3009
Що буде з цінами на квартири в Києві та регіонах - думка експертів
— Нерухомість
У першому півріччі 2013 р. в Києві та області було проведено 29,9 тис. угод на ринку житлової нерухомості. Це на 4% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Такі дані надали в Асоціації фахівців банківської оцінки України (АСБОУ) з посиланням на Держреєстр майнових прав на нерухоме майно.
За їх інформацією, київський регіон – єдиний , який продемонстрував зростання угод за січень-червень 2013 Наприклад, у Житомирській області за перші шість місяців поточного року кількість покупок і продажів житла відносно відповідного періоду 2012 р. скоротилася на 7,7 % (до 4,9 тис.), в Івано-Франківській – на 14% (до 3 тис.). Найбільше падіння зафіксовано у Львівській області – на 21% (до 7,3 тис.). У Криму кількість угод практично не змінилася.
Сформована ситуація пояснюється тим, що в Києві зосереджений платоспроможний попит, підтвердив генеральний директор дніпропетровської будівельної компанії “Созидатель” Олександр Турчин.
“Наприклад, на ринку первинної нерухомості Дніпропетровська продажі за перше півріччя 2013 знизилися на 15-20% порівняно з аналогічним періодом минулого року”, – підкреслив він.
Перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак пояснив, що фінустановам цікаво кредитувати успішні і великі компанії, і додав, що “у регіонах будують мало”.
Складно отримати кредит у банку і на покупку старого житла.
“Початковий внесок на вимогу деяких фінансових структур досягає 50% від вартості об’єкта”, – говорить директор львівського ріелторського бюро “Варіант” Андрій Борисов.
Восени тенденція скорочення кількості угод торкнулася і Києва. Віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал відзначив, що у вересні нинішнього року в столиці зареєстровано угод на 30-40% менше, ніж у вересні 2012-го.
На колишньому рівні залишилася кількість угод у деяких регіонах – Львові, Харкові та Дніпропетровську. Виняток склала Одеса, де, за словами президента АСБОУ Сергія Фролова, триває сплеск активності, що почався ще влітку.
Це пов’язано з тим, що з 1 вересня 2013 набули чинності обмеження щодо розрахунку готівкою до 150 тис. грн, тому більшість потенційних покупців постарались придбати нерухомість в червні-серпні, прокоментував ситуацію Топал.
З 1 листопада набирають чинності нові правила оцінки нерухомості, і тепер Фонд держмайна буде відслідковувати оцінку, що не дозволить продавцям і покупцям занижувати реальну вартість нерухомості. За прогнозом президента АСБОУ Сергія Фролова, до 1 листопада на ринку буде спостерігатися активність покупців, а після “слід чекати спаду”.
Через введення нових правил оцінки угод на вторинному ринку стане менше, вважає директор з маркетингу та продажу житлового комплексу RiverStone Ангеліна Деревльова.
Вона пояснює, що на первинному ринку працюють схеми інвестування житла, які не мають на увазі не тільки оцінки, але і наявності майна – воно з’являється тільки після оформлення права власності.
“Якщо ж забудовники продають вже готові квартири з документами, то тут працюють інші процедури. Якщо, наприклад, продає замовник будівництва, оцінка не обов’язкова. А якщо фонд, то майно підлягає обов’язковій оцінці у акредитованого оцінювача. Таким чином, нововведення на ринку оцінки не торкнулися первинного ринку”, – прокоментувала Деревльова і дала прогноз, що столичні новобудови подорожчають за підсумками 2013 р. у порівнянні з 2012 р. на 6%.
Столична ж “вторичка”, на думку президента Союзу фахівців з нерухомості України Олександра Рубанова, подешевшає на 3-5%. Він додає, що аналогічна ситуація спостерігатиметься і в інших регіонах країни, оскільки попит на вторинну нерухомість там теж знижується.
За матеріалами: Капітал
Поділитися новиною