0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Українські банки обклеюють під'їзди боржників їх фотографіями


Українські банки обклеюють під'їзди боржників їх фотографіями

Банки та колекторські компанії розгорнули нову атаку на позичальників-боржників. Вони більше не обмежуються дзвінками і листами клієнтам, а почали розклеювати за місцем проживання оголошення-попередження з фотографіями. «Мені зателефонувала шокована дружина:«У нас весь під’їзд обклеєний твоїми фото з ​​підписом «боржник». Навіщо ти знімав гроші з кредитної картки?! А найдивніше, що моїй кредитці вже близько двох років, на ній було близько 50 грн і я нею не користувався. Прибіг в банк, і з’ясувалося, що мій борг складає 45 грн. А виник він через те, що банк стягнув з мене річну плату за користування пластиком. Дівчата-операціоністи заспокоїли: «Не переживайте, от якби ваш борг перевищив 30 тис. грн., то ми розмістили б за місцем проживання білборд з фото», – розповів «Вістям» підприємець Олександр (Київ).

НАЙМАЮТЬ РЕКЛАМНІ АГЕНТСТВА

Причини свого завзяття банкіри пояснюють лише неофіційно: «Власники вимагають від своїх банків збільшення прибутку. І фінансисти сьогодні не звертають уваги на розмір заборгованості. З одним і тим же завзяттям вибивають борги як в 45 грн., так і в 5-8 тис. грн. Самі банкіри фото не розклеюють, а залучають до цього треті структури, нерідко навіть рекламні агентства», – розповів «Вістям» заступник голови одного з банків. При цьому, зі слів адвоката Ростислава Кравця, раніше банки лише практикували наклейки – на дверях квартир поміщалося оголошення, що тут живе боржник, і вказувався телефон банківського працівника, з яким потрібно зв’язатися і погасити заборгованість.

На фотографіях найчастіше спеціалізуються колекторські компанії. «Вони діють за принципом: «На війні всі методи хороші». Як би там не було, а фотосесію для майбутніх розсилок проводять банкіри (якщо вони згодом передають справи клієнтів колекторам, то віддають разом з ними і фотобази). «Багатьма банками практикується фотозйомка позичальника за допомогою веб-камери під час підписання кредитного договору за згодою самого позичальника», – повідомила «Вістям» старший юрист юргруппи LCF Олена Волянська.

Банкіри визнають, що збирають бази фотографій своїх клієнтів. Але не зізнаються офіційно в розклеюванні фото дрібних боржників. «Ми вже п’ять років ведемо кампанію проти шахрайства під час отримання кредитів і розміщуємо у відкритому просторі зображення осіб, щодо яких є неспростовні докази отримання в банку кредиту за підробленими документами або іншими шахрайськими способами. За всіма цими особами матеріали передані до МВС, ми ведемо розшук шахраїв і просимо допомогти в цьому наших клієнтів», – сказали нам у прес-службі Приватбанку.

Зіа слів фінансистів, найактивніше гасять кредитні заборгованості після наклеювання на двері квартир боржників банківських номерів телефонів. Більш масштабними акціями фінансисти загрожують лише великим неплатникам. «Банки можуть використовувати білборди з фотографіями недобросовісних позичальників за заставними кредитами на великі суми, корпоративним позиками, кредитами на малий і середній бізнес. Враховуючи вартість розміщення таких оголошень, йдеться про заборгованість на значні суми», – запевняє директор департаменту по роботі із заборгованістю банку«Ренесанс Кредит» Ольга Варламова.

ВИМАГАЙТЕ КОМПЕНСАЦІЮ

Що б не говорили банкіри, але права громадян захищені законом. «Розміщення зображення боржника без відкриття кримінального провадження та резолюції слідчого або суду є порушеннями статті 308 Цивільного кодексу. За цією статтею, фотографії із зображенням фізосіб можуть публікуватися і поширюватися лише за згодою цієї людини», – розповів «Вістям» партнер юрфірми Vox Legum Михайло Спасов. З цього правила є лише два винятки: фото дозволяється поширювати під час розшуку зниклих людей і злочинців.

У всіх інших випадках людина, скільки б вона не був винна банку, має право на компенсацію. «Боржник може розраховувати на захист своїх честі і гідності, а також на компенсацію моральної шкоди», – запевнив адвокат Костянтин Цуперяк. Все, що для цього потрібно, це подати позов на банк або колекторську компанію і відстояти свої права в суді.

ВСІ ДО СУДУ

Такі наклейки з’являються все частіше на будинках українців. Голова Асоціації зовнішньої реклами Артем Біденко вважає, що це незаконно: не можна публічно давати оцінку дій боржника до рішення суду. «Але провину банку довести складно. У суді вони можуть сказати, що це не вони розвішують оголошення, а їх вороги, наприклад», – говорить Біденко.

Олена Лисенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

В Контексті Finance.ua
Опитування