Реакція на Крим: до Ради внесли законопроект про вступ до НАТО


Реакція на Крим: до Ради внесли законопроект про вступ до НАТО

У Верховній Раді зареєстровано законопроект на підтримку вступу України в НАТО. Його текст опубліковано на сайті парламенту.

Законопроект являє собою поправки до закону «Про основи національної безпеки». Зокрема, він пропонує внести до статті 6 цього закону, де йдеться про національні пріоритети України, згадку про інтеграцію «в євроатлантичний простір». До статті 8, де перераховані основні напрями державної політики в галузі безпеки, слідом за словами «набуття членства у Європейському Союзі» пропонується вписати «та Організації Північноатлантичного договору».

Крім того, законопроект передбачає внесення поправок до закону «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики». Зі статті 11 пропонується виключити пасаж про те, що Україна є позаблоковою державою. До цієї ж статті (у частині, де перераховані принципи зовнішньої політики) пропонується додати пункт про «членство України в Організації Північноатлантичного договору та участі у створенні європейської системи колективної безпеки».

Авторами документа стали депутати від раніше опозиційної, нині правлячої «Батьківщини»: Олександр Чорноволенко, Валентин Королюк та Борис Тарасюк. Тарасюк, нагадаємо, в минулому був головою місії України при НАТО, згодом керував міністерством закордонних справ. У новому уряді України, сформованому в кінці лютого, отримав посаду віце-прем’єра з європейської інтеграції (на сайті Ради він як і раніше значиться в списку депутатів).

Активним прихильником вступу України в НАТО був колишній президент України Віктор Ющенко. В період його президентства українська влада розраховувала отримати План дій щодо членства (ПДЧ), що передує приєднанню до цього блоку. Однак на саміті, який проходив навесні 2008 року в Бухаресті, Україні, як і Грузії, в ПДЧ було відмовлено. Після поразки Ющенка на виборах, приходу до влади Віктора Януковича і його Партії регіонів питання про членство в НАТО для України по суті було зняте з порядку денного.

Янукович був усунений від влади наприкінці лютого, за це проголосували депутати Верховної Ради, що перейшла під контроль опозиції. Пізніше противники Януковича сформували новий уряд на чолі з одним із лідерів «Батьківщини» Арсенієм Яценюком. Обов’язки президента на сьогодні виконує його соратник Олександр Турчинов. До парламентської коаліції разом з «Батьківщиною» Юлії Тимошенко увійшли також «УДАР» Віталія Кличка і націоналістична «Свобода» Олега Тягнибока.

На початку березня Верховна Рада зверталася до НАТО з проханням про допомогу (з таким зверненням вона виступила на тлі загострення відносин з Росією та рішення Ради Федерації РФ про можливість використання російського військового контингенту на українській території). Депутати просили Північноатлантичний альянс «розглянути використання всіх можливостей для захисту територіальної цілісності суверенітету України».

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Верховна Рада
В Контексті Finance.ua
Опитування