3672
Як вплинув стрибок долара на продажі автомобілів і гаджетів
— Валюта
Різка девальвація нацвалюти на початку квітня призвела до збільшення цін на побутову електроніку і гаджети, а також автомобілі. Продавці одразу заговорили про серйозне падіння попиту, але на сьогоднішній день багато товарів опинилися в дефіциті. Перестали завозити? Переполоху додали і розмови про те, що влада планує заборонити імпорт для стабілізації нацвалюти. Такі чутки з’явилися після того, як в Раді зареєстрували відповідний законопроект. «Вести» звернулися до великих продавців авто і техніки для того, щоб прояснити ситуацію. Що стосується побуттехніки, то поставки, які призупинили в першому кварталі, обіцяють відновити в травні, а автоновинки доступні лише під замовлення.
АВТОМОБІЛІ: У ДОЛАРАХ ПОДЕШЕВШАЮТЬ, АЛЕ НЕНАБАГАТО
Сьогодні на складах є запас машин на кілька місяців, – каже президент Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко. – Нові моделі якщо і будуть завозити, то лише під замовлення». Попит у березні-квітні впав в 1,5-2 рази, і в 2014 році, за прогнозами ВААІД, буде продано лише 110-140 тис. авто (у 2013-му продажі склали більше 200 тис.). Падіння може бути ще більшим, якщо уряд не врегулює ситуацію на південному сході, – Донецьк є другим за обсягом споживчим ринком авто після Києва. Всі продавці авто щодня перераховують ціни за курсом, який на 10-15% нижчий від курсу НБУ. «Це все, що ми можемо зробити для споживача», – кажуть автодилери.
«У квітні відбулися три зміни податків (підвищення акцизів, зниження спецмита і скасування утилізаційного збору). Ситуація неоднорідна залежно від обсягу і типу двигуна, – говорить PR-координатор «Ніссан Мотор Україна» Володимир Іванов. – На більшість моделей ціни трохи впадуть в доларовому еквіваленті (на $800-1500. – Авт.). У гривневому зміни також будуть, але вони можуть бути нівельовані зростанням курсу долара». З Івановим згодні й інші автодилери. І щоб утримати продажі, йдуть на поступки. Так, глава правління «Рено Україна» Ян Птачек каже, що компанія зараз робить знижку навіть на ті авто, які вже були розмитнені зі сплатою утилізаційного збору та інших податків. Аналогічно вчинили й імпортери Mitsubishi. А гендиректор «Пежо Україна» Серж Банзе розповів, що компанія для підвищення попиту пропонує вигідні кредити (0% на два роки) і акції зі знижками до 30 000 грн.
Вітчизняний виробник, який від курсу валют залежати начебто не повинен, теж переглядає ціни. “На виробництво та дистрибуцію впливає ринок, а не нормативні акти або закони, – повідомляють у прес-службі корпорації «УкрАВТО». – Тому ціни на авто будуть змінюватися відповідно до економічної та ринкової ситуації».
Прогноз
Таким чином, значного зниження цін на іномарки після скасування утилізаційного збору не відбулося і не відбудеться. Головний критерій ціноутворення – курс гривні. І якщо він буде стабільним, то можна розраховувати хоча б на сезонні розпродажі, коли авто можна буде купити з дисконтом до 20%. Якщо ж девальвація продовжиться, підскочать і ціни.
ТЕХНІКА: ДЕФІЦИТ Є, АЛЕ ТИМЧАСОВИЙ
Незважаючи на те, що девальвація гривні в березні призвела до збільшення вартості побутової техніки та гаджетів для споживача на 25-30%, зниження попиту на цю продукцію спостерігалося лише 2-3 тижні. «У квітні ми спостерігаємо зростання продажів, порівнянне з передноворічними показниками», – говорить керівник департаменту побуттехніки «Samsung Electronics Україна» Володимир Сорокін. PR-менеджер торгової мережі «Фокстрот» Олена Митрофанова розповіла «Вестям», що продажі з початку місяця зросли на 10%: «Люди прагнуть витратити готівкову гривню, зняту з депозитів». Попитом користуються мультиварки, вентилятори, плити, витяжки, відеоприставки, холодильники, пилососи, цифрові камери і смартфони.
Цікаво, що, за даними GFK Ukraine, торгові мережі продали за квартал близько 90 тис. телевізорів (зростання на 10% порівняно з останнім кварталом 2013 року), причому високим попитом (кожен десятий) користуються моделі з діагоналлю вище 60 дюймів (ціни на них стартують від 30 тис. грн). У результаті на телевізори найбільш популярних моделей і виробників навіть виник дефіцит. Правда, тимчасовий. Так, директор з продажів «LG Electronics Україна» Владислав Волжин розповів «Вестям», що закінчуються моделі 2013 року випуску і днями в Україну завезуть модельну лінійку 2014 року. Як показує досвід попередніх років, на старті продажів вона буде на $100-150 вище аналогів-2013, але через кілька місяців ціни впадуть.
В інтернеті дорожче
Вперше за кілька років торгові мережі стали пропонувати товари дешевше, ніж в інтернет-магазинах. «У них є великі замовлення на складах, куплені ще за старим курсом, тому є така можливість», – пояснив «Вестям» ситуацію комерційний директор Асоціації підприємств побутової техніки та електроніки Олег Іванов. Правда, коли ми відвідали кілька магазинів у пошуках низьких цін, то знайшли вигідні пропозиції лише на застарілі моделі (наприклад, 2012 року випуску). В інтернет-магазинах залежаного товару немає, але ціни безпосередньо прив’язані до курсу гривня/долар. «Ми переглядаємо їх, буває, по кілька разів на день. Через це, звісно, падає попит, тож продажі відчутно просіли», – каже власник Rozetka.UA Владислав Чечоткін, а керівник Repka.ua Дмитро Латанський уточнює, що продажі в середньому знизилися на 30-50%.
Прогноз
«Інтернет-магазини будуть прив’язані до курсу долара, бо продають товари з маржею 4-6% і за рахунок її зниження утримати ціни у випадку стрибків курсу не зможуть», – говорить Латанський. А от у торгових мережах залишки незабаром закінчаться. Тому купувати потрібно зараз.
ЕКСПЕРТ: АЛЬТЕРНАТИВИ ІМПОРТНІЙ ТЕХНІЦІ У НАС НЕМАЄ
Президент Українського аналітцентру Олександр Охріменко вважає, що будь-які спроби влади обмежити імпорт приречені на провал: «Ринок просто переміститься в тінь і зросте обсяг контрабанди». І хоча імпортна техніка є серйозним джерелом витоку валюти з країни, перекрити його ми не можемо через обмежене власне виробництво (90% техніки, за даними GFK Ukraine, до нас поставляють з-за кордону). На думку експерта, в найближчий місяць стрибків курсу валюти бути не повинно, а значить, ціни на техніку мінятися не будуть.
Владислав Бовсуновський
За матеріалами: Вісті
Поділитися новиною