Комп'ютерна програма складе таємні пазли "штазі" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Комп'ютерна програма складе таємні пазли "штазі"

Кримінал
2259
У Німеччині створили комп’ютерну програму, яка автоматично відновить документи “штазі”, знищені співробітниками спецслужби НДР незадовго до падіння Берлінського муру.
Протягом 40 років співробітники міністерства державної безпеки НДР – “штазі” – спостерігали за громадянами країни та ретельно все документували: протоколи прослуховувань, вилучену кореспонденцію, дані про шпигунську діяльність та співробітництво із Заходом. За кілька місяців до падіння Берлінського муру 1989 року вони намагалися замести свої сліди.
Документи, які не вдалося знищити офісним шредером, “штазівці” шматували вручну. Однак тоді мешканці НДР зупинили співробітників “штазі”. Від діяльності спецслужби залишилися 180 кілометрів неушкоджених документів та 15 тисяч мішків з паперовими клаптиками та обрізками.
П’ять років потому уже в об’єднаній Німеччині відкрили перший коричневий мішок з клаптиками паперу, з яких треба було зібрати єдину картину. У Німеччині вважають, що відновлення знищених документів важливе для вивчення політичного режиму НДР.
Пазл без оригіналу
Складати мозаїку ще тоді почали 40 людей, однак цей процес триває і донині. Основну роботу, як і тоді, роблять вручну, але нині нею займаються лише 12 співробітників Федерального відомства з роботи з архівами “штазі”. Інес Шплеттштессер працює в будівлі, де раніше розташовувалося міністерство державної безпеки НДР. На її величезному столі лежать шматки паперу різного кольору, форми та розміру. “Я беру купку, в якій бачу подібність у окремих елементах, і намагаюся зібрати пазл. Якщо пощастить, то документ розрізали лише раз”, – пояснює Інес Шплеттштессер.
Вона не знає, яким буде результат. Вона навіть не певна, що у мішку знаходяться рештки одного й того самого документа. “Бувало, наш співробітник протягом двох років розбирав один мішок, але в результаті нічого не отримував”, – розповідає один з керівників проекту Йоахим Гойслер.
Комп’ютер на допомогу
Уже 18 років триває робота над відновленням документів “штазі”. Однак на реконструкцію тільки найбільш важливих паперів можна витратити ще кілька десятиліть. Щоб пришвидшити цей процесс, уряд Німеччини 2007 року доручив Інституту виробничого обладнання та будівельних технологій Товариства імені Фраунгофера розробити комп’ютерну программу, яка б автоматично та швидко здійснювала б цю роботу. І ось на початку цього року почала працювати програма ePuzzler.
Спочатку шматки пaперу за допомогою спеціального сканера перетворюють у цифрову форму – вони відображаються на екрані великого монітора, розташованого на стіні. Після цього програма починає збирати пазл. “У кожного шматочка є низка ознак, які його характеризують”, – розповідає керівник проекту Бертрам Ніколай. За його словами, комп’ютер може розрізняти колір, форму та сорт паперу, а також визначити, чи був текст на ньому написаний чи надрукований. “Програма підбирає фрагменти, у яких найбільша кількість збігів”, – пояснює Бертрам Ніколай.
Науковий співробітник інституту Роберт Циммерман демонструє, як це працює. Він натискає кілька клавіш, і за кілька секунд окремі фрагменти на екрані починають пересуватися, складаючись у мозаїку.
Перевірка на міцність
Програму ePuzzler вже використовують для відновлення архіву. Однак перед тим, як встановити її на багато комп’ютерів, німці вирішили перевірити її на “витривалість”. Для цього за допомогою програми треба буде зібрати документ зі шматків із 400 мішків.
Фахівцям Інституту виробничого обладнання та будівельних технологій треба буде вирішити ще одну проблему перед тим, як почнеться масове застосування ePuzzler: як автоматизувати очищення, вирівнювання та викладення клаптиків паперів на скляну поверхню сканера. Поки що для цього треба дуже багато персоналу.
Однак повністю відмовитися від допомоги людей не вийде. Адже хтось має вирішувати, що саме підлягає відновленню, усувати проблеми, якщо програма дасть збій, а також роздруковувати та розподіляти по папках оцифровані та реконструйовані документи.
Анґеліка Таннгоф, Олена Перепадя
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас