Третя промислова революція — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Третя промислова революція

Технології&Авто
3021
85% населення землі до 2050 року будуть жити в містах, і, щоб вижити, людям доведеться створити абсолютно нову міську інфраструктуру.
Перша промислова революція почалася в Англії в кінці XVIII століття з механізації текстильної промисловості і зробила Лондон на сто наступних років індустріальною і культурною столицею світу. Кульмінацією другої промислової революції стали заводи Ford – випущені з їх конвеєрів моделі «Т» та їхні нащадки повністю сформували вигляд міста XX століття.
Менш ніж за два століття економічний, політичний і соціальний устрій світу виявився повністю підпорядкованим новій міській реальності, яка виробляє 85% світового ВВП. І зараз ми живемо на початку епохи третьої промислової революції, що кардинально відрізняється від двох попередніх. Перша – на базі вугілля і друга – на базі вуглеводнів кардинально змінили життя і виробництво людства. А що далі?
85% населення Землі до 2050 року будуть жити в містах, і, щоб вижити, людям доведеться створити нову міську інфраструктуру, яка допоможе впоратися з головними проблемами сучасності – виснаженням біоресурсів і традиційних джерел енергії. Тому символом третьої промислової еволюції має стати «розумне місто».
«Розумне місто» покликане забезпечити високу якість життя за рахунок застосування інноваційних технологій, які передбачають економічне і екологічне використання міських систем життєдіяльності: «розумні» рішення чекають енергетику, охорону здоров’я, транспорт, інфраструктуру. Приклад «Смарт Сіті» – десятимільйонний Сеул, в якому розташовані двадцять тисяч підприємств. При цьому сеульське повітря не брудніше від київського і в кілька разів чистіше токійського.
Насправді ринок технологій для «розумних міст» поки перебуває в ембріональній стадії, однак, за найскромнішими підрахунками фахівців IBM, обсяг ринку технологій smart city складе $1,6 трлн. до 2020 року. А вже до 2025 року зросте до $2,5 трлн. – різкий стрибок відбудеться завдяки повсюдному впровадженню в мегаполісах LTE-мереж та мобільного зв’язку п’ятого покоління. Вдумайтеся: Україна поки не перейшла і на третій.
При цьому необхідно відзначити, що в 2015 році завершується будівництво першого в світі «розумного міста», створеного саме з нуля. Ним виявилося 65-тисячне місто Сонгдо – бізнес-кластер, винесений за межі Сеула. Будівництво Сонгдо виявилося одним з найдорожчих девелоперських проектів: обсяг інвестицій перевищив $40 млрд., з яких 10 млрд. були витрачені на інформаційну інфраструктуру. Всі об’єкти в місті – будинки, офіси, ліхтарні стовпи – оснащені чіпами і комп’ютерами, об’єднаними в єдину мережу.
Всього в світі зараз налічується 143 проекти «розумних міст» з різною мірою «готовності». При цьому кількість подібних проектів може бути якимось умовним індикатором. Судіть самі: у Північній Америці – 35, в Південній Америці – 11, в Європі – 47, в Азії – 40, на Середньому Сході і в Африці – 10.
А що ж вони, власне, будують? Що є такого в smart city, чого немає у їхніх сучасників?
Автоматизація, енергія, 3D
До 2025 року не менше 85% міст з населенням понад 5 млн. осіб будуть використовувати єдину аналітичну міську структуру, в яку буде стікатися інформація, що надходить від різних міських служб: що акумулюють показники датчиків електро- і водопостачання, зображення з вуличних камер безпеки, відомості з баз даних систем охорони здоров’я, освіти. Сюди ж будуть потрапляти відгуки громадян із соціальних мереж.
Поки комплексні системи smart city впроваджені лише тільки в 3% мегаполісів. В Україні піонером «розумної» автоматизації є Львів, який цього року уклав угоду з Microsoft в рамках ініціативи корпорації з розвитку «розумних міст» CityNext. Передбачається, що комп’ютерний гігант створить єдину систему мобільних додатків міських сервісів, переведе львівську мерію повністю на електронний документообіг і об’єднає всі інформаційні системи всіх держустанов і комунальних служб.
Відмінною рисою всіх міст «третьої хвилі» стане нова система забезпечення життєдіяльності, в якій основну роль відіграватимуть технології поновлюваних джерел енергії. Драйвером даного процесу стане очікуваний прорив в зеленій енергетиці до 2020 року і здешевлення собівартості сонячних панелей і вітряків, що дозволить знизити ціну «зеленого ватта» з $2,5 до $0,8-1. Це означає, що «розумне місто» буде генерувати зелену електроенергію за ціною меншою, ніж АЕС або вугільні ТЕС, і зробить кожен будинок у місті, по суті, міні-заводом з виробництва чистої енергії.
Практично всі, хто зайнятий у високотехнологічному бізнесі, одностайні: головним підсумком третьої промислової революції стануть технології, засновані на принципі роботи 3D-принтерів. Зараз 3D-продукція складає всього 0,02% світового промислового виробництва, але зростає запаморочливими темпами, швидше, ніж свого часу комп’ютерна індустрія.
Але ж міська інфраструктура розвивається в напрямку від промислового до локального і навіть «домашнього» виробництва більшості побутових товарів – якраз завдяки розвитку технології 3D-друку. Більше половини американських і європейських корпорацій планують у найближчі три-п’ять років повернути все виробництво з Китаю назад у свої міста. Вони, звичайно ж, не будуть повертати свої виробництва «старого» індустріального типу – це нелогічно. Практичніше буде створити міні-заводи з 3D-друком, повністю роботизовані – що зробить промислове виробництво на 35-55% дешевше (і це ще не межа економії).
Міський агрозавод
Експерти ООН дійшли висновку: щоб прогодувати зростаюче населення Землі, до 2050 року необхідно буде подвоїти виробництво продовольства. Мета сучасних агротехнологій – в тому, щоб у перспективі покінчити з промисловим сільським господарством в тому вигляді, в якому воно нам відоме сьогодні – виробництво сільськогосподарської продукції вже зараз можливо перенести в місто, в «агрохмарочоси». У них розмістяться сотні гектарів теплиць і тисячі гектарів сільськогосподарських угідь – гідропоніка дозволяє втілити це в реальність. У такому «сільськогосподарському хмарочосі» можна знімати урожай 3-4 рази на рік.
Нереально? Навряд чи. Наприклад, відомий всім хмарочос Empire State Building у Нью-Йорку займає ділянку 0,8 га, тоді як площа його внутрішніх приміщень – 25,7 га. Тобто корисна площа під одним будинком в 32 рази більше тієї ділянки, яка воно займає.
Це означає, що «агрохмарочос» в десятки разів ефективніший від традиційного способу обробітку землі. До того ж подібні агрозаводи здатні захищати рослини від паразитів і хвороб, що дозволить повністю відмовлятися від пестицидів. А розміщення агрозаводів у великих містах виключить витрати на перевезення сільськогосподарської продукції.
Стас Форостовець
За матеріалами:
Коментарі
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас