0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Через обмеження Нацбанку населення перестало нести валюту до фінустанов


Через обмеження Нацбанку населення перестало нести валюту до фінустанов

Відтік депозитів в січні-квітні поточного року перевищив 75 млрд грн, повідомляв раніше міністр фінансів Олександр Шлапак. Найшвидше скорочується портфель саме валютних вкладів. За перші чотири місяці він зменшився на 17%, тоді як гривневий – на 10%. Від відтоку доларових вкладів найбільше постраждали ПриватБанк ($675 млн), Сбербанк Росії ($355 млн) і Дельта Банк ($192 млн) (див. таблицю). Відтік валютних депозитів з 30 найбільших банків становить $2,8 млрд, або 16% від початку року, повідомляє ОТП Банк.

Відлякали вкладників

На початку 2014 р. бажання вберегти свої заощадження від девальвації стимулювало вкладників зберігати кошти на депозитних рахунках в іноземній валюті. Однак наприкінці лютого постановою Національного банку № 104 було введено обмеження на зняття коштів з валютних депозитів в еквіваленті 15 тис. грн на добу. Після чого інтерес до таких внесків з боку населення відчутно знизився.

«Деякий час після впровадження цього рішення НБУ населення значно активніше стало знімати готівку грошові кошти з рахунків в іноземній валюті», – повідомив «Капіталу» начальник відділу депозитів банку ПУМБ Микита Малясов. При цьому експерт зазначив, що з часом відтік вкладів стабілізувався і навіть пішов на спад. На думку заступника голови правління, керівника роздрібного бізнесу УкрСиббанку Костянтина Лежніна, постанова Нацбанку допомогла зупинити відтік валютних вкладів. У громадян з’явилися побоювання, що будуть введені нові обмеження, в результаті чого приплив валютних заощаджень до банків з боку населення значно знизився.

Профільні асоціації банкірів навіть просили Нацбанк не продовжувати обмеження на зняття валютних вкладів. Незалежна асоціація банків України ще 28 квітня направила регулятору лист з твердженням, що психологічний фактор є одним з головних у питанні відтоку депозитів фізичних осіб. «Адміністративні обмеження на зняття готівки не тільки суперечать чинному законодавству України, а й посилюють негативні настрої населення щодо стабільності банківської системи», значилося в листі асоціації. Але НБУ продовжив обмеження, прийнявши наприкінці минулого тижня постанову № 328, причому цього разу одразу на три місяці – до 1 вересня 2014 р. (до цього цей термін подовжували вже два рази, але всього на один місяць).

Національне питання

У зв’язку з тим, що на зняття гривні Нацбанк обмежень не вводив, відтік вкладів у нацвалюті сповільнюється. А деякі банки почали демонструвати навіть приріст депозитів в нацвалюті. Загальний портфель гривневих депозитів у 30 найбільших за активами банках в січні-квітні зменшився на 13% (–26,7 млрд грн). Але дві фінустанови показали приріст: 179 млн грн залучив ОТП Банк, ще 3 млн грн – ІНГ Банк Україна. Найбільше забрали національної валюти вкладники ПриватБанку (6,6 млрд грн), Ощадбанку (3,7 млрд грн) і Дельта Банку (1,8 млрд грн). Але вже в квітні ПриватБанку частково вдалося повернути вклади: у квітні приплив депозитного портфеля в гривні становив 1,2 млрд.

Анна Павленко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування