самопочуття населення. Його намагалася виміряти компанія Research & Branding Group. Її дослідження проводилося з 28 липня до 7 серпня в усіх регіонах країни за винятком АР Крим, Донецької й Луганської областей і Севастополя. З 26 липня до 5 серпня проводилося також дослідження громадської думки жителів Києва. По Україні було опитано майже 1500 осіб і 800 осіб у столиці. Очікувана середня похибка становить 3% по Україні й 3,2% по Києву.

Докладаючи журналістам про зроблені висновки, засновник R&B Євген Копатько зазначив, що на сьогоднішній день дві третини жителів України (62%) не задоволені життям, тоді як задоволені своїм життям лише третина українців (35%). При цьому більшість опитаних (86%) оцінюють економічний стан країни як у цілому поганий, і лише кожний десятий (11%) — як середній. Які емоції може викликати у людей така ситуація? Дослідження показало, що зараз жителі України охоплені переважно негативними емоціями, зокрема тривогою (54%), страхом (26%), розгубленістю (21%), безвихідністю (10%) і песимізмом (7%). Серед позитивних відчуттів переважають надія (40%) і оптимізм (17%). Копатько зазначає, що порівняно з червнем цього року в українців істотно посилилося відчуття страху (+8%).

Віце-президент Української PR-ліги Олена Дерев’янко (вона разом з Копатьком була ідеологом цих досліджень) розповідає, що за останній час доходи киян істотно змінилися. Оптимістичну відповідь на відповідне запитання дали всього 2%, тоді як про те, що доходи зменшилися, сказали 46%. Істотно зріс і відсоток тих, хто боїться втратити роботу. Їх навіть більше, ніж тих, хто побоюється зростання цін.

У той же час у Києві емоції через економічні негаразди загострені дещо менше, ніж у цілому по країні. (Столиця поки цілком благополучне місто, зазначає Копатько). Проте неспокій відчувають 56% її жителів, розгубленість — 18%, страх і песимізм — по 13%. Зате позитивні відчуття у киян виникають дещо рідше — надія в 36% і оптимізм в 16%. Проте в липні порівняно з червнем відчуття тривоги істотно посилилося (+25%), тоді як відчуття оптимізму знизилося на 10%.

Соціологи не поставили запитання про те, що треба зробити, щоб поліпшити соціальний фон суспільства. Проте більшість українців (72%) вважають за необхідне проведення дострокових виборів Верховної Ради (проти них — 19% опитаних). Це, швидше за все, свідчить про те, що люди чекають змін у владі. Причому кардинальних. Про це свідчить те, що велика частина жителів України (41%) віддали перевагу б пропорційній системі виборів з відкритими списками. І лише вдвічі менша кількість опитаних (20%) підтримують змішану систему, тоді як 13% потенційних виборців є прибічниками мажоритарної.

Побічно було поставлене запитання: як ви виживаєте. Виявляється, кияни стали економити на відпочинку й відпустці (56%), одязі й взутті (49%), продуктах харчування (38%), дозвіллі та розвагах і придбанні великої побутової техніки (по 34%).

Про багато що говорять відповіді респондентів на запитання про те, наскільки вони схвалюють дії керівництва країни. Якщо дії глави Верховної Ради Олександра Турчинова в цілому схвалюють 39% і не схвалюють 48% опитаних, що характеризує й ставлення до діяльності парламенту, то у прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та Президента Петра Порошенка інші пропорції. У першого — 57% і 34% (9% важко відповісти), в другого — 57% і 31% (12% важко відповісти ).

Як же так, за поганої економіки й істотного соціального напруження у Президента, на якого у нас звикли, як то кажуть, вішати всіх собак, стійко зберігається досить високий особистий рейтинг, запитав «День» у Копатька. «На нього зберігається високий запит, запит на зміни в країні, які він має провести. Його вважають людиною, яка може розв’язати наші проблеми. До того ж у нього зараз немає опозиції, немає медіа-опори, він не стикається з жорсткою критикою. І, це дуже важливий чинник, у нього добре поставлена інформаційна робота», — відповідає соціолог.

Віталій Княжанський

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Що відбувається з цінами?
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua