Вітання по муках — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вітання по муках

Казна та Політика
1937
24 серпня Україна відсвяткувала двадцять другу річницю незалежності. Традиційні привітання політиків до цього свята на цей раз вселяють побоювання – навіть у вищих ешелонах влади і в опозиційних політиків звертають увагу на прийдешній розкол українців.
Хрест на економіці
Звернення президента до народу України з приводу незалежності було коротким. У ньому Віктор Янукович традиційно привітав українців зі святом, і, як годиться “регіоналу”, згадав про економічну стабільність і добробут. Правда, цього року у промові президента було одна “новинка” – він згадав про хрещення Русі і прив’язав цю подію 1025-річної давнини до євроінтеграції. “Прийняття християнства як державної релігії стало історичною віхою, яка підняла Київську Русь на новий цивілізаційний рівень і ввела її в сім’ю християнських європейських народів”, – заявив президент. І це був єдиний раз, коли глава держави, що має законодавчо закріплений курс на євроінтеграцію, у своїй промові сказав про Європу. Про листопадовий саміт “Східного партнерства” у Вільнюсі, який обіцяє стати доленосним, – ні слова…
Втім, у своєму зверненні до народу Янукович не лише констатував які б то не було факти, а й закликав українців. Цього разу – до об’єднання заради будівництва “економічно потужної, демократичної і незалежної України”.
У виступі на урочистому зібранні з приводу свята, ці тези були розгорнуті більш докладно. Президент нагадав про часи “дикого капіталізму”, і знову закликав українців до єдності. Янукович і тут не зміг не згадати про “економічні досягнення”. “Закінчується велика приватизація. Не держава, а приватна ініціатива, конкурентне змагання управляють поділом ресурсів між точками зростання економіки. Держава своєю політикою і здійсненням національних проектів закладає макростимули для розвитку та інвестиційної активності. Стабільна гривня створює підстави довгострокових капіталовкладень і гарантує справедливий рівень нагороди за працю”, – зазначив президент. Крім того, Янукович згадав не лише про хрещення Русі, але і про такі дати, як 70 років звільнення України від фашистських загарбників і 80 років “трагедії Голодомору”. Примітно, що і в цій своїй промові президент говорив про євроінтеграцію. “Для України асоціація з Європейським Союзом стає важливим стимулом для подальшого формування європейської держави”, – заявив Янукович. Втім, він наголосив – євроінтеграція не значить відмову від відносин з Росією. “У той же час ми повинні зберегти і продовжити поглиблення наших відносин, інтеграційні процеси з Росією, країнами євразійського співтовариства, іншими світовими лідерами і новими центрами економічного розвитку”, – зазначив український президент. Тим не менш, Янукович наголосив – євроінтеграція – ось пріоритет для України. “Упевнений, що у нас вистачить сили і терпіння, щоб гідно відповісти на виклики сьогодення та побудувати сучасну, розвинуту Україну – спадкоємицю Київської Русі, сильну європейську державу XXI сторіччя!”, – Підсумував президент.
Лідер пропрезидентської Партії регіонів Микола Азаров у своїх привітаннях був більш лаконічним. Президентську ідею об’єднання українців Азаров обійшов стороною, проте не забув нагадати про економічні успіхи уряду. “Так, попереду у нас з вами ще багато роботи, щоб забезпечити стабільний економічний розвиток. Але ця праця вже не здається непідйомною: в нашому житті вже багато фактів, які свідчать, що ми здатні побудувати у своїй країні заводи і фабрики, медичні центри і школи, спортивні споруди і транспортні магістралі, мости кращого світового рівня… Нехай Бог береже Україну, а ми – розвиваємо її”, – зазначив прем’єр-міністр. Примітно, що в своїй промові і Азаров звернувся до теми хрещення Русі, заявивши, що це багато до чого зобов’язує.
На відміну від обережно-оптимістичних промов президента і прем’єр-міністра промови лідерів опозиції закликали до боротьби і були вельми песимістичні щодо сьогодення України.
Свято не для всіх?
Лідер опозиції Юлія Тимошенко у своєму зверненні до українців заявила: європейської країни з України поки не вийшло. “Тоді, 22 роки тому, ми вірили, що через двадцять, та ні – вже через десять років у нас буде побудовано сильну, демократичну, правову державу, органічну частину об’єднаної Європи. Поки що цього не сталося”, – заявила Тимошенко. “Сьогодні ми йдемо через історію. Це не легка романтична прогулянка. Ми йдемо з кайданами на ногах, з рекордною корупцією правлячої Сім’ї, з торговою блокадою на північних кордонах, з узурпованою частиною нашого Криму, з божевільною протидією нашим європейським перспективам, з болем в душі, з труднощами і проблемами”, – описала вона сьогодення України. Проте, Тимошенко вірить у світле майбутнє. Тільки чи для всіх? Передостанній абзац її промови свідчить – лідер опозиції розуміє націю швидше етнічно, а не політично. Так, Тимошенко зазначає: “у нас своя земля, своя історія, свої герої і буде обов’язково своє вистраждане майбутнє”. По суті, лідер опозиції б’є по “больових точках” якраз роз’єднуючих громадян України, і цим самим Тимошенко у своєму привітанні мало не радикальніше лідера “Свободи” Олега Тягнибока, який у своїй святковій промові зазначає про мету своєї партії – “українську Україну”. Фактично, ці обидва політики викреслили представників інших народів з української політичної нації. А значить, при приході їх до влади питання про єдність України заграє новими фарбами.
У той же час, ще один опозиційний політик – Віталій Кличко – у своєму привітанні був досить нейтральний. “Сьогодні завдання кожного громадянина України полягає в тому, щоб наповнити незалежність нашої держави справжнім сенсом, докласти максимум зусиль для будівництва нової, процвітаючої європейської країни. Ми зробимо Україну державою, в якій поважають свободи і права кожного громадянина, де верховенство право і закон, а головною цінністю є людина”, – зазначив Кличко. При цьому, починаючи мотопробіг разом з байкерами, Кличко теж зупинився на європейському шляху України. “Наша країна завжди була частиною Європи. І саме тому перспектива підписання угоди є життєво важливою для України. Це – наш шанс. Шанс на краще майбутнє, шанс жити за обов’язковими і єдиними для всіх правилами, шанс для всіх українців на гідне життя! І ми не маємо право його втратити!”, – заявив він.
Примітно, що настільки єдина на словах опозиція в День Незалежності була роз’єднана. Так, Арсеній Яценюк був у Києві на мітингу біля пам’ятника Тарасу Шевченку, Олег Тягнибок – у Кременчуці перепливав Дніпро, а Віталій Кличко виїхав з Києва на чолі колони байкерів. “Це узгоджений формат опозиції. Ми це обговорили у Львові, де ми разом були на Всесвітньому конгресі українців”, – пояснив такий формат Яценюк. Тим не менш, це може означати і те, що лідери опозиціонерів вже розпочали свою президентську кампанію. Тим більше, деякі з них – той же Тягнибок – вже заявили про початок боротьби за президентське крісло. “У країні вже фактично розпочалася президентська кампанія. Її почала активно вести влада, використовуючи адмінресурс, різні форми тиску і маніпуляції”, – зазначив Тягнибок. Поки опозиціонери звинувачують в початку президентської кампанії владу, однак те, що вони виявилися не разом на День Незалежності, свідчить – ні про яку “об’єднану опозицію” мови йти не може. А вітальні промови опозиціонерів, швидше роз’єднують громадян України, свідчать про їх розуміння єдності. У той же час, їм протистоїть влада, яка, якщо судити по промовам президента і прем’єр-міністра, крім морально застарілих гасел про “покращення”, тільки в більш розгорнутому вигляді, і поздоровлень з хрещенням, нічого альтернативного запропонувати українцям не може.
Борис Рудь
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас