Уповільнення Китаю не призведе до колапсу в економіці — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Уповільнення Китаю не призведе до колапсу в економіці

Світ
524
Більшу частину 2013 з економікою Китаю відбувалося те, чого з нею не було протягом багатьох років: вона знижувала темпи. Зростання ВВП в II кварталі склало 7,5% в річному численні. Ця цифра, про яку можуть тільки мріяти найбільші економіки світу, але вона дуже сильно відрізняється від 14% в 2007 р.
Стрімкий зліт Китаю і пов’язаний з ним неймовірний апетит на сировину стали причиною справжнього буму в сировинних країнах в останні десять років. Потужне зростання експорту – від одягу до електроніки – перетворило Піднебесну на найбільшого експортера у світі. У початку 2013 р. Китай обійшов США і в категорії “найбільша торгова держава”. Тим часом, у зв’язку з всеосяжною інтеграцією КНР в світову економіку його уповільнення викликає виправдану тривогу.
Однак чи можна говорити, що зниження зростання Піднебесної – реальна загроза світовій економіці? Якщо коротко, то ні.
Команда експертів аналітичного підрозділу Credit Suisse на чолі з головним економістом Нілом Сосса проаналізувала можливий вплив китайського уповільнення на глобальну економіку. Дослідники прийшли до досить несподіваного висновку: ситуація в США і Європі, яка покращується, буде мати більш помітний вплив на світову економіку, ніж поганенька статистика з Китаю або Азії. Крім того, швейцарські експерти вірять, що Піднебесна уникне подальшого спаду.
Одна з причин занепокоєння інвесторів з приводу Китаю полягає в тому, що 1,3 млрд китайців поглинають значну частку світового експорту: сукупний імпорт КНР складає 2,9% світового ВВП (показник Європейського союзу дорівнює 3,6%, а США – 3,8 %).
Коли країна з такою великою часткою відчуває спад, то можна припустити, що він негативно позначиться на світовій економіці. Проте якщо поглянути на китайський імпорт трохи інакше – в сучасному глобальному ланцюжку багато країн, в першу чергу Китай, які просто імпортують компоненти продукту для його складання, а потім реекспортують готовий товар в іншу державу для подальшого доопрацювання або продажу – цифри дуже сильно змінюються.
Китайський імпорт товарів з доданою вартістю – іншими словами, частка загального імпорту, яка залишається в Китаї і продається китайським споживачам замість тієї, що збирається і реекспортується, – складає всього 1,7% до глобального ВВП. Це приблизно половина обсягу імпорту продукції з доданою вартістю в США чи ЄС і всього на 50% більше, ніж у Японії.
“Внутрішній попит в США і ЄС для глобальної економіки набагато важливіший, ніж китайський попит”, – відзначають експерти Credit Suisse.
Для прикладу візьмемо iPhone, який у статистичній звітності вважається китайським експортним товаром, так як його збірка проводиться на заводах у КНР. Однак китайська робота додає лише $ 6,50 до $ 178,96 кінцевої вартості iPhone 3, який в основному складається з імпортованих компонентів з Японії, Німеччини, Кореї, США та інших країн. Таким чином, формально китайський смартфон випущений іншими державами.
Отже, хто повинен турбуватися з приводу уповільнення в Китаї? Можливо, німецькі експортери, так як на них припадає більше половини європейського експорту в Піднебесну. Але навіть німці не дуже хвилюються зараз, так як згідно зі статистикою найгірше позаду і ситуація стабілізувалася на початку року. Нагадаємо, що в 2010 р. німецький експорт до КНР упав на 50%.
“Якщо щось серйозне станеться в Китаї, то негативний ефект буде видно в Німеччині, – йдеться в аналітичній доповіді. – Але нічого цього не відбувається. Найсерйозніші наслідки від спаду для німецького експорту вже відбулися”.
Найбільше в зоні ризику, на думку експертів, знаходяться такі регіональні торгові партнери Китаю, як Гонконг, Корея, Тайвань, Малайзія і Сінгапур. У Латинській Америці в число найбільш уразливих країн до китайського імпорту на додану вартість входить Чилі. Але знову ж найгірше вже позаду, наголошується в дослідженні.
Тим часом, деякі спостерігачі висловлюють тривогу не з приводу уповільнення, а з приводу кредитного буму, який спостерігається в Китаї і таїть у собі системний ризик.
“Співвідношення кредитів до ВВП збільшилося на 53 процентних пункти за чотири роки – це найшвидше розширення кредитування, зафіксоване будь-коли в мирний час у великій економіці, – відзначають експерти Credit Suisse. – Історія вчить, що подібне розширення кредитування може закінчитися дуже погано, особливо коли фінансуються надлишкові виробничі потужності, що якраз і спостерігається в Китаї”.
Швидкий розвиток в Піднебесній тіньового банківського сектора (або кредитування з боку посередників, які не відносяться до банків, таких як траст-компанії) викликає серйозну заклопотаність. Але китайська влада намагається боротися з цією проблемою. Так, Центробанк країни нещодавно призупинив потік ліквідності на ринок міжбанківського кредитування, що миттєво призвело до різкого стрибка процентної ставки. З тих пір банки намагаються бути більш обережними. Аналітики Credit Suisse вірять, що Китай зможе уникнути повномасштабної кредитної кризи почасти завдяки очікуваному підвищенню темпів зростання. У той же час “Китаю необхідно скоротити частку позикових коштів і звернути увагу на проблемні кредити”, йдеться в доповіді.
Перша реакція на підйом Китаю була позитивною: іноземні компанії з радістю очікували приходу на новий гігантський ринок. В даний час ми спостерігаємо другу реакцію на Піднебесну: тривога з приводу можливого негативного ефекту економічного гіганта на світ. Проте в реальності економіка Китаю ще не настільки важлива для глобальної економіки. Початок відновлення в Північній Атлантиці має набагато більший ефект на світ, ніж будь-який рух Піднебесної.
За матеріалами:
Вєсті Економіка
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас