15-мільярдний рятувальний круг для України може виявитися «надувним» — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

15-мільярдний рятувальний круг для України може виявитися «надувним»

Фондовий ринок
2647
Питання щодо стабілізації ситуації в Україні нарешті отримало свій розвиток: напередодні Росія здійснила так званий «жест доброї волі», надавши кредит на 15 млрд доларів і знижку на газ. Чим же вигідні і чим загрожують для нашої країни домовленості, підписані Віктором Януковичем?
Безумовно, обіцянка Володимира Путіна придбати українські євробонди на сумму15 млрд доларів США позитивно відбилася на фінансовій стабільності України. Так, вже до вечора дня, коли відбулася прес-конференція російського президента, прибутковість українських суверенів з погашенням в 2014 році обвалилася майже в два рази – з рівня близько 14% до 7-8%. Після цього котирування кредитно-дефолтних свопів на 5-річні облігації, які торгувалися в області 1100 пунктів, впали до 800. Така суттєва фінансова допомога, безсумнівно, збільшила довіру до України, як до боржника, але водночас міжнародні агентства поки що не поспішають піднімати українські кредитні рейтинги. І тут виникає питання: «Чому?».
Нагадаємо, що серед основних ризиків для нашої країни називалися скорочення товарообігу з РФ і низький рівень золотовалютних резервів. Тепер ЗВР будуть поповнені за рахунок тих самих російських кредитних грошей, а в торгівлі, судячи з настрою керівників двох країн, повинна наступити ідилія. Але, розглядаючи домовленості з точки зору довгострокових макроекономічних перспектив, потрібно відзначити, що на відміну від кредиту МВФ (прогнозна вартість обслуговування 3-4% річних), розміщення єврооблігацій України буде проводитися під більш високий відсоток (заявлено 5%). Причому перший випуск на 3 млрд доларів, швидше за все, повернеться до Росії у вигляді оплати за газ.
Але головною відмінністю цього кредиту від програми фінансування МВФ є те, що Україна не бере на себе жодних зобов’язань з проведення реформ і зможе використовувати цей грошовий ресурс на погашення дефіциту бюджету і підвищення соціальних стандартів для населення напередодні президентських виборів 2015 року. У разі ж так званого «проїдання» кредитних коштів загроза дефолту в Україні зростає в геометричній прогресії. Ситуація буде ускладнюватися також через штучну підтримку курсу гривні, що буде не тільки зменшувати золотовалютні запаси, але і продовжить погіршувати інвестиційний і діловий клімат у країні.
Водночас, будь-які повороти України в бік Європи Росія зможе жорстко припиняти за допомогою горезвісного договору на поставку газу, додаткові умови до якого тепер будуть переглядатися кожного кварталу. А адже остаточна ціна на газ буде розраховуватися саме за цими додатковими угодами.
У підсумку можна сказати, що аж до президентських виборів економічна ситуація в Україні буде стабільною, а фінансові результати великих компаній можуть покращитися. Однак, у разі продовження поточної політики і відсутності структурних реформ, потрібно дуже пильно розраховувати ризики на 2015 рік. Що стосується безпосередньо перспектив корпоративного сектора, варто зазначити, що після низки заяв, як з боку Росії, так і України, торговим відносинам двох держав, теоретично, нічого не загрожує. Проте по факту це поліпшення відчули далеко не всі.
Зокрема, вагонобудівні підприємства як і раніше не збільшили плани з випуску продукції. По-перше, тому що в РФ через кризу на неї і так слабкий попит. А по-друге, в останні роки Росія вела інтенсивну роботу з імпортозаміщення, яка саме в цій галузі дала один з найкращих результатів. Навряд чи росіяни тепер принесуть в жертву прибуток вітчизняних заводів, щоб повернути на ринок українських виробників. Хоча за умов чесної конкуренції наші заводи таки можуть спробувати поборотися за місце під сонцем, але поки що все виглядає не дуже райдужно.
Для українських металургів у принципі зниження на газ не критично, оскільки частка блакитного палива у собівартості готової продукції становила від 5% до 7%, і на багатьох підприємствах вже були впроваджені технології вдування вугільного пилу. Крім того, структура реалізації продукції у більшості метпідприємств досить диверсифікована і має меншу залежність від політики РФ, порівняно з тим самим важким машинобудуванням.
Головний плюс від врегулювання конфлікту з Росією отримають авіабудівники і трубники. Але і тут, як завжди, є свої нюанси. За неофіційною інформацією навіть під час так званих «торгових воєн», продукція тієї ж «Мотор Січі» не відчувала особливих труднощів на кордоні в силу того, що замовлення для оборонного комплексу через їхню стратегічну важливість, якщо й затримувалися, то не надовго. Але, безумовно, намір зібрати 80 літаків марки Ан-124, який за заявою прем’єр-міністра України Миколи Азарова, принесе астрономічну для нашої економіки виручку в розмірі 12,89 млрд доларів, дуже позитивний. За оцінками експертів попит на найбільші в світі літаки Ан-124 «Руслан» може становити близько 260 машин. На цьому тлі котирування “Мотор Січ” на Українській біржі піднялися з 1550 до 1700 грн за акцію і, судячи з усього, продовжать зростання в майбутньому році. Компанія знову стала однією з найбільш перспективних на ринку.
З трубниками ситуація дещо інша. Навіть у період «торговельної блокади», з боку «Газпрому» надходили прохання збільшити квоти на українські труби, адже їх якість явно краща, ніж у продукції, виробленої, наприклад, в РФ. Особливо це стосується труб великого діаметру. За нашими оцінками поставки труб на російський ринок наступного року можуть збільшитися на 25-35%. Це, в першу чергу, має збільшити виручку корпорації «Інтерпайп» і Харцизького трубного заводу, який входить до складу холдингу «Метінвест».
Що стосується хімічної промисловості, підконтрольної Дмитру Фірташу, то постачання газу на підприємства, що входять до холдингу мільярдера, здійснюються за ціною 260 доларів за тисячу кубометрів, і у них навряд чи виникнуть проблеми з подальшою пролонгацією контракту.
Підводячи підсумки, варто сказати, що загалом кредит і зниження цін на газ, безумовно, позитивно вплинуть на економічну ситуацію в Україні, але тепер на другий план відходить необхідність структурних реформ. Швидше за все, в 2014 році ми побачимо утримання обмінного курсу гривні на стабільному рівні, що порівняно з політикою більшості світових банків, спрямованою на знецінення національних валют і стимулювання інфляції, виглядає абсолютно абсурдно. Крім того, варто очікувати, що значна частина кредитного ресурсу буде використана для підвищення соціальних стандартів напередодні президентських виборів. В результаті, вартість обслуговування державного боргу буде зростати набагато швидше, ніж економічні показники країни. А ймовірність дефолту і неконтрольованої інфляції по закінченні двох років після отримання кредиту від РФ зростає, незважаючи на миттєву стабілізацію в українській економіці.
Керівник департаменту аналітики компанії «Майстер брок» Леонід Белозерський
За матеріалами:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас