0 800 307 555
0 800 307 555

Введення 18% спецподатку на прибуток для фінустанов може призвести до зниження депозитних ставок - запевняють банкіри


Введення 18% спецподатку на прибуток для фінустанов може призвести до зниження депозитних ставок - запевняють банкіри

Введення щомісячного спеціального 18% податку на прибуток для банків і кредитних спілок, що нараховується на суму відсотків за вкладами фізичних осіб, передбачене урядовим проектом поправок до Податкового кодексу про оподаткування доходів від капіталу (№ 4101а), може призвести до зростання вартості ресурсів для банків і зниження депозитних ставок, вважають банкіри, опитані агентством “Інтерфакс-Україна”.

“Безумовно, ніхто не стане заперечувати доцільність введення податку на доходи за депозитами фізичних осіб, який практикується в більшості європейських країн. Однак введення так званого спеціального податку фактично означає введення податку на витрати банку, що спричинить за собою підвищення вартості залучених ним ресурсів та унеможливить пониження відсоткових ставок за кредитами”, – сказав голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Роман Шпек.

За його оцінкою, більш доцільне введення лінійної ставки оподаткування доходів фізичних осіб. “Розумно застосовувати ставку оподаткування на рівні раніше прийнятих норм податкового кодексу в розмірі 5%. Але, враховуючи існуючу економічну ситуацію, в якій опинилася Україна, розмір ставки може бути переглянутий регулятором в бік її підвищення, однак максимальний її розмір не повинен перевищувати 15%”, – сказав Р. Шпек.

Перший заступник голови правління Промінвестбанку В’ячеслав Юткін вважає, що таке нововведення призведе до зростання витрат банків, що викличе необхідність коригування бізнес-планів фінустанов. “Це, без сумніву, негативне рішення для банків… Крім того, необхідно враховувати, що пропонується прийняти цей закон в один з найбільш складних періодів української банківської системи за весь період її існування”, – додав експерт.

За його оцінкою, у разі введення щомісячного спецподатку на прибуток для банків і кредитних спілок фінансові установи будуть змушені знижувати відсоткові ставки за депозитами. При цьому в найбільш складній ситуації опиняться банки, які уклали довгострокові депозитні договори з вкладниками на два-три роки і гарантували відсоткову ставку на весь період терміну дії договору.

Аналогічної точки зору дотримується і заступник керівника департаменту кредитування і депозитів роздрібного бізнесу Першого українського міжнародного банку Аркадій Шидер. “Цей законопроект буде збільшувати витрати банківської системи з пасивоутворюючого напрямку бізнесу, і відповідно може призвести до зменшення відсоткових ставок за депозитами фізосіб. Цей законопроект також може вплинути на фінансовий результат банків, який сьогодні вже значно мінімізований через об’єктивні фактори”, – сказав він.

Як повідомлялося, за урядовим проектом поправок до Податкового кодексу про оподаткування доходів від капіталу (№ 4101а) пропонується ввести щомісячний спеціальний 18% податок на прибуток для банків і кредитних спілок, що нараховується на суму відсотків за вкладами фізичних осіб, одночасно послабивши вимоги до самих фізосіб зі сплати податку на дохід з депозитів. При цьому передбачається також зберегти податок на доходи фізосіб у вигляді отриманих відсотків: 5% – на суму від 410 прожиткових мінімумів на рік (п.м., зараз – 1176 грн) до 820 п.м. і 10% – від 820 п.м. на рік, звільнивши від нього лише доходи за відсотковими вкладами на суму до 410 п.м.

Кабмін також пропонує звільнити фізичні особи з сумою відсотків за вкладами до 410 п.м. на рік (482,16 тис. грн) від необхідності подавати декларацію про доходи.

Як повідомлялося, наприкінці березня цього року був прийнятий закон “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”, яким з 1 липня 2014 року запроваджується прогресивна шкала оподаткування для пасивних доходів у розмірі понад 17 п.м. (20 тис. грн) на рік: до 204 п.м. за ставкою 15%, від 204 п.м. до 396 п.м. – 20%, а понад 396 п.м. – 25%.

При цьому платник податку за підсумками року повинен буде здійснити перерахунок нарахованого (утриманого) податку, подавши декларацію. Звільняються від податку та подання декларації лише фізособи з пасивними доходами до 17 п.м.

Нові поправки до Податкового кодексу, які уряд пропонує ввести в дію також з 1 липня цього року, пропонують замінити податок на пасивні доходи на податок на доходи з капіталу, зберігши прогресивну шкалу 15% -20% -25%, проте піднявши порогові значення до 410 п. м. і 820 п.м.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua