Уряд почав боротьбу з махінаціями на ринку нерухомості — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Уряд почав боротьбу з махінаціями на ринку нерухомості

Казна та Політика
1224
Уряд пропонує запровадити в Україні попередню реєстрацію приватними інвесторами будівництва майнових прав на квартири, які знаходяться на етапі будівництва. Про це повідомляє сайт easybusiness.in.ua, створений з ініціативи прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, міністра економіки Павла Шеремети та заступника глави Адміністрації президента Дмитра Шимківа. Одна з ключових цілей ресурсу – освітлення пріоритетних державних ініціатив з дерегуляції економіки.
Новація уряду покликана виправити ситуацію, при якій на українському ринку нерухомості не рідкісні випадки подвійних продажів квартир.
Так, на сьогоднішній день бажаючі вкласти свої гроші в будівництво нової квартири підписують із забудовником попередній договір не про отримання майнових прав на житло, а всього лише про намір забудовника підписати з інвестором договір купівлі-продажу після завершення будівництва.
Справа в тому, що Цивільний кодекс України не передбачає продаж квартири громадянам до остаточної здачі будинку в експлуатацію. Отже, даних про покупця і внесені ним кошти немає в Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно, а значить квартиру можна таким чином “продати” незліченну кількість разів. “Єдине, на що можуть орієнтуватися приватні інвестори, – репутація забудовника, – розповідає директор консалтингової компанії City Development Solution Ярослава Чапко. – Так, надійні забудовники ведуть власні реєстри щоб ​​уникнути шахрайства. Всі зміни в переуступці прав на етапі будівництва реєструються, як правило, тристоронніми договорами “забудовник – старий покупець – новий покупець”.
Інша справа, якщо приватний інвестор став жертвою нечистоплотного забудовника, якого не може проконтролювати ні він сам, ні держава. Зокрема, подібна схема подвійного продажу квартир лежала в основі “бізнес-моделі” горезвісного “Еліта-Центру”.
З одного боку, припинення приватних інвестицій здатне обрушити будівельний ринок. З іншого боку, на думку партнера юридичної фірми “КПД Консалтинг” Владислава Кисіля, сформована ситуація нагадує лотерею без офіційних спостерігачів. “Реєстр – це технічний напівзахід, перший крок, – пояснює експерт. – Цей закон додасть прозорості в процес побудови будинку”.
Ще одна велика проблема, на думку юриста, це визнання державою права приватних інвесторів на самостійність в питаннях будівництва багатоквартирних будинків. Її покликана вирішити ще одна новація Кабміну. Уряд Арсенію Яценюка пропонує створити на законодавчому рівні механізм надання права об’єднання приватних інвесторів проблемного об’єкту на завершення будівництва без переоформлення дозвільної документації. Так, за даними Мінрегіонрозвитку, станом на початок III кварталу 2014 року в Україні налічувалося близько 3 тис. недобудов, з них роботи велися тільки на 1 тис. Об’єктів.
Після закріплення прав приватних інвесторів на недобудови вони зможуть самостійно завершити будівництво. Однак Владислав Кисіль попереджає, що навіть отримавши всі необхідні документи на недобудову після банкрутства забудовника, інвестори зіткнуться з новими проблемами. “У дозвільних документів є умовний “термін придатності”: якщо будівництво невиправдано затягувалося, міськрада може відмінити своє рішення про землевідведення”, – пояснює партнер юридичної фірми “КПД Консалтинг”.
Вікторія Ільїна
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас