0 800 307 555
0 800 307 555

Підприємства «Смарт-Холдингу» заборгували Форум Банку більш ніж 2 мдрд грн


Підприємства «Смарт-Холдингу» заборгували Форум Банку більш ніж 2 мдрд грн

Компанії, що пов’язані зі «Смарт-Холдингом», перестали обслуговувати борг перед Форум Банком. «У підприємств «Смарт-Холдингу» у Форум Банку є 29 кредитів на 2,18 млрд грн, які від 14 березня не обслуговуються. Заборгованість за відсотками на 11 червня становить 102 млн грн», – повідомило джерело у фінустанові. Дата, коли кредити підприємств групи перестали обслуговуватися, збігається з датою введення тимчасової адміністрації до Форум Банку. Нагадаємо, восени 2012 р. група «Смарт-Холдинг» Вадима Новинського придбала Форум Банк у німецького Commerzbank. Таким чином, підприємства групи входять до числа лідерів з неповернення заборгованості власній фінструктурі.

Керівник PR-департаменту «Смарт-Холдингу» Євген Загорулько інформацію про кредити, надані пов’язаним особам, не підтвердив. «Дані не відповідають дійсності», – відповів він на запит видання.

Підтасовування фактів

На думку учасників ринку, одна з версій, чому компанії “Смарт-Холдингу” не повертають кредити, – конфлікт Вадима Новинського та директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) Василя Пасічника. Новинський нібито всіляко прагнув повернути контроль над фінустановою, для підтвердження серйозності своїх намірів навіть вніс $50 млн на спеціальний рахунок в Нацбанку. Однак вже 20 травня підконтрольна йому компанія Yernamio Consulting Ltd відмовилася від купівлі Форум Банку в цілому і звернулася до ФГВФО з метою змінити свою заявку на створення так званого перехідного банку. Фонд відмовив офшорній компанії у створенні такого виду фінустанови, формальна причина – прогалини в законодавстві, які реально не дозволяють реструктуризувати депозити. Добровільно вкладники банку переводити свої валютні депозити у гривневі і купувати акції перехідного банку в рахунок своїх вкладів не захотіли.

На момент введення тимчасової адміністрації на рахунках Форум Банку знаходилося 2,4 млрд грн юридичних осіб. З них, за словами Новинського, близько 200 млн грн – кошти «Смарт-Холдингу». Фізособам банк заборгував 5,3 млрд грн. Під гарантії (до 200 тис. грн) потрапили лише 38% вкладів. 2,3 млрд грн повинен виплатити ще Фонд гарантування вкладів. Вже цього тижня свій обов’язок виплачувати гроші ФГВФО перекладе на Альфа-Банк (Україна), який 5 червня виграв конкурс з придбання частини активів Форум Банку. «Альфа-Банк в процесі оцінки ситуації в проблемній фінустанові і в разі прийняття рішення готовий прийняти на себе зобов’язання перед вкладниками банку, частина з яких захищені гарантіями ФГВФО», – повідомила прес-служба Альфа-Банку (Україна). Фонд зацікавлений у тому, щоб якомога більше пасивів банку (депозитів) передати разом з активами до Альфа-Банку.

Діряве відро

Шанси для решти вкладників побачити свої гроші зменшуються, адже фінустанова продовжує відчувати проблеми з поверненням кредитів. На момент введення тимчасової адміністрації Форум Банк мав високий рівень проблемної заборгованості, а резервів на її покриття не вистачало. Саме це і стало причиною неплатоспроможності банку. За словами голови НБУ Степана Кубіва, ще в квітні 2013 р. регулятор побачив помилку в звіті Форум Банку на 1,524 млрд грн щодо погіршення якості його кредитного портфеля. Близько 748 млн грн становить прострочена заборгованість перед Форум Банком компаній, які пов’язують зі «Смарт-Холдингом», уточнило джерело «Капіталу» у фінустанові.

Причина проблем банку – в кредитах, виданих іще у 2006 2008 рр., говорив Новинський. «Банк практично кинули кредитори», – нарікав він у березні перед вкладниками. Тоді ж він запевняв, що його обдурили попередні власники банку – група Commerzbank. «Німецька сторона надала не зовсім правдиву інформацію, і одразу розібратися в ній ми не змогли. Щоб зрозуміти справжній стан справ у банку, потрібно було опинитися всередині», – визнавав Новинський. Commerzbank заперечує свою провину, але не надає докладних коментарів, посилаючись на судовий процес зі «Смарт-Холдингом».

Ймовірно, при купівлі банку в «Смарт-Холдингу» переоцінили свої сили повернути проблемні кредити. На момент угоди з Commerzbank керівництво «Смарт-Холдингу» було ознайомлене з найбільшими неплатниками, лідером серед яких були компанії народного депутата Ігоря Єремєєва. Тепер до них додалися й структури, пов’язані з самим Новинським.

Анна Уляницька, Олена Мошенець

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua