Як швидко стати мільйонером?
Ейке Батіста, колись найбагатший підприємець Бразилії, переживає не найкращі дні. Його основний актив – нафтокомпанія OGX – подала на банкрутство, інвестори погрожують судами, а статок, який ще півтора роки тому становив понад 30 мільярдів доларів, впав нижче позначки в мільярд. Талановитому і вміючому ризикувати бізнесменові і раніше доводилося втрачати гроші, але збитки в таких масштабах за такий короткий період часу він терпить вперше – падіння Батісти виявилося таким же стрімким, як і зліт.
Ейке Батіста довго залишався в тіні свого знаменитого батька – Елієзера Батісти, який у 60-х роках очолював бразильське міністерство гірничорудної промисловості та енергетики, а також кілька років працював гендиректором державної гірничої компанії Vale do Rio Doce (приватизована в 1997 році). Як водиться в таких випадках, всі члени сім’ї заперечують, що старший допомагав молодшому. Елієзер стверджує, що його син з самого дитинства мав здатність доводити почате до кінця. За словами Батісти-молодшого, наявність відомого батька, навпаки, була для нього тягарем, оскільки глава Vale і близько не підпускав сина до бізнесу держкомпанії для уникнення конфлікту інтересів. Запитання про допомогу батька в бізнесі викликають у Ейке досить різку реакцію. «Я почав свій бізнес з нуля», – заявляв Батіста в 2010 році, в період розквіту своєї імперії.
Молодий металург
Дитинство Батіста провів на батьківщині, а з 12 до 23 років жив у Німеччині, куди переїхав з батьками (батько Ейке в той період займався міжнародною експансією Vale). Після школи Ейке Батіста вивчав металургію в Університеті Аахена і, за його власними запевненнями, працював страховим агентом, щоб оплачувати навчання. У 1979 році він повернувся до Бразилії і спробував свої сили в торгівлі металами, завдяки чому вже через півтора року заробив шість мільйонів доларів комісійних. Початківець-бізнесмен вклав гроші в золотодобування, але спершу прогорів, втративши 5,7 мільйона.
Згодом, правда, старателі вийшли на рівень видобутку, що приносило по мільйону доларів на місяць. Батіста продав частки в проекті декільком партнерам, розділивши ризики. До того часу в розробці у підприємця були вже п’ять рудників в Бразилії, один в Чилі і два в Канаді. Його бізнесом зацікавилася канадська TVX Gold, яка купила у Батісти один з рудників. З часом бізнесмен став гендиректором і найбільшим акціонером цієї компанії, проте удача відвернулася від нього: TVX посварилася з одним з партнерів, і її акції почали стрімко падати. Батіста, знову втративши більшу частину інвестицій, відійшов від управління компанією і на початку 2000-х років заснував гірничорудну MMX.
У нову компанію він вклав 300 мільйонів доларів власних коштів і 200 мільйонів, узятих в кредит в Banco Itaú. У 2006 році MMX вийшла на IPO (первинне розміщення акцій) і залучила понад півмільярда доларів. Через два роки компанія продала дві копальні південноафриканської Anglo American за 5,5 мільярда доларів. У грудні 2007 року ще одна структура Батісти – енергетична MPX Energia – провела IPO на 1,1 мільярда доларів. У 2008 році відбувся вихід на біржу нафтокомпанії Батісти OGX. У рамках цього IPO вдалося залучити 4,1 мільярда доларів. OGX була гордістю Батісти, компанія через кілька місяців після заснування стала найбільшим приватним гравцем у нафтогазовому секторі країни.
До 2012 року Батіста значився засновником п’яти компаній, акції яких торгувалися на біржі. Його статок перевищував 34 мільярди доларів (за даними Bloomberg). У рейтингу мільярдерів Forbes в 2012 році підприємець увійшов до першої десятки з результатом в 30 мільярдів доларів.
Батіста не збирався зупинятися на досягнутому. Він планував обійти за обсягом статку багатющого бізнесмена Карлоса Сліма (73 мільярди доларів) і стати найзаможнішою людиною у світі. Батіста прогнозував, що до 2020 року стане володарем 100-мільярдного статку. Бізнесмен любив повторювати, що працює на благо Бразилії, але при цьому не забував згадувати на своїй сторінці в Facebook, наскільки він багатий.
У Батісти хороші відносини з владою; бізнесмен удостоювався похвальних відгуків від вищих посадових осіб. «Я думаю, Ейке втілює собою особливий вид підприємця, – говорила президент країни Ділма Руссеф. – Це людина, яка ставить перед собою дуже амбітні цілі і робить все, щоб добитися їх». Батіста не приховує своїх відповідних теплих почуттів до властей. Злі язики подейкують, що стрімким зростанням свого статку бізнесмен зобов’язаний якраз цим теплим стосункам. Батіста воліє пояснювати успішну кар’єру банальним везінням і важкою роботою. Швидше за все, підприємець правий, тому що хороші відносини з владою у нього збереглися, а от бізнес пішов гірше нікуди. Мабуть, удача відвернулася.
Нафта пішла під землю
Перші відгомони майбутнього краху OGX пролунали ще навесні 2011 року. Тоді результати незалежного аудиту показали, що перспективи компанії не такі вже райдужні. Незважаючи на те, що її резерви зросли на 60 відсотків, інвестори кинулися розпродавати акції OGX. Справа в тому, що, за даними незалежної перевірки, значна частина нафти може виявитися недосяжною. Батіста розкритикував звіт і пообіцяв здивувати інвесторів.
Як виявилося, до того часу точка неповернення вже була пройдена. За даними консалтингової компанії Economatica, вартість всіх компаній Батісти з грудня 2011 року по серпень 2012 впала майже на 40 відсотків, до 19 мільярдів доларів. Весь цей час бізнесмен стверджував, що не втрачає гроші, хоча його статок до того моменту зменшився до 15 мільярдів доларів. Батіста загрожував інвесторам, які грали на біржі проти нього, що вони в кінцевому підсумку залишаться «без штанів», тоді як у його компанії все буде добре.
Побоювання аудиторів про погану досяжність нафти виправдалися: рівень видобутку у OGX виявився невисоким. Компанія публікувала квартальні звіти один гірше іншого; організація витрачала великі суми, намагаючись ввести в експлуатацію нові родовища; збитки наростали стрімкими темпами. Як пише Bloomberg, в кінцевому підсумку виявилося, що в грошовому вираженні Батіста і його команда завищили резерви на трильйон доларів.
Паніка інвесторів призвела до падіння акцій OGX на 96 відсотків за минулі 12 місяців. На початку вересня Forbes виключив Батісту зі списку мільярдерів, так як його статок опустився нижче позначки в мільярд. Чутки про те, що OGX набрала боргів і може подати заяву про банкрутство, ходили вже давно. Компанія в останні місяці намагалася домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу в розмірі п’яти мільярдів доларів, але не вийшло: 30 жовтень OGX звернулася до суду Ріо-де-Жанейро з заявою про банкрутство.
Процедура банкрутства в Бразилії, як і в США, передбачає захист від кредиторів і можливість продовжити діяльність. Така практика була введена в 2005 році. Статистика невтішна: з чотирьох тисяч компаній, що пройшли через процедуру захисту від кредиторів, тільки один відсоток зміг відновити діяльність. Ймовірність повернення до роботи OGX, може, і є, але шанси дійсно виявити ті обсяги нафти, які були заявлені спочатку, мізерно малі. Втім, хто знає, раптом Батісті знову посміхнеться удача.
Сергій Козловський
За матеріалами: Лента.РУ
Поділитися новиною