«ЛУКойл» перезапускається в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«ЛУКойл» перезапускається в Україні

Казна та Політика
2175
Нафтохімічні підприємства «Лукойлу» в Україні відновлять роботу. Українська влада пообіцяла підтримати завод «Карпатнафтохім», 88% якого належить «ЛУКОЙЛу», прийнявши ряд економічних заходів. Російський нафтовий гігант, у свою чергу, повинен інвестувати в актив $ 100 млн. Експерти вважають, що Київ пішов на поступки, оскільки раніше «ЛУКойл» продав Одеський НПЗ підприємцю, близькому до сім’ї Віктора Януковича.
Український уряд домовився з «Лукойлом» про відновлення роботи нафтохімічних потужностей російської компанії на Україні. Про це в середу заявив прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, після складних і тривалих переговорів сторони прийшли до угоди про відновлення виробництва поліетилену, хлору, каустичної соди і хлорвінілу, виробів з поліхлорвінілової смоли на підприємстві «Карпатнафтохім» в місті Калуш (Івано-Франківська область).
Азаров підкреслив, що потужності заводу простоювали кілька років. «Без роботи залишилися тисячі людей, а тепер вони знову будуть мати стабільний заробіток і соціальні гарантії», – зазначив український прем’єр.
Запуск підприємств намічений на 10 вересня.
При цьому, за словами Азарова, виробничі плани передбачають нарощування обсягів випуску продукції протягом трьох місяців після пуску виробництва.
«Відновлення роботи стратегічно важливого для держави нафтохімічного підприємства забезпечить роботою до 3 тисяч осіб, створить умови для подальшої модернізації та удосконалення технології виробництва і збільшить податкові відрахування до державного та місцевого бюджетів, – сказав Азаров. – Українські нафтопереробні заводи – це гарантія енергетичної безпеки України, стабільності цін. А вироблений ними бітум – критично важливий ресурс, що до цих пір стримував активізацію дорожнього будівництва».
Все почалося з установи ЗАТ «Лукор», яка була створена відповідно до розпорядження українського кабміну ще у 2000 році. Нова структура створювалася за участю «ЛУКойл-Нафтохіма» на базі найбільшого українського нафтохімічного заводу «Оріана». Частки розподілилися порівну. Передбачалося, що російські партнери зможуть створити умови для погашення заборгованості «Оріани» перед Баварським об’єднаним банком за рахунок прибутку підприємства. У 2004 році «Лукор» і ще одна “дочка” «Лукойлу» – LUKOIL Chemical B. V. заснували «Карпатнафтохім», до якого увійшли всі виробничі потужності «Оріани». І тут «ЛУКОЙЛу» вже належало 76%.
«Ми інвестували сотні мільйонів доларів, на заводі була проведена масштабна реконструкція, закуплено нове обладнання, – розповіли «Газеті.Ru» в «Лукойл». – Фактично було побудовано нове виробництво каустичної соди і полівінілхлориду (ПВХ)». Проте з ряду причин бізнес виявився нерентабельним.
Зокрема, йшлося про необхідність повернення ПДВ і скасування імпортного мита на газонафтову сировину для підприємства – без цього «Карпатнафтохім» був збитковий. Крім того, на рентабельність бізнесу впливав український імпорт ПВХ з Америки. «ЛУКойл» навіть пропонував провести антидемпінгове розслідування у відношення американського імпорту полівінілхлориду та ввести мита на імпортований ПВХ.
У квітні поточного року сторони підписали меморандум, згідно з яким діяльність «Карпатнафтохіму» буде відновлена ​​до кінця року за умови, що «ЛУКойл» до 2016 року інвестує в розвиток підприємства $ 100 млн і збереже початкову кількість робочих місць.
Українська влада зі свого боку зобов’язалася провести корекцію тарифів на теплову енергію та перевезення сировини залізничним транспортом, а також розглянути питання про зниження акцизу на деякі види сировини (зріджений газ та важкі дистиляти). Також Київ обіцяв вивчити питання ввізних мит на ПВХ.
«Ми розраховуємо, що всі умови будуть виконані, – каже представник «Лукойлу». – Ми зацікавлені в запуску підприємства. Завод готовий випускати продукцію, відповідну світовим стандартам, і ринки Росії, України та країн Європи готові її купувати. Але ми хочемо, щоб бізнес був рентабельним. Чи буде він таким, покаже час».
Аналітик RMG Securities Олена Садовська зазначає, що «Карпатнафтохім» – значуще підприємство з точки зору обсягів виробництва. Що стосується ринків, за словами експерта, російський перспективний для «Карпатнафтохіму» в плані поставок поліетилену, так як на локальному ринку дуже низькі показники споживання поліетилену на душу населення щодо світових. «Ось що стосується каустичної соди і ПВХ – можлива конкуренція з боку недавно створеного гіганта – Башкирської содової компанії, яка в майбутньому стане одним з найбільших гравців з великими обсягами виробництва полівінілхлориду та каустичної соди», – каже Садовська.
Перший віце-президент Центру політичних технологій Олексій Макаркін зазначає, що ситуація з «Карпатнафтохіму» локальна і її не торкнулося загальне загострення російсько-українських відносин (йдеться про митні заборонах Росії на українські продукти). «Крім того, цього року «ЛУКойл» продав Одеський НПЗ українській групі ВЕТЕК (сума угоди не розголошувалася, але, за оцінками ринку, вона могла скласти близько $ 500 млн), яка контролюється наймолодшим олігархом України Сергієм Курченко», – нагадує політолог. А Курченко вважається підприємцем, близьким до родини президента України Віктора Януковича. У зв’язку з цим, на думку Макаркіна, не виключено, що стався своєрідний розмін – Одеський НПЗ на «Карпатнафтохім».
Олексій Топалов
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас