20149
У разі дефолту США долар в Україні впаде до 4 гривень - думка
— Валюта
Очікування дефолту США продовжує опускати курс американської валюти на світових ринках. Бакс подешевшав з $ 1,3565/євро до $ 1,3601/євро. На цьому тлі європейська валюта додала і на українському безготівковому ринку, досягнувши 11,1145 грн/$. Позбавляючись від долара, інвестори щосили скуповували золото, так що ціни на нього швидко зростають.
ВІД БАКСІВ НЕ ПОЗБУТИСЯ. Поки подорожчання золота і євро не носить панічного характеру, але в міру наближення 17 жовтня – дати виплат по американському державному боргу – експерти прогнозують зростання істерії на світових ринках. «Якщо США допустять не технічний (зі зривом термінів виплат), а повноцінний дефолт (з повною відмовою від погашення боргів) – це буде справжня катастрофа. Різкого обвалу курсу долара у світі буде не уникнути», – запевнив «Вести» старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
Правда, експерти все ж упевнені, що світові лідери ще з вересня тримають на контролі ситуацію в США і мають запасний план на випадок, якщо Барак Обама не зможе домовитися з Конгресом про підвищення планки з держборгу і заплатити за боргами. «Такі країни, як Китай, які мають величезні доларові запаси, виразніше всіх розуміють масштаби можливої катастрофи. І напевно зроблять все, щоб не допустити краху», – сказав нам президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
Власникам долара буде вкрай складно від нього позбавлятися. І не тільки тому, що накопичений на рахунках бакс, у випадку дефолту в США, мало хто захоче купувати. «А ще й тому, що левова частина доларів вкладена в американські держоблігації, позбутися яких буде неможливо», – зазначив Олександр Жолудь.
ОБВАЛ ДО 4 ГРН/$. Якщо відбудеться дефолт, то що буде з курсом долара в Україні? Відзначимо, що зараз у нас в країні формується тільки курс гривня/долар. Курс гривня/євро обчислюється множенням доларового курсу в Україні на світове котирування долар/євро. Якщо долар у світі після дефолту піде вниз (а впасти він може аж до двох доларів за євро і навіть нижче), то не виключено, що влада прив’яже нашу валюту до євро. «У такому випадку при збереженні нинішнього курсу гривня/євро, долар може обвалитися до 4 грн», – упевнений президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Правда, теоретично можливий і інший варіант – коли нинішній курс гривня/долар (8) залишиться незмінним, і тоді євро значно зросте. У будь-якому випадку, від бакса наша економіка швидко «відв’язатися» не зможе. «Гігантська частина активів і пасивів в Україні зосереджена саме в американській валюті. У ній номіновано зовнішньоекономічні договори по металу, сільгосппродукції, енергоносіям і хімії», – зауважив «Вістям» Олександр Сугоняко.
За оцінками фінансистів, на поточний момент близько 65-70% зовнішніх контрактів виражені в доларі, і їх перепідписання в іншій валюті може зайняти від 6 до 12 місяців. «Оптимальний варіант для нас – це прив’язати гривню до євро. Але в кризовий момент центробанки світу заради захисту світу від американського дефолту можуть піти на неординарний крок – прив’язатися до штучної валюти МВФ. Це так звані «спеціальні права запозичення», – сказав нам Олександр Охріменко.
Чого точно не захоче наша влада – це міняти валюту держборгу. За даними Нацбанку, 77% зовнішнього боргу нашої країни номіновано в доларі, і, у разі обвалу американської валюти, ми зможемо його серйозно здешевити (на євровалюту доводиться 10,5% боргу, а на російський рубль – 2,5%).
ГЛОБАЛЬНИЙ ЗАНЕПАД. Загалом українська економіка програє від дефолту США. «Свій ефект дасть те, що прийнято називати глобалізацією, адже наша країна не стоїть осібно від інших. Як тільки у інших держав виникнуть економічні проблеми через Сполучені Штати, вони різко скоротять покупки нашої продукції. До нас буде надходити менше коштів, почнуть скорочуватися виробництва, робочі місця, споживання і так далі», – резюмував перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.
У такій ситуації залишається лише сподіватися, що дефолту в США не трапиться, і республіканці з демократами знайдуть спільну мову.
За матеріалами: Вісті
Поділитися новиною