Картопля і перець в Україні подешевшають в два рази — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Картопля і перець в Україні подешевшають в два рази

Аграрний ринок
2558
Урожай цього року в Україні може стати найбільшим за роки незалежності: за різними прогнозами, очікується 57-62 млн т зерна, в той час як в 2011-му було 56,7 млн т (з кукурудзою). Перший рекорд уже встановлений: за даними Мінагропроду, наші аграрії зібрали 32,5 млн т ранніх зернових (пшениця, ячмінь, жито, овес, гречка і т. д.) (в самому урожайному поки 2011-му було 31,7 млн тонн).
Середня врожайність цього року становить 30,8 ц/га. Як повідомив нам директор інформкомпаніі «ПроАгро» Микола Верницький, зараз ціни впали до річного мінімуму: продовольча пшениця коштує 1450-1550 грн/т, фуражна і ячмінь – 1300-1350. «Завдяки погоді вродило все як ніколи, але великого зниження цін на хліб (мова не йде про соцсорти, їх вартість регулюють місцеві органи влади) та крупи на прилавках очікувати не варто з двох причин: ціни на зерно вже зрівнялися із собівартістю, і дешевшати просто нікуди. А оскільки за останні роки набудували елеваторів і сховищ і селянам є де тримати урожай, продавати його задешево, щоб не зіпсувався, теж ніхто не буде, – каже Верницький. – У вересні вартість круп також не зміниться. Хіба що може на 30-40 коп./кг (до 5,5-5,6 грн/кг на вагу) подешевшати гречка: її зібрали 230-240 тис. тонн, вдвічі більше, ніж ми споживаємо.
ОВОЧІ МАЙЖЕ ЗАДАРМА. А ось овочі і коренеплоди дешевшають вже місяць. За даними «АПК-Інформ: овочі і фрукти», ціни вже впали на 46,1%, і це не межа. «Минулого тижня овочі борщового набору подешевшали на 10,6% після зниження на 7,9% тижнем раніше. Ціни на картоплю падали повільніше – на 1,8% за тиждень (зараз 3,5-4,5 грн/кг в магазинах. – Авт.). Вартість тепличних овочів переважно не змінилася (помідори 4,5-7 грн/кг, огірки 3,5-5. – Авт.), – говорить керівник проекту Тетяна Гетьман.
У вересні стануть набагато доступнішими помідори, перець, цибуля і картопля, обіцяє директор консалтингового агентства «ААА» Сергій Наливка: «Йдеться про дрібнооптові ціни на овочевих ринках, тому що в магазинах накрутки до 100%. Помідори і перець «Білозерка» можна буде взяти по 2-3 грн/кг, цибулю по 1,50, борщовий набір по 1,20-1,40, картоплю по 2-2,50. Такі ціни протримаються до жовтня». А от ціни на соняшникову олію, незважаючи на рекордний урожай соняшнику, залишаться на колишньому рівні (12-15 грн/л), стверджує Верницький. Причина проста: майже вся вона йде на експорт за ціною вище, ніж продається в Україні, тому виробники і Кабмін кілька років тому домовилися тримати внутрішні ціни стабільними.
НЕСОЛОДКІ ЦІНИ. Суха, спекотна погода – не найкраща для цукрового буряка: він хоч і буде цукристим, але бульби виростуть дрібними, через що ускладнюється переробка. Експерти «ААА» вважають, що остаточні прогнози давати рано, адже буряк збирають у жовтні. Поки ж обіцяють близько 10,5-10,6 млн т, з яких можна зварити 1,25-1,3 млн т цукру. З урахуванням минулорічних запасів, його вистачить для річного споживання як кондитерам, так і населенню. Верницький також прогнозує, що роздрібні ціни на цукор у вересні залишаться на рівні 6-6,2 грн/кг, а сезонне здешевлення нижче 6 грн може бути не раніше листопада.
М’ЯСОМ НЕ ОБ’ЇСТИСЯ. Експерти очікують, що у вересні впадуть ціни на яйця і курятину, відповідно на 20% (на 1,5-2 грн/десяток) і 10% (на 2-2,2 грн/кг в тушках), а також на яловичину – на 2-3% (на 1-2 грн/кг. Але це пов’язано не із здешевленням кормів, так як, на думку президента Украналітцентра Олександра Охріменка, ефект від цього проявиться лише через 3-4 місяці, коли підросте вигодуване ними поголів’я, а зі збільшенням пропозиції м’яса та яєць через скорочення їх експорту до Росії. А ось свинину у нас виробляє в основному приватний сектор, тому ціни на неї навіть підростуть на 3-5 грн/кг (в середньому до 55-60 грн/кг): зараз якраз почалася відгодівля, і пропозиція менше. «Молочні продукти також поступово дорожчатимуть, оскільки держава підвищила майже на гривню (до 3-3,5 грн/л) закупівельні ціни на молоко у населення» , – говорить Верницький.
По кіло меду на українця
Україна – в п’ятірці найбільших виробників меду за підсумками 2012 р. Наші бджолярі викачали рекордні 70 тис. тонн, з яких експортовано 13,3 тис. тонн, або 18,6%, повідомляє прес-служба Мінагропроду. На першому місці знаходиться Китай, на другому – Туреччина, на третьому – США, ми ділимо 4-5 місце з Аргентиною. Основні покупці українського меду – Німеччина (5,8 тис. т), Росія (2,3 тис.), Польща (2,2 тис.). За прогнозами експертів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», цього року буде зібрано меду не менше, а за кордон піде 20 тис. т. Але все одно на кожного українця залишиться більше кілограма солодкого продукту. Зараз ціна справжнього меду на ринках стартує від 60-70 грн за літр (43-50 грн/кг).
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас